Sedím v mojom malom kanclíku, pijem kávu, čítam noviny a premýšlam… Po pár minútach si spomínam na jeden príbeh, ktorý ma zaujal na toľko, že o ňom musím napísať blog. Nieje to príbeh, ktorý by dostal tisíce, či milióny ľudí, ale nechal vo mne veľmi zaujímavú a hlavne silnú myšlienku.

Príbeh sa odohral približne pred tromi rokmi, keď som ešte ako 14-násť ročný objavil knižnicu na Švantnerovej ulici, kde ako v jednej z mála bolo dostať odbornú literatúru, ktorú som v tej dobe začal vyhľadávať. Bol som ovplyvnený mnohými televíznymi ideálmi, teda vysoko odvážnymi a ambicióznymi právnikmi, ktorí mali svoj štýl. A presne ten som zbožnoval. Určite si spomeniete aspoň na dva tri podobné seriály.

Môj životný sen bol teda jasný – stať sa právnikom a zároveň novinárom, obhajovať nevinných ľudí, byť obľúbený a vyhrať každý súdny spor. Neustále sa zlepšovať, pátrať po pravde a vyťahovať jednú múdru vetu  za druhou. Jednoduho žiť život Matlocka :)

Vydal som sa teda do knižnice s tým, že si idem naštudovať všetky zákony našej krajiny a nasypať múdrosť týchto kníh do mojej detskej hlavy. Oslovil som pani knihovníčku, aby mi ukázala regál s touto tématikou, iba ukázala, nie poradila. Načo by mi bola jej rada? Veď predsa som ostrieľaný z televíznych seriálov a toto by bolo pod moju úroveň (áno bol som v tom období mierne, trošku a možno trochu viac namyslený).

Namierili sme si to k spomínanému regálu, kde pred ním stál akýsi starší pán, ktorý múdrym pohľadom zazrel na mňa, i na knihovníčku. Ona sa mu prihovorila a povedala: ,,Pán „Róbert“, máme tu chlapca, ktorý sa chce stať právnikom“. Ja som pohotovo prikyvoval hlavou netušiac, kto ten pán je. V tom knihovníčka povedala:,,Toto je úspešný právnik, ktorý má za sebou 32 rokov a po jeho rady si chodia mnohí študenti, či absolventi z celého Slovenska. Čo by ste poradili Jarkovi?“. Tu sa mi rozjasnili oči a objavil som v tom pánovi ideály Matlocka, či mnohých iných televíznych „hrdinov“.

On odpovedal: ,,Pokiaľ chceš byť úspešný právnik, ktorý bude stáť vždy za pravdou, nikdy nepodlahni špinavým ponukám bohatých a vplyvných ľudí. Nezabúdaj na ľudské hodnoty, ktoré nikdy nemôžu podliehať sile penazí. Začni čítať každý deň noviny, pozerať politické relácie a počúvať úspešných ľudí. Začni pátrať v minulosti a až tak pochopíš budúcnosť,“

Ostal som stáť bez pohnutia oka, v mojej hlave sa miešali myšlienky a snažil som sa pochopiť, čo sa mi starší pán snažil povedať. Po pár minútach som si šiel prečítať časopisy a knihy . Tie však v tento deň pre mňa neboli vôbec podstatné. To čo bolo pre mňa dôležité, bolo rada do života: stáť vždy za pravdou a nepodľahnúť peniazom, pretože ľudské hodnoty sa predať nedajú.

 

Pin It on Pinterest