foto: sme.skPrázdniny sa dnes začali celkom zaujímavo. Zobudil som sa o desiatej s pocitom, že som zaspal. No pekne! Celý deň som náhaňal to, čo sa dobehnúť ani zďaleka nedalo. Aspoň že sa mi dnes podarilo stihnúť jedno veľmi dôležité stretnutie. A práve o ňom vám chcem povedať viac. V Banskej Bystrici sa za posledných pár týždňov udialo niekoľko pozitívnych, ale aj negatívnych vecí, o ktorých by bolo fajn porozprávať sa. Pri pive to však častokrát ďaleko nevedie a tak sme sa dnes vybrali za našou pani viceprimátorkou Katarínou Čižmárovou.

Kto my?
No predsa členovia Rady študentov mesta Banská Bystrica. Na srdci sme mali hneď niekoľko vecí, ktoré nás ťažili alebo ktorými sme sa chceli pochváliť.

Rada študentov BBPrvá téma bol náš milovaný, avšak časom zabudnutý amfiteáter. V meste pod Urpínom vzniklo hneď niekoľko iniciatív, ktoré chceli tomuto miestu vrátiť zašlú slávu. Premietať filmy, pripravovať festivaly či organizovať koncerty. Na takéto podujatia by bolo toto miesto v BB určite najvhodnejšie. K tejto myšlienke sme sa preto pridali aj my a chceli sme poznať skutočnú pravdu, prečo amfík v meste nik nezrekonštruuje. Veď by sme napísali aj nejaký ten projekt, vyzbierali smeti a trávu pokosili aj ručne. Po dnešnom stretnutí na meste vám však musím povedať, že amfiteáter je na najbližších pár rokov odsúdený na zánik. Nepomôžu ani malé projektíky, keďže mesto potrebuje na rekonštrukciu cca 100 milionov eur.

Zelenú dostali aspoň cyklotrasy. To je to pozitívnejšie, o čom sme dnes s viceprimátorkou kecali. Aktuálne sa pripravuje potrebná dokumentácia a s kúskom štastia, by sme už čoskoro mohli mať v Bystrici kade na bicykloch jazdiť. Aj tu však treba nejaké tie peniažky a preto by nám pomohli granty a hlavne šikovní ľudia, ktorí by mali záujem ich získať.

Čo s tými nepodarenými ISIC-mi?
Ako Rada študentov sme už absolvovali niekoľko stretnutí so SAD-kou, s Emtestom, s CKM, písali sme tlačové správy, problém sme sa snažili riešiť aj prostredníctvom médii. Ani to však nepomohlo. Študenti v Bystrici a v okolí nemôžu cestovať na preukaz ISIC, pretože dopravcovi spôsobuje veľké problémy. Cestovné sa nám teda predražilo, musíme si ako študenti vybavovať nové dopravné karty a pod.

Celú situáciu preto vnímam ako maximálne nevyhovujúcu pre mladých ľudí v meste, podniknuté kroky zo strany dopravcu aj dodávateľa softvéru nepovažujem za dostatočné. Kompetentní nepoznajú žiadny termín spustenia služby a ako tak vidím, veľmi sa ani nenáhlia. Prosím, toto je tá najkrajšia ukážka toho, ako sa to v biznise nerobí. Aj keď som z tohto celého sklamaný, predsa všetko zlé je na niečo dobré. Takto aspoň vidíme ako si firmy cenia svojich zákazníkov a ako im záleží na kvalite služieb. Jednoducho sa na nás vykašlali, ale vykašlať sa môžeme na nich aj my.

…spýtali sme sa preto na riešenie pani viceprimátorky. Priznala, že je rovnako bezradná ako my. Ostáva nám potom ISICI už len reklamovať tam, kde nám ich dali.

Od mája veľa nových podujatí
Prišli sme pani viceprimátorku dnes aj niečim potešiť. Posledných pár týždňov sme makali ako včeličky a výsledkom sú dva podané projekty vo výške takmer 13 500€. Keďže mesto je v rozpočtovom provizórium a na finančnú podporu našich mladých ľudí v Bystrici dostačujúce prostriedky nemá, poradili sme si aj sami. Nehovorme však hop, kým nám projekty neschvália. Predsa len vám už teraz chceme prezradiť, že váš čakajú rôzne koncerty, športové podujatia, živé knižnice, filmové večery, najväčšia roadshow na stredných školých, diskusie zoči voči poslancom a ktovie, čo všetko sa ešte podarí. Preto ak niekto z vás má chuť sa k nám pridať, stačí napísať… :)

A čo teraz? Samozrejme v riešení „kauzy ISICI“ budeme pokračovať, avšak našim ďalším cieľom je pripraviť nejaké to podujatie na tému  Marec – mesiac knihy, pokúsiť sa získať priestor pre mladých ľudí v meste, kde by si mohli skočiť na lacnú kávu, koláčik, diskusiu či prednášku.  A práve o všetkých týchto našich aktivitách a podujatiach by sme radi informovali aj vás. Preto dúfame, že mesto nám pomôže a nájde sa pre nás nejaká informačná tabuľa, prostredníctvom ktorej by sme sa k vám takto prihovárali. Keďže už dnes pripravujeme podujatie TEDxBanská Bystrica, pani viceprimátorka nám sľúbila, že nám minimálne pomôže s propagáciou a možno aj s produktovým partnerstvom. Čaká nás teda ešte veľa práce.

Čo myslíte, podarí sa? My veríme, že áno!

A aby som nezabudol, v závere nášho stretnutia na Mestskom úrade nás potešila ešte jedna maličkosť.

,,Pán primátor je chorý a tak sa dnes zasadnutia nemohol zúčastniť. Napriek tomu vás pozdravuje a posiela vám vianočný darček, ktorý vým pred Vianocami odovzdať nestihol. Nech sa páči, pre každého člena Rady vám posiela knihu Dve deka spomienok,“ prihovorila sa nám pani Čižmárová.

Týmto p. Gogolovi za vianočné darčeky veľmi pekne ďakujeme a veríme, že sa nám už konečne podarí stretnúť ;-)

 

 

 

Pin It on Pinterest