Keď som 22. novembra 2012 písal list TV Markíze, TV JOJ a Rade pre retransmisiu a vysielanie, mal som veľa otázok, na ktoré som chcel poznať odpovede. Niektoré som sa dozvedel, na iné si musím ešte počkať. Ale jedno zistenie je pre mňa veľmi dôležité: Slovenské médiá radikálne klesli v očiach divákov!

Reality show plná intríg, vulgarizmov, či degradovania ľudskej bytosti – Farma, medzitým naštastie skončila. Tento najväčší odpad vyprodukovaný pre nenáročných divákov nám dal teda konečne pokoj. Či sa objaví na jeseň opäť, si môžeme len tipnúť… čo myslíte, objaví? Nechajme sa prekvapiť.

Keď som list odosielal kompetentným mailom, cítil som vo svojich rukách veľmi veľkú zodpovednosť. Aj keď si isto mnohí z vás poviete: ,,Na čo riešiť ešte aj takéto zbytočnosti,“ pre mňa osobne je veľmi dôležité vyjadriť svoj názor a poukázať na niečo tak nemorálne. Povedal by som, že je to mojou povinnosťou.

Markíza, JOJ a Rada sa ani len neunúvali mi odpísať. PR oddeleniu asi chýba odvaha postaviť sa vecnej kritike, ktorú podporilo takmer 200 000 ľudí. Postaviť sa pred kameru, na tom nie je nič ťažké. Ale postaviť sa pred otázku kladenú vlastnými divákmi, predstaviť si, že na internetovej sieti ich je takmer 200 000, už také ľahké nie je. Škoda, na odpoveď som sa tešil.

Viac ma však potešili stovky ľudí, ktorí sa mi od novembra ozvali, či už na facebooku, mailom, v komentároch alebo aj osobne. Veľmi ma prekvapili aj reakcie ľudí, ktorí sú z mediálnej brandže. Za posledných pár mesiacov mi písali a volali:

redaktori z STV, novinári z regionálnych médií, členovia Rady vysokých škôl, žurnalisti z UKF.ky, učitelia z Košíc, Prešova, Popradu, Banskej Bystrice, Slováci z Kanady, erkári, 4 ďalšie spravodajské weby, ktoré list uverejnili, školitelia z IUVENTY a množstvo ďalších ľudí…

Aj keď som sa odpovede od kompetentných nedozvedel a ani nedočkal, predsa som dostal odpoveď na jednu veľmi dôležitú otázku: Čo si o médiách myslia ostatní? Vyberám len niekoľko reakcií a názorov, keďže celkovo ich je viac ako 600:

Šokuje ma ako si vôbec niektorí dovolíte napísať, že televízie vysielajú to o čo má divák záujem. To znamená, že budeme onedlho sledovať aj sadistickú vraždu v priamom prenose, lebo si to želá „televízna “ verejnosť

Velmi pekny nazor, takeho mladeho cloveka, dokonca aj 10 rocne deti u nas v skole sleduju farmu. Viem, ze toto je na zodpovednosti rodicov, avsak deti nemaju najmensi problem sa k tomu dopracovat. Tieto relacie nemaju ani zabavny ani poucny vyznam, neviem koho vobec napadlo to natacat. Hamba mu.

Čo som sa takých mailov napísal za mlada, no vedzte, že s tým nič robiť nebudú, pokiaľ sledovanosť bude stúpať práve na takýchto podpriemerných programoch.

Chcem ti napísať že máš moje veľké sympatie a držím ti palce aby toto čo si napísal na programovú štruktúru na Slovensku malo aj pozitívnu reakciu, sám som zvedavý čo odpíšu

Zdravim ta mlady muz,
moje meno je —–  a uz nejaky cas zijem v Kanade, ale velmi dobre si pamatam relacie, ktore opisujes vo svojom otvorenom liste. Drzim ti palce a uznavam tvoju odvahu.

Pekný pokus. Páči sa mi, že apeluješ na radu pre vysielanie a retransmisiu, lebo nekoná. Naozaj. Držím Ti palce v aktivizme To je tá časť listu a blogu, ktorú považujem za užitočnú.Ale budem úprimný, na viacerých miestach som sa zasmial. Časť listu/blogu mi prišla ako zbytočné vykrikovanie po médiách. (Ale smiech je na jednej strane tiež pozitívum, roznášaš tak šťastie medzi ľudí ;)

pekny pokus ale hlavna vec ktoru si treba uvedomit je ze televizie vysielaju reality show o ktorych je clanok preto ze ich ludia pozeraju..ich pritomnost na televiznych obrazovkach nie je obraz nemoralnosti nasich komercnych televizii (tie sa iba riadia marketingovymi zakonitostami co je uplne pochopitelne) ale odraz nizkych narokov a primitivnosti tohto naroda

Pokuty. Ja by som proste zaviedla aj v televizii 3 krat a dost. Ak rada udeli pokutu 3 krat tomu istemu programu, tak ho zrusi. To by bolo… uzasne, ale je to utopia. Osobne uplne suhlasim s listom, klobuk dole.

Nuž Tv markíza sa pasuje za najlepšiu,najsledovanejšiu a najobjektívnejšiu televíziu na Slovensku čo nie je vôbec pravda jej programy sú pod psa a spravodajstvo neobjektívné hlavne čo sa týka politiky jej komentáre sú namierené len proti jednej strane a ostatné strany si ani nevšíma v spravodajstve sa vôbec nevenuje ekonomike ale len rôzným pletkam .

 

Ďakujem všetkým veľmi pekne za reakcie, podporu, i konštruktívnu kritiku. Aj keď som odpoveď od televízií nedostal, verím, že mnohí z vás dokázali aspoň vypnúť televízor. Alebo preladiť na inú televíznu stanicu. Ďakujem aj tým, ktorí môj list ustavične preposielali Markíze, Jojke a Rade (z tých mailov sa určite „tešili“). Dostal som od vás aj niekoľko návrhov na petíciu, protesty či internetovú kampaň. V najbližších mesiacoch mám však priority, ktorých sa vzdať nechcem a preto nemám dostatok času  a ani energie na 100% sa venovať aktivizmu proti nemorálnostiam v televízii. Som si však istý, že pokiaľ v televízii niečo podobné zahliadnem opäť, kompetentným posielam okamžite sťažnosť na ktorú by už mohli a aj mali reagovať. A viem, že k tejto téme sa ešte tento rok určite vrátim…

 

 

Pin It on Pinterest