Čo nové sa objavilo na internete, čo v politike, ekonomike či v médiách? Ako sa darilo dobrovoľníkom a ako podnikateľom? Aké nové projekty sa podarilo rozbehnúť a aké sa pripraviť nestihli?  Na túto otázku som sa pýtal Veroniky Pizano, Lukáša Pinčeka či Michala Dragana, tu sú ich odpovede…

peter čelko

PETER ČELKO, marketér, blogger:

Super bolo, že spustili Vine a Instagram video. Ľudia sa pomaly, ale isto púšťajú do mikropodnikania a využívajú voľne dostupné platformy. Nahovno je, že politici stále klamú, kradnú a zhoršujú podnikateľské prostredie

 

martin štepanekMARTIN ŠTĚPÁNEK, CEO DAIOP Group:
Sumarizácia tohto roka?  Zaslané len dva návrhy na mimosúdne vyrovnanie, niekoľko desiatok sťažností na právnickú osobu na ČOI a SOI, žiadne oznámenie o spáchaní trestného činu… (smiech)

 

lukas pincekLUKÁŠ PINČEK, moderátor vo One Radio:

Rok 2013 bol pre mňa bohatý najmä na nové stretnutia s rozličnými ľuďmi nielen z kultúrno-spoločenského života v rámci rozhovorov v rádiu, ale aj ľudmi organizujúcich rozličné podujatia, ktorých som sa pracovne zúčastnil. V mnohých prípadoch ide o nové kontakty na nezaplatenie. V osobnom živote vnímam takisto len samé pozitívne zážitky, a aj keď boli nepríjemnosti, nepoznačili ma natoľko, že by mi výrazne pokazili dobrý dojem z roku 2013. Aj tak platí, že na zlé veci sa zabúda. V tomto roku sa mi však nepodarilo získať ešte ďalšie pracovné miesto, o ktoré som sa uchádzal v oblasti médií. Preto však prichádza nový rok 2014, aby sme napravili to, čo nám nevyšlo v tom predchádzajúcom.

 

lenkaLENKA KRUŽLICOVÁ, vedúca kancelárie v ŠRSŠ SR:

Pri poslednom silvestrovskom ohňostroji som si priala, ako vždy, jedinú vec; byť šťastná. A …poradilo sa! Zistila som síce, že práca s ľuďmi je neskutočne náročná, že aj práca ako taká – mauálna, vie byť poriadny zabijak a že rozhodnutia v mojom veku sa stávajú stále akosi ťažšími. Ale tento rok som zažila veľa dní, kedy som si povedala; waau, po tomto som vždy túžila! Vďaka Študentskej rade stredných škôl SR to bolo veľa zaujímavých stretnutí (to wau som si vlastne povedala čakajúc na ministra práce), vďaka priateľom a rodine zas úsmevné krásne spomienky.

 

matus peciarMATÚŠ PECIAR, dizajnér v This is LOCCO:

Rok 2013 bol v mojom živote vo viacerých aspektech prelomový. Zalomil som život študenta a malomestského grafika. Teraz zalamujem, kreslím a dizajnujem v reklamnej agentúre, ktorá mi za 2 týždne dala viac ako pol roka školy. Ľudia v agentúre, ktorých som tu spoznal sú úplne epickí, užasní. Tento rok sa mi poštastilo a podarilo navštíviť niekoľko zaujímavých krajín, vďaka čomu som zistil, že svet je naozaj krásny a ľudia sú super V pracovnom živote boli, samozrejme, aj projekty, ktoré sa nie celkom podarili…proste sa posrali, ale vôbec ich neľutujem. Vnímam ich ako investíciu (či už peňazí alebo času) do vzdelania, do know-how, ktoré sa vo väčšine prípadoch dá naučiť iba metódou pokus-omyl. Osobne som rád, že dizajn smeruje do minimalizmu. Zjednodušovanie vo všetkých smeroch, responzívne stránky, „hipsterský“ štýl, jemné, nie tak saturované, nazval by som ich, „vyprané“ farby, a samozrejme, už celkom spopularizovaný flat design.

 

slavoSLAVO SOCHOR, aktivista, dobrovoľník v Záhrade CNK:

Rok 2013 bol pre mňa rokom veľkých zmien a napriek tomu ide všetko bezo zmeny ďalej.

 

jojoJOJO ZELEZNÍK, hrdý člen eRka, IAESTE Slovakia:

Rok 2013 bol pre mňa zaujímavý a ubehol ešte rýchlejšie ako ten pred ním. Stihol som toho veľa, viem dalo sa aj viac. Zorganizovali sme dobrú konferenciu, splnil som si detský sen (návšteva Spišského hradu), výlet s priateľkou po (takmer) celom Slovensku až po zásnuby. Myslím, že na jeden rok toho bolo akurát, tak sa teším, že končí. Hor sa do nového, čakajú ma ďalšie výzvy.

 

maxoMICHAL MAXIAN, organizátor Startup Weekendu:

Podarilo sa mi rozširiť startupy po celom Slovensku a v Bratislave, Žiline a Košiciach bude fungovať startupweekend každoročne a do budúcnosti aj bez mojej priamej pomoci. Rozbehli sme vzdelávací projekt ITexperience a okolo nás sa spravila partia mladých technológov, čo sa chcú prácou hrať a v práci sa hrať. V tomto roku ma najviac zaujala rastúca angažovanosť mladých ľudí, ktorí chcú zmeniť svoje okolie. tento trend som si všimol v Bratislave a rastie po celom Slovensku. Nepáči sa mi smerovanie vlády, hlavne novely v oblasti podnikania a persekucie ľudí, z čoho som nespokojný preto zmením životný štýl a budem viac cestovať.

 

veronikaVERONIKA PIZANO, organizátor TEDxBratislava, pracuje aj pre PIANO:

Tento rok sa Piano riadne rozbehlo a tvrdá práca mojich kolegov priniesla ovocie, čomu sa teším, aj keď som stále na rodičovskej dovolenke. Vrátila som sa na FMK UCM a začala som opäť učiť, študenti mi veľmi chýbali. Skvelo nám vyšiel štvrtý ročník TEDxBratislava, jeden z našich rečníkov má talk zverejnený na TED.com. Tri mesiace som strávila v Kolumbii a výrazne sa zlepšila v španielčine. Pre mňa to celkovo bol skvelý rok a už sa teším, čo prinesie ten ďalší.

 

michalMICHAL DRAGAN, marketér:

Bol to rok neskutočný rok! Rok, ktorý priniesol do cesty veľmi veľa ľudí, ktorých sa oplatí spoznať. Rok, ktorý mi potvrdil, že keď sa chce, tak sa všetko dá. Rok ktorý nadelil množstvo, nových výziev, ktoré sa oplatilo akceptovať. Rok, ktorý mi pripomenul o čom je život a ja len dúfam, že budúci bude minimálny tak dobrý ako tento.

 

Počas tohto týždňa vám v seriáli ROK 2013 prinesiem ešte dva príspevky. Zajtra sa teším na výberovku z top príspevkov na blogu a v nedelu sa s vami rozlúčim vianočným videjkom :)

PONDELOK: 10 víťazstiev a 10 prehier (KLIK!)
UTOROK: Citáty a myšlienky, ktoré ma tento rok oslovili (KLIK!)
STREDA: 20 inšpiratívnych mladých ľudí, ktorých sa oplatí spoznať (KLIK!)
ŠTVRTOK: 70 cieľov na rok 2013. Podarilo sa mi ich splniť? (KLIK)
PIATOK: Rok 2013 z pohľadu iných
SOBOTA: Vianočná nádielka toho najlepšieho na blogu
NEDEĽA: Lúčim sa s vami vianočným videoklipom

Pin It on Pinterest