Tento kontroverzný titulok nemá za cieľ zvýšiť čítanosť môjho blogu, ale podčiarknuť dôraz, že mrháme časom, talentom, príležitosťami a samým sebou… 

Dostali sme sa do éry, keď vôbec nie je zvláštne, ak sa s priateľmi stretneme a bavíme sa o tom, čo sme dnes videli na Facebooku. Áno, bezdomovec pred nákupným centrom, mamička s kočíkom v MHD-čke, ale aj milá čašníčka ušli našej pozornosti, no s tou najväčšou presnosťou si pamätáme, kto aký status včera pridal a kto mu ho komentoval…

O čo sa práve pokúšam? Zase len hejtovať sociálne siete? Jaro, veď ty si marketér! Sám si uprac pred svojim prahom na svojom profile. Nie priatelia, myslím si, že viete všetko dôležité o sociálnych sieťach. Aj o tom, čo budem písať. Avšak to, čo sa dnes pokúsim zdôrazniť je súvislosť medzi príčinou a následkom vo svete Facebooku. Tak poďme na to.

1. hlavný hriech

Musím byť na Facebooku!

Spomínate si, kedy ste túto vetu vyslovili alebo počuli od svojho priateľa na Facebooku? Väčšinou sa začína hlbokou myšlienkou: ,,mňa to na Facebooku nebaví, ani ma nezaujíma kto čo robí, ale nemám inú šancu, keď chcem byť v kontakte s priateľmi“. Krásna výhovorka ako z učebnice. A na mail, skype, telefón,  osobné stretnutie ste zabudli?

15. decembra som si prečítal článok Sama Marca, ktorý odišiel z Facebooku. S pocitmi a závermi, ktoré napísal som súhlasil do poslednej bodky. V ten večer som si dal za cieľ opustiť Facebook. Neprihlásil som sa 2 dni.

2. hlavný hriech

Nie som závislý

No po 2 dňoch som zrazu na sebe závislosť objavil. Len čo som otvoril notebook, moje prsty zrazu ťukali do klávesnice to zaklínadlo www.face…… Sami od seba. Nič to. Svoje predsavzatie som poupravil – nebudem na facebook tak veľa. A tak som nasledujúcich pár dní navštívil Facebook vždy len ráno a potom večer.

A tak som presvedčený, že 90% mojich priateľov v horizonte najbližšieho roka nedokáže odísť z Facebooku, pretože puto, zvyk a závislosť, ktorú sme si vybudovali nie je také jednoduché odstrániť. To je tá najhnusnejšia a zároveň aj najkrajšia skutočnosť. Pozdravujem vývojárov tejto sociálnej siete, ktorí dokázali úplne dokonale vyvinúť nástroj, na ktorom „musíme“ byť…deti

3. hlavný hriech

Ale ja sa na facebooku vzdelávam

Určite minimálne polovica z vás by ma najradšej zastavila pri písaní tohto blogu a celkom vážne sa so mnou porozprávala. Napríklad o tom, že Facebook nie je iba o hrách, mačacích videách a komiksoch. Chcete mi povedať, že sa na Facebooku vzdelávate?

Určite nechcem poprieť vašu snahu a ani konkrétne kroky, ktoré ste s týmto cieľom spravili. Myslím si však, že aj toto je akýsi novodobý mýtus, ktorý je na míle vzdialený od reality. Ako zistíte či to mýtus je alebo nie? Spýtajte sa samých seba, čo ste sa vďaka Facebooku naučili dnes. Ktorý status, ktoré video vám pomohlo osobne rásť? Alebo inak. Prihlásili ste sa dnes na Facebook s úmyslom, že sa idete naozaj učiť?

4. hlavný hriech

Sledujem predsa Svet bohatých a Startitup

Aj ja. No a? Pozrel som sa bližšie na príspevky týchto dvoch webov. Oslovila ma myšlienka, že bohatí ľudia sa bavia o myšlienkach nie o ľuďoch. A teda ohováranie je tá najväčšia prekážka za úspechom. OK.

Poznáte nejakého priateľa, ktorý by na základe jedného motivačného statusu prestal ohovárať svoje okolie? Ako reagujeme na motivačný obrázok „Pre úspech treba vstať z postele a pohnúť svojim zadkom“…. hmm? Namiesto toho, aby sme pohli zadkom lajkneme fotku a scrollujeme ďalej. 1 000 ľudí 7. decembra lajklo fotku „Môj tím je vždy hladný“. Silno pochybujem, že títo ľudia majú svoj tím, ktorý niekam vedú.

Ale áno, aj ja sledujem Svet bohatých a Startitup. Obe komunity sú silné a ďakujem za ich perfektnú prácu, ktorú robia. Avšak vzdelávanie je iný proces, než ten, ktorý každý deń nasleduje po tom, čo si zapneme Facebook. Náhodný mix citátov, statusov či odborných rád z vás profesionálna v žiadnej profesii nespravia. Každý z nás je individuálny, každý z nás sa učí svojou rýchlosťou, niekto potrebuje myšlienku, iný zážitok či osobnú skúsenosť. Facebook nie je univerzálny vzdelávací nástroj. Ak chceš na sebe skutočne makať, sprav si skutočný vzdelávací plán, vyber si čomu sa chceš naozaj venovať a začni na sebe každý deň niekoľko hodín makať. Nielen bezhlavo čítať motivačné obrázky…

5. hlavný hriech

Svoj čas využívam efektívne

Samozrejme aj čas strávený na Facebooku sa dá manažovať. Ja sa o to pokúšam predovšetkým tým, že som už rok a pol offline. Nevidím dôvod byť online, byť tu vždy a stále pre každého, kto si zmyslí len tak mi napísať a kradnúť môj čas.

Keď som sa dopracoval pred pár rokmi k štatistikám, z hrôzou som zistil či je naozaj možné, aby ľudia na sociálnej sieti trávili až 2 či 3 hodiny denne. Dnes je realita ešte o niečo kritickejšia. Ľudia sa z Facebooku prestali odhlasovať. Sú na ňom stále. Nezabudli sme pri tom všetkom, že máme len 24 hodín svojho času? A že každý z nás vymieňa čas za aktivitu, ktorú si sám vyberá? Tu je mojich 24 hodín. Koľko času som ochotný darovať Facebooku? Akú hodnotu mi za tento počet týchto hodín dáva späť…?

timemanagement

6. hlavný hriech

Viem ako sa cítia moji priatelia

Myslím, že pre vás nebude žiadnou novinkou skutočnosť, že ľudia si na Facebooku často emócie vymýšľajú. Feeling super, feeling pozitívne, feeling vďačne, feeling zamilovaný. Buď to so super náladou preháňajú alebo sa v skutočnosti trápia a status si hodia len preto, že dostanú páčik a teda aspoň aký taký náznak, že sa o nich niekto zaujíma.

Preto občas rád pozorujem. Ráno si všimnej feelingy mojich priateľov a potom ich počas dňa hľadám na ich tvári. Áno, často zostávam sklamaný. Na facebooku zamilovaný párik, na zastávke MHDčky len dvaja akoby neznámi ľudia, ktorí sa na seba ani nepozrú. Na facebooku vďačný a pozitívne naladený človek, o 15 minút po status update len nervózny chalan, ktorý v obchode predavačke ani nepoďakuje.

7. hlavný hriech

Myšlienky

Podelím sa s vami so skvelou myšlienkou zo svetového bestselleru, ktorý si kúpili milióny ľudí po celom svete. A práve ten fascinujúci počet predaných výtlačkov ma privádza k tomu, že stále nechápem, prečo nezmenili nič na svojom rozmýšľaní. Možno preto, že si tieto nasledujúce riadky nechceli pripustiť…

,,Ľudia, ktorí majú každý deň tie isté myšlienky, pričom väčšina z nich je negatívna, upadli do zlých mentálnych návykov. Namiesto toho, aby sa sústredili na pozitívne stránky svojho života a mysleli na to, ako svoj život zlepšiť, nechali sa uväzniť svojou minulosťou.

Niektorí z nich sa trápia nad skrachovanými vzťahmi alebo finančnými problémami. Iní sa sužujú spomienkami na nešťastné detstvo a ďalší sa vo svojej mysli zaoberajú ešte banálnejšími záležitosťami, napr. ako sa k nim mohol zachovať predavač v obchode alebo čo im povedal ich kolega v zlej nálade.

Tí, ktorí rozmýšľajú nad podobnými vecami, umožňujú starostiam, aby ich okradli o životnú silu. Zabraňujú nesmiernemu potenciálu mysle!

Títo ľudia si nikdy neuvedomia, že musia najprv zvládnuť svoju myseľ, aby zvládli svoj život.

Máš moc kontrolovať svoj deň. Je v tvojej moci mať dobré myšlienky. Ľudská myseľ je ten najväčší filter na svete. Keď ju správne používaš, odfiltruje všetko, čo vnímaš ako nedôležité, a dá ti len tie informácie, ktoré v danej chvíli hľadáš.“

To, akým spôsobom rozmýšľaš a čo si pustíš do svojej mysle určuje to aký život máš deň. Autorom týchto riadkov je Robin Sharma a nájdete ich v knihe Mních, ktorý predal svoje Ferrari.

Máme svoje myšlienky skutočne pod kontrolou? Dokážeme na Facebooku filtrovať to čo si pustíme do hlavy? Úprimne? Pochybujem…

Takže mi išlo len o to – zhejtovať Facebook?

Ak ste dospeli k tomuto záveru, nečítali ste pozorne a môžete sa o to pokúsiť znova. Mojim cieľom ani nebolo presvedčiť vás o tom, aby ste odišli z Facebooku. Ani skritizovať, že čítate alebo pridávate motivačné statusy rovnako ako ja.

Chcel som vám len prezradiť o koľko času s priateľmi a so samým sebou prichádzate, kým mrháte časom na Facebooku. A ponúknuť vám príležitosť zamyslieť sa nad myšlienkou Robina Sharmu. ,,Máš moc kontrolovať svoj deň.“

It´s up to you!

Vytvor si knižný plán a začni viac čítať (klik)

Zavri Facebook a začni spoznávať inšpiratívnych ľudí (klik)

Alebo objav pokračovanie fascinujúceho príbehu Malého princa (klik)

Pin It on Pinterest