Ostali už len spomienky, fotografie a videá. Ale aj s týmto všetkým sa chcem s vami podeliť. Medzinárodná výmena s názvom „Open your mind, it´s easy“ bola pre mňa prvou veľkou skúsenosťou v tejto oblasti a za to som organizátorom veľmi vďačný. Ak by som mal písať o všetkých zaujímavostiach, asi by som opäť musel napísať knihu. A keďže mi je cenný aj váš čas, pripravil som si pre vás prehľad TOP 10 najkrajších zážitkov.

karpacz namestie1. Mesto s nezabudnuteľnou atmosférou
Hneď večer, keď sme dorazili do poľského mestečka Karpacz, oči mi žiarili šťastím. Vysokohorské mesto má síce len 5 000 obyvateľov, ale za to si vie veľmi pekne vážiť všetkých turistov a návštevníkov. Celé námestie mi pripomínalo rozprávku, pretože nádherné drevené domčeky a maľované nápisy obchodov si ma jednoducho získali. Aby toho nebolo málo, na každom rohu stál obchodík so suvenírmi, a tak môžem pokojne povedať, že mesto Karpacz je krásnym príkladom toho, ako sa mesto dokáže doslova predať všetkým svojim turistom. Keď som z času na čas sklopil zrak pod moje nohy, čakal ma opäť prekvapivý pohľad – odtlačky významných osobností, ktoré Karpacz navštívili. Skvelá inšpirácia, čo poviete?

2. Na prezidentskej stoličke
Takýto názov som sa rozhodol dať aktivite, ktorú nás počas pobytu naučili naši Poliaci. Nešlo o nič náročné, iba sa posadiť na vyvýšené miesto a predstaviť sa (či ste prezidentom Poľska alebo Uruguaju, či nebodaj ministrom školstva na Slovensku). Potom povedať dve veci, ktoré by ste okamžite vo svojej funkcii zmenili, 6 vecí ktoré máte radi a dve vlastnosti, ktoré vás opisujú. Veľmi vhodný spôsob ako využiť svoju kreativitu.

prezident aktivita

3. Najlepšie perníky, aké som kedy jedol
Napriek tomu, že ma poľská kuchyňa nijako špeciálne v hoteli neoslovila, na perníky Dávidovej starej mamy, tak skoro nezabudnem. Tá lahodná chuť, vôňa…. nejdem radšej provokovať. Ak budete mať niekedy cestu k našim severným priateľom, určite si skočte na domáci poľský perník.

4. Spartakiáda
Neviem z kadiaľ sa zobral tento nápad, ale v tíme sa veľmi uchytil. Stačilo už len poprosiť šikovné tanečníčky aby za hodinu pripravili choreografiu a za pol hodinu nás ju naučili. Bez šialeného nápadu by to predsa len nešlo a tak sa rozhodli zatancovať si spartakiádu na Václavskom námestí v Prahe. Veľká škoda, že ma chytila choroba a ja som túto akciu nevidel. Ale som si istý, že stála za to!

5. Viceprimátora sme zastihli na mestskom úrade o pol štvrtej poobede!
V rámci jednej z aktivít, sme sa spolu s Poliakmi vybrali do ulíc mesta Karpacz, aby sme sa pýtali miestnych, čo vedia o participácii, mládežníckej politike a dobrovoľníctve. Nevynechali sme ani vedenie mesta a preto sme s malou dušičkou zaklopali na dvere kancelárie. Okamžite nás privítal s úsmevom viceprimátor a usadil nás rovno v zasadačke i napriek tomu že už boli pomaly štyri hodiny poobede. Veľmi pekný príklad, ktorý by mohli odpozorovať aj viaceré slovenské mestá.

6. Bass Group
Ďalšia veľmi prínosná aktivita, ktorú nám pre zmenu ukázala naša líderka Silvia. Už sa teším ako ju budem aplikovať aj v mojom tíme. Spočíva v úplne jednoduchých pravidlách. Jej cieľom je hovoriť o pocitoch a názoroch účastníkov. Každý člen má možnosť zhodnotiť zážitky a program z celého dňa, alebo aj z viacerých dní a potom si pýtať od ostatných členov tímu feedback. Ten mu má pomôcť k sebareflexii, na základe ktorej sa môže viac zamerať na svoj osobný rozvoj. 

7. Hľadáte kreativitu a inšpiráciu? Určite navštívte hostel Sir Toby´s
Aj keď tu nevedia po česky a vystrašia vás nemčinou, určite sa oplatí vidieť toto miesto. Žiadne hviezdičky čo sa týka ubytovania nečakajte, namiesto toho preskúmajte všetko, čo vám hostel ponúka. Je ladení v retro štýle, nájdete tu recepciu obalenú ústrižkami z novín, stoličky a stoly ako od prastarej mamy, malé bulletiny a sprievodcov takmer z celého sveta. Zaujala ma aj knižnica, z ktorej si môžete knižky zobrať a nejaké vlastné aj pridať, no a parádny bar v pivnici, kde nájdete vám prístupnú kuchyňu, gitaru, televízor, cookies a príjemnú hudbu. 

sir tobys

8. Navštívil som Starbucks
Keď som bol minulý rok v Londýne a uvidel názov najznámejšie siete kaviarní na svete, pomyslel som si, že táto chvíľa sa opakovať tak skoro určite nebude. Dnes sa však s vami môžem podeliť o moje pocity z druhej návštevy Starbucks café. Bolo 10. marca 9:15, keď som vstúpil do kaviarne a objednal si stredné cappuccino. S úprimným úsmevom my moju rannú šálku kávy podala sympatická barmanka. Hneď ako som zacítil tú nefalšovanú vôňu kávy, zaplavili ma pocity šťastia. Nebol by som to však ja, ak by som niečo nepokazil. Mal som jedinečnú možnosť kúpiť si hrnček s logom Starbucks a ja som si kreditku zabudol v hosteli. O dôvod viac, aby som túto sieť kaviarní navštívil aj po tretí krát.

9. Týždeň strávený so super ľuďmi
Bez nich by to proste nešlo. Stretla sa tu naozaj skvelá partička mladých ľudí, ktorá sa chcela nielen vzdelávať, zabávať, ale aj spoznávať. Počas 7 dní som získal veľmi dobrých priateľov, spoznal ich životné príbehy, ambície a sny. Neveril som vlastným ušiam, keď hovorili o tom, akým prínosom sú pre svoje mesto, organizáciu alebo školu. Verím, že každý z nich má pred sebou veľmi peknú budúcnosť.

10. Deväť hodinová cesta z Prahy
Ani zo sna by som nepovedal, čo všetko sa dá robiť v autobuse počas poriadne dlhej cesty. Rozprávať sa, čítať knihy, jesť, spať, oblievať sa vodou, popísať spolusediacu fixou, fotiť sa, surfovať po internete, ale aj tešiť sa na ďalšiu výmenu.

Veľká vďaka všetkým, ktorý sa na projekte zúčastnili. Dali ste mi veľkú dávku inšpirácie, motivácie a radosti z práce, ktorú robím. Verím, že do roka a do dňa sa v Poľsku vidíme opäť. A do vtedy aspoň na 10 ďalších eventoch. A kto nebol, môže ľutovať alebo čo mu viac pomôže – nech radšej hľadá výzvy pre účastníkov na ďalšie medzinárodné výmeny! ;)

Pin It on Pinterest