otaznik2Ešte pred tým ako nás budú zahlcovať výsledkami rôzne médiá, prieskumy agentúr či prognózy politológov, dovolím si tipnúť aj ja. Na to, že dnes ide o veľa (cca o 150 mil. €), som sa stretol aj s tým, že pár jedincov v Banskej Bystrici o voľbách vôbec nevedelo. A tí, čo aj vedeli, si našli tucet výhovoriek, prečo voliť nestihnú…

,,Ale vieš Jaro… včera bol piatok a, nooo … opica, suchoty, tak som radšej nikam nechodil,“ hovorí jeden z kamarátov.

,,Na čo by som už len šiel voliť, keď si radšej môžem pozrieť nejaké dobré filmy,“ ozval sa ďalší.

,,Ja ani neviem kto kandiduje. Môj hlas by bol i tak zbytočný“ hovorí lenivosť za jednu z mojich známych.

,,Jarooo, ja som mal veľa učenia do školy na pondelok, fakt som to nestihol,“ hovorí človek, ktorý ani nevie, aký má v škole rozvrh.

Potešilo ma však, že na facebooku som našiel aspoň pár fotiek mojich priateľov, ktorí si to k volebným urnám namierili a splnili si svoju občiansku povinnosť. No i napriek tomu pochybujem, že volebná účasť dnes prekročí viac ako 23%.

Kotleba ohrozí Kaníka, Binder sa prihovorí nespokojným kresťanom…
Z jedenástich kandidátov na post župana BBSK môžeme polovicu rovno škrtnúť, pretože tá s úplnou istotou na 3% ani len nedovidí. A tých pár horúcich kandidátov? Zhrňme si ich počíňanie aspoň v krátkosti…

I napriek tomu, že Ľudovít Kaník mal lepšiu predvolebnú kampaň ako jeho najväčší rival, obávam sa, že na víťaztvo prvého kola volieb to stačiť nebude. Nepomôžu bilboardy, newsletre, ani letáčiky. Kaník síce mal oveľa precíznejšie PR, vo vyjadreniach útočil na citlivé témy a mal za sebou skúsených odborníkov na politický marketing…  Lepší finiš predvolebnej kampane mal i napriek tomu jednoznačne Maňka. Počas posledných diskusií relatívne upokojil vystrašených dôchodcov a svojich voličov ubezpečil, že istoty si náš kraj uchová aj na ďalšie štyri roky. Aj punč bol vraj u Maňku chutnejší. Najvýraznejšie mu však pomohla podpora preméra Fica, ktorá zmobilizovala v Bystrici všetky domy dôchodcov.

Karol Konárik mladší viedol pokojnú a dovolím si tvrdiť, že aj celkom férovú kampaň. Mal osadených niekoľko bilboardov, kde tu som vo výklade obchodu zbadal aj jeho plagátik. Letákmi sa však veľmi občanom neprihováral a ani 1 200 fanúšikov na facebooku mu nepomôže dosiahnuť výraznejší úspech. Chýba mu tím skúsených ľudí …alebo skôr ešte stále sa potácajúca SNS, ktorá sa po odchode Slotu akosi nevie spamätať.

Marián Kotleba je síce celoročne „nenápadný“ politik, ale svojich voličov si vie dať na poslednú chvíľu veľmi rýchlo do kopy. Jeho výrazná osoba občanom neunikne a tam kde končia kompetencie polície, vzniká volebná príležitosť kotlebovcov. Veď treba povedať, že vo voľbách do Národnej rady SR získal líder ĽS Naše Slovensko viac hlasov ako Dzurinda. Kotleba oslovuje prevažne mladé publikum ľudí, čo môže dosť výrazne ohroziť Kaníka.

Štiavnický kovboj – Ondrej Binder išiel do predvolebného súboja s veľkým nadšením a s „veľkou“ podporou kresťanov. Kampaň však bola otrasná, ak vôbec nejaká bola. Preto sa dá očakávať, že cieľom bude len ukradnúť pár stoviek hlasov Maňkovi a pomôcť sa vyšplhať vo volebnom rebríčku Kaníkovi. Úprimnosť, pokora a služba v politike žiaľ nie sú celkom zvyčajné vlastnosti kandidátov….

Tak teda takto vidím výsledky prvého kola ja:

Vladimír Maňka – 41%
Ľudovít Kaník- 31,7%
Marián Kotleba – 12,1%
Karol Konárik – 5,8%
Ondrej Binder – 3,5%
Ladislav Fizík – 2%
Pavel Chovanec – 1,8%

A čo si myslíte vy? Som ďaleko od pravdy?

Pin It on Pinterest