Sedeli sme a s úžasom počúvali vtipnú, ale za to trefnú prednášku o tom, ako vidia personalisti a zamestnanci absolventov vysokých škôl alebo všeobecne mladých ľudí. Aké životopisy a motivačné listy dostávajú, čím sa študenti chvália a aké kvality na pracovných pohovoroch predvádzajú. Inými slovami, ako to vyzerá, keď chce niekto za každú cenu získať dobre platený job.
Už v úvode prednášky ma zaujal prvý fakt, že na webe profesia.sk je dnes pridaných približne 105 000 pracovných ponúk a prácu si chce nájsť 92 000 ľudí. Ak tomu správne chápem, ponuka je väčšia ako dopyt. Napriek tomu tu máme vysokú nezamestnanosť a zdá sa nespokojnosť občanov. Ako však ďalej vysvetľuje Martin Menšík, taký uchádzač o prácu by sa mal usilovať rozvíjať svoju osobnú aj profesionálnu stránku. Získať maturitu a čakať desať rokov, že príde ponuka zo Švajčiarskej národnej banky asi nie najlepšie riešenie.
Absolvent SŠ alebo VŠ by mal byť teda iniciatívny, aktívny, s chuťou rozvíjať sa. Čo však zamestnávateľ? Ako by mal vystupovať a oslovovať svojich budúcich zamestnancov? Obávam sa, že narážame na menší problém. Poďme sa pozrieť, ako vyzerá úplne štandardná pracovná ponuka zavesená na Profesii:
Hľadáme uchádzača na pracovnú pozíciu s takýmito osobnými a profesionálnymi predpokladmi:
– šikovný
– ambiciózny
– flexibilný
– kreatívny
– technicky zručný
– schopný rozvíjať sa
– tímový
– cieľavedomý
– či vytrvalý
Hm… Zdvihnite ruku, ak spĺňate všetky predpoklady. … nič?? Asi nič… Z toho nám vyplýva, že firmy častokrát hľadajú superhrdinov a nie zamestnancov. Chcú, aby sa orientovali dobre v teoretickej rovine, mali prax, boli mladí a kreatívny. Takéto požiadavky sa nedajú splniť, možno je tu iba pár expertov, ktorí vedia a vyznajú sa vo všetkom.
Zadávatelia pracovných ponúk by mali byť preto aspoň na čas realisti, no a uchádzači zas ochotní sa prispôsobiť požiadavkám trhu. Určite ste si však všimli, že som zámerne zvýraznil slovíčko prax. V poslednej dobe je asi najžiadanejšia. ,,Podľa štatistík v dnešnej dobe uvádza až 62% uchádzačov, že nemajú prax. A to je dôvod prečo sú ľudia nezamestnaní,“ zdôrazňuje Martin Menšík z Profesie.
Mladí ľudia by sa mali viac nad sebou zamyslieť a pochopiť, že bez praxe to jednoducho naozaj nejde. To čo sa „naučia“ v škole naozaj nestačí. Schválne, prihláste sa tí, ktorých škola naučila kreativite, tímovej práci, spravila z vás ambicióznych ľudí a dala vám toľko praxe, že neviete čo s ňou. Tiež asi veľa zdvihnutých rúk neuvidíme (v tom lepšom prípade – gratulujem, vybrali ste si perfektnú školu!!)
Ako ďalej pokračuje v prednáške, pokiaľ si mladí ľudia neuvedomia potrebu praxe, nezamestnanosť tu bude vždy. A keď sa vám prax nedarí získať popri škole, hľadajte iné zdroje. ,,Napríklad sa zaujímajte o neformálne vzdelávanie, ktoré v blízkej dobe bude plniť alebo už plní dôležitú funkciu pri výbere uchádzača do zamestnania.“ Maturitný papier má v rukách každý, preto je dôležité niečim sa odlíšiť a zamestnávateľa prekvapiť.
Matin Menšík smeruje k školeniam, workshopom, vzdelávacím kurzom a iným formám, vďaka ktorým si každý z nás môže výrazne vylepšiť svoje CV-čko. Je jedným z tých, ktorý uznáva neformálne vzdelávanie a podporuje ho. A tak to robia už aj ďalšie firmy (na konferencii Innovative learning forum uznali neform. vzdelávanie aj firmy ako Dell, Microsoft, ČSOB, či Emerson).
Skúste si pre lepšiu ilustráciu predstaviť pracovný pohovor, na ktorom by sedeli dvaja na vlas rovnakí uchádzači. Obidvaja by mali maturitu, bakalára a dve ocenenia za medzinárodnú súťaž. Svetozár, má však narozdiel od Vasila aj skúsenosť s vedením ľudí, zúčastňoval sa počas svojho štúdia na niekoľkých školeniach, kde si rozvíjal soft skills, v jednej organizácii sa venoval dobrovoľníctvu, v druhej sa mu podarilo získať pre svoj nápad 1000€ grant a okrem toho má peknú sieť kontaktov.
Koho si asi zamestnávateľ alebo personalista vyberie?
V životopisoch chcú vidieť firmy niečo výnimočné, nejakú pridanú hodnotu, možno dôvod, prečo by s vami mali ísť kolegovia po pracovnej dobe na pivo. Možno im stačí vedieť, že ak bol Vasil na medzinárodnej výmene, má aktívnu angličtinu, disponuje komunikačnými zručnosťami a keď už raz získal 1000€ pre svoj projekt, môže byť tým správnym uchádzačom o miesto aj v tej ktorej firme.
Viac ako 120 ľudí počúva Martina Menšíka, ako sa snaží odovzdať dôležité posolstvo mladým ľuďom a pracovníkom s mládežou. A to, že prax a neformálne vzdelávanie je istá vízia budúcnosti. ,,Chcel by som sa poďakovať všetkým organizátorom Kompraxu za to, že priblížili uchádzača k zamestnávateľovi a vytvorili tak vyššiu šancu pre študentov získať prácu.“
Po týchto slovách celá konferenčná miestnosť tlieska a zdá sa, že sme predsa len našli liek na našu nezamestnanosť. Ak nie liek, aspoň vitamín…
Ak vás neformálne vzdelávanie zajalo, tu nájdete ponuku aktivít, vzdelávacích kurzov, školení či workshopov, na ktoré sa môžete ísť kuknúť :)
https://www.iuventa.sk/sk/Aktualne-skolenia.alej
http://www.jasr.sk/showdoc.do?docid=2131
http://www.erko.sk/vzdelavanie/
http://www.iuventa.sk/sk/KomPrax/Vsetko-o-skoleniach/7-dovodov-preco-sa-prihlasit.alej