Keď som sa ráno pozrel do diára a zistil, aký náročný deň ma čaká, zmocnila sa ma hrôza. Zasadnutie s vedením mesta, participatívny rozpočet a príprava na zajtrajšiu konferenciu napovedali, že dnes to pôjde tažko. Opak bol však pravdou. Pasivitu nahradila aktivita, žabomyšie vojny spolupráca. A preto teraz s nadšením píšem tento blog, pretože Bystričania dnes spravili veľký krok pre mládež.

 

Poďme však pekne postupne…

Doobednajší program som strávil v Centre voľného času – JUNIOR, kde som spolu s Jarkou Lipkovou pripravoval naše prvé tohtoročné Zasadnutie Rady študentov. Po neistej komunikácii s kanceláriou vedenia mesta som sa tak povediac trochu obával, či naše stretnutie dopadne úspešne.

Neskôr sa však ukázalo, že v kooperácii s mestom sa nám podarilo dosiahnuť výstup, ktorý sme očakávali. Aby som bol kokrétny, cieľom Zasadnutia bolo vymenovať nové zloženie Rady študentov mesta Banská Bystrica, čo sa nám podarilo! Z pôvodných 9 oficiálnych členov nás je dnes už 11, čo mi robí veľkú radosť :)) Týmto vítam všetkých nových ľudí a teším sa na spoluprácu s vami…

Budeme hľadať študenta/ku roka!

Vedeniu mesta sme síce vytkli isté veci a informovali o problémoch, ktoré nás trápia, avšak v niekoľkých oblastiach sme našli aj spoločnú reč. Kvitujeme podporu Blšieho trhu, záujem o partnerstvo v ankete Študent roka a oslovenie o spoluprácu v rámci Týždňa dobrovoľníctva. S verejnou dopravou však pokoj nedáme, bojujeme za ňu rovnako i nadalej…

Mama a krstná mama…

V ďalšom bode programu sme prijali Dotatok k štatútu, čo znamenalo zefektívnenie našej činnosti. Zvolili sme si troch podpredsedov, od ktorých náležito očakávam, že k nám prinesú nové tváre a budú rozvíjať spoluprácu so školami. Ako by som to povedal… máte sa na čo tešiť! :P

V závere Zasadnutia sa ocenenia dočkali aj dve osoby, ktoré sa významne zaslúžili o rozvoj Rady študentov. Neviete o kom hovorím? No predsa o Jarke Lipkovej, našej „mame“ a Kataríne Čižmárovej, našej „krstnej“, ktorým  sme dnes odovzdali čestné členstvo! Prečo si budete môcť večer prečítať na našom webe studentibb.sk. V skratke: bez nich by žiada Rada jednoducho nebola. Ďakujeme vám!

Nepokazená šlahačka! Ďalšia výhra dnešného dňa…

Po skončení nášho stretnutia sme zbehli na rýchlu a chutnú kávu do Lavazza, kde mali dokonca čerstvú šlahačku a tak si Matúš vydýchol, že dnes nemusí trpieť horkokyslú chuť na jazyku. Pretože dať si viedenskú kávu na Slovensku znamená mať poriadny kus odvahy. (V každej druhej kaviarni totižto majú pokazenú šlahačku…) Cestou do kaviarne sme stretli Jura Havlíka, ktorému som ešte pogratuloval k amfiteátru a spýtal sa ho na pocity z Roadshow, ktorá sa konala včera na GAS-ku.

Napätá atmosféra alebo bojujeme o 20 000€

Tri minúty pred štvrtou sme sa už vrátili na miesto konania (mestský úrad), kde sa to začalo hemžiť všlijakými ľuďmi. Chystali sa na prvé diskusné fórum k participatívnemu rozpočtu. Motýle v mojom bruchu opäť začali lietať a atmosféra sa zdala akási napätá. Už som videl ako budeme po sebe hádzať stoličky, ako sa budú ľudia okrikovať, že im chýbajú peniaze v občianskych radách a podobne… Viete, keď niekto ponúka 20 000€ väčšinou si chce každý odkrojiť čo najviac pre seba…

Prvé diskusné príspevky takýto nádych veruže aj mali. Bolo cítiť nespokojnosť niektorých občanov, ktorí možno len nepochopili prínos a výhody participatívneho rozpočtu. Naštastie organizátori prizvali aj kolegov z Bratislavy, ktorí už s podobnou situáciou nejaké tie skúsenosti majú. Preto jeden z nich pokojným hlasom občanov ubezpečil, že peniaze sú v ich rukách a základným heslom dnešného diskusného fóra sú slová je participácia a spolupráca.

Ľudia pred hašterením uprednostili spoluprácu

V nasledujúcich minútach to už vyzeralo preto o kus lepšie. Aby som sa však vrátil k tomu, prečo vlastne píšem tento blog: Bystričania, potešili ste ma! Aspoň nachvíľu ste ukázali, že viete spolupracovať, že viete podporiť aj oblasť inú, než ktorej sa venujete a že viete spoločne vytipovať problémy a výzvy, ktoré by mal participatívny rozpočet pokrývať.

Chcem tým povedať, že ste po sebe nebliakali tak ako to poznáme z mnohých stretnutí. Že aspoň niektorí z vás svoje rozhodovanie prehodnotili a ponúkli svoju pomoc pre toto mesto. Vďaka vám. Vďaka za to že vás prišlo pomerne dosť a že ste ukázali skutočný záujem podielať sa na rozhodovaní v našej samospráve! V hlasovaní o prioritných témach participatívneho rozpočtu sme sa dopracovali k týmto výsledkom:

36 hlasov získalo aktívne občianstvo a  komunitný rozvoj
35 hlasov získala kultúra
27 hlasov ste dali mládeži
a 17 dostala zeleň

Chápete to??

participativny rozpocet rada studentov2Ten pocit eufórie, ktorý vo mne nastal, keď som uvidel tieto výsledky si ani len neviete predstaviť. Po prvýkrát za posledné 4 roky som videl, že Bystričania podporili mládež!!! Chápete to?? Mládež!! :))

Toto čarovné slovíčko nemá zastúpenie ani v Komisii školstva a športu a takmer nikde sa doteraz nevyskytovalo. Šport a školské záležitosti sú jedna vec, mládež vec druhá.. O to viac som sa tešil, keď sme diskutovali v záujmových skupinách a hľadali problémy a potencionálne nápady pre projekty z participatívneho rozpočtu (20 000€). A keď som videl, že sa o túto tému zaujímame nielen my, ale aj dospelí ľudia či dôchodcovia, opäť som cítil zadosťučinenie.

Pridať ruku k dielu môžete aj vy!

Dnes nás o mládeži síce diskutovalo len sedem, ale to je práve príležitosť pre všetkých vás, ktorí čítate tento blog! Dajte si tú námahu a príďte na ďalšie stretnutie, kde budete môcť presadiť vaše myšlienky, ktoré sa týkajú nielen mladých ľudí. Môžete sa zaujímať o zdravie, životné prostredie, šport či kultúru. Nezahoďte túto šancu. Veď v krčmách a baroch vám to celkom ide, tak si poďte povedať svoj názor aj tam, kde to môže byť na niečo užitočné.

Prvé diskusné fórum participatívneho rozpočtu naučilo veľa aj mňa. Zistil som, že sa musím pozerať na nápady a názory druhých ich pohľadom, pretože inak ich nikdy nepochopím. Zistil som, že nie som jediný, kto by chcel v BB nejaké komunitný priestor pre mládež. Naučil som sa, že ľudia sa chcú podielať na rozhodovaní, pokiaľ dostanú priestor…

Na záver tohto mílového blogu len toľko, že ďakujem prípravnému výboru, Magde Bernátovej aj všetkým organizátorom, ktorí to zvládli perfektne. Tak ako som sa ráno bál, že sa to celé dokašle som teraz rád, že sme sa posunuli o veľký krok vpred :)

Pin It on Pinterest