Konečne prišiel december a s ním aj čas Vianoc a prázdnin. Asi nie som jediný, kto sa na toto obdobie tešil, pretože dni oddychu, dobrého biznisu, či času stráveného s rodinou práve nadišli. Častokrát si však ani nestihneme uvedomiť, že počas obdobia voľna sa stávame neproduktívnymi a náš rozvrh alebo ak chcete plán dňa má od time managment-u veľmi ďaleko. Rozhodol som sa preto inšpirovať vás mojim  denným rozvrhom aj prostredníctvom tohto krátkeho blogpostu.

1. Napriek tomu, že je čas oddychu a sviatkov, pokúste sa neprespať celé doobedie. Ak sa vám podarí vstať o nejakej ôsmej, či deviatej, deň začnete celkom úspešne. Aj keď mnohí z vás slovo pohyb, priam zo srdca neznášate, potvrdilo sa pravidlo, že ráno najviac pomáha vypiť 2dcl čistej vody a aspoň na 7 minút rozhýbať svoje telo. Raňajky? Na zbytočne mastné jedlá zabudnite, radšej siahnite po mliečnych výrobkoch či cereáliách.

2. Keď ste si istý, že ani pri sedení už nezaspíte, veľmi pozitívne sa mi osvedčilo ranné čítanie. Nemám na mysli prečítať tri knihy za hodinu, ale zobrať do ruky aspoň na pár minút vašu obľúbenú literatúru, v období prázdnin a leňošenia jednoznačne vyhráva niečo motivačné (Malý princ, Roztoč to!, Tajomstvo úspechu, 7 návykov skutočne efektívnych ľudí, Slepačia polievka pre dušu). To vás správne nakopne do dňa…

3. Ďalej sa počas prázdnin najčastejšie venujem nejakej manuálnej činnosti, či ide o vysávanie, korčuľovanie alebo rýchle nakupovanie.

4. Človek sa dokáže najlepšie sústrediť a vydať najviac energie práve v časovom rozhraní okolo desiatej hodiny, preto tento čas nepremárnite sedením na gauči. Najideálnejšie je pustiť sa do nejakej kreatívnej práci, pretože práve v tomto čase bude mať vaša snaha najväčší prínos. Vymýšľanie projektov, brainstroming, navrhovanie reklamných kampaní… je to na vás.

5. Tesne pred obedom sa oplatí skontrolovať všetky maily, poodpisovať na sociálnych sietach a povybavovať všetky telefonáty. Väčšina ľudí má vo zvyku najprv vybaviť maily a až potom sa pustiť do kreatívnych úloh, avšak toto je najhoršia voľba, akú si môžete vybrať. Prečo? Lebo desiatky mailov a telefonátov vás zahltia natoľko, že sa k samotným kreatívnym úlohám ani nedostanete, prinajlepšom sa síce do nich pustíte, ale vaše nadšenie a motivácia bude už oveľa nižšia.

6. Po dobrom obede si doma doprajte kávu s priateľmi, alebo skočte do obchodného centra na meeting s obchodným partnerom alebo s osobou, ktorú ste dlho nevideli. Keďže sa neponáhľate nikde do práce a povianočné kilá navyše tiež nie sú príjemné, vyberte si z ponuky športovísk, či už ide o plávanie, fitko, alebo behanie.

7. Poobede venujte svoj čas všetkým naplánovaným, stereotypným úlohám. Ak by sa vám náhodou stalo, že skončíte skôr, ako ste mali naplánované, zoberte si do rúk opäť knihu a čas venujte vzdelávaniu.

8. Po večeri si oddýchnite na Facebooku, alebo prečítajte nové tweety, no a namiesto bulvýrnych televíznych novín si radšej zapnite video na TED-e. Nebude vás iritovať žiadne negatívne spravodajstvo, nemorálne programy v televízii a ani okukaný moderátori.

9. Večer sa aj mne osvedčilo, že sa blogy píšu úplne najlepšie. Preto svojich 15-20 minút venujte blogu.

10. Ak už nemáte chuť na večernú prechádzku s priateľmi, prajem dobrú noc :P

 

 

Pin It on Pinterest