Môžeme si za to sami… Len sa stačí pozrieť vôkol seba. S kým trávia voľný čas, čo čítajú, kam chodia, čo pozerajú a s kým sa rozprávajú. Niekedy možno ani nemajú na výber, pretože žijú v rodinách, z ktorých si berú jednoducho zlý príklad.

To, čo vidí dieťa na svojich rodičoch,  si veľmi dobre zapamätá. Keď vidí, že otec nadáva každý deň, tento slovník preberie a bude ho pokladať za správny alebo prirodzený. Keď rodičia fajčia, bude to lákať aj ich syna alebo dcéru.

Keď majú neúplnú rodinu, vzťah otca a matky vo svojom detstve nevideli. Nevideli ako si otec váži matku a matka odovzdáva lásku svojej polovičke. Preto keď budú teenageri, nebudú vyhľadávať dlhodobé vzťahy, ale plytké potešenia.

Keď sú doma trestní za zlé výsledky v škole, budú trestať za chyby aj ľudí vo svojom okolí. Radšej sa budú všetkému vyhýbať, len aby neurobili žiadnu chybu.

Keď vidia, že otec týra domáce zvieratá, prirodzene budú všetkému živému ubližovať.

Ak si teraz myslíš, že fajčiť, nadávať, drogovať, šikanovať a ponižovať je v pohode, nezbavíš sa toho správania ani v budúcnosti. Možno to tebe nevadí. Možno ti tento životný štýl vyhovuje. Avšak raz budeš mať rodinu, krásneho syna a úžasnú dcéru.

Oni si nebudú môcť vybrať… Budú vidieť ako sa správaš, čo robíš a toto správanie od teba budú zdielať. Raz si cez facebook zistia, že si podviedol/a štyroch frajerov/ky a zákerne si im ublížil/a. Ešte stále hovoríme o úžasných deťoch, ktoré budeš mať. A o ktoré sa budeš báť, keď pôjdu v 15-tich rokoch na chatu, lebo sa opijú ako dogy, vyspia s neznámym partnerom a zničia si krásnu budúcnosť. Nebudú si vážiť seba, ani ľudí s ktorými sa stretávajú. Tvoje deti – opité na mol, ti budú nosiť ich spolužiaci len s o pár promile menej.

Až vtedy pochopíš, že tvoje deti si všímali, aký postoj máš k rodine, priateľom, k alkoholu a podobne. Že ta desať rokov pozorovali, že videli ako sa správaš. Potom zistíš, že si v sebe nepestoval cenné hodnoty. Zmeniť to už bude neskoro. Pretože si si na toto všetko zvykol už pätnástich či osemnástich rokoch. Vtedy, keď si mal spoznávať svet, tvoriť si na veci svoj názor, budovať si k životu svoj postoj. Postoj úprimného človeka, zodpovedného za seba i svoje okolie.

Ešte nie je neskoro. Stále môžeš hľadať cenné hodnoty. Stretávať sa s ľuďmi, ktorí sú tvoji skutoční priatelia a v živote ta podržia. Môžeš si pestovať krásne vzťahy, založené na láske, dôvere a trpezlivosti.

Predstav si, že sa ti dnes narodí tvoj prvý syn a dcéra. Pozrú sa na teba …. aký príklad uvidia? Keď sa ta o pár rokov spýtajú kde si bol a čo si robil tento piatok, ako im odpovieš? Keď sa ti zdôveria s tým, že sa im niekto páči a budú si od teba pýtať radu ako na prvý vzťah, čo im povieš? Pravdu? Že krátke romániky na búrlivých zábavách si dobre nepamätáš?

Pozri si ešte raz to video. A predstav si, že vidíš svoje deti, svoju rodinu, svoju budúcnosť.

A ešte máš nejaký čas, aby si to zmenil… Tak neváhaj

Pin It on Pinterest