Nezabudnem na situáciu z pred pár mesiacov. Spomínam si na titulky v novinách, na výroky osobností, riaditeľov, či odborníkov. Všetci jedným ťahom odsúdili, skritizovali a pochovali RTVS. Záujem? Žiadny! Veď kto by míňal energiu na zbytočné návrhy a riešenia verejnoprávnej televízie, či nejakého rozhlasu? Každý mal v tej dobe veľa iných povinností a nikoho nezaujímala vyššie spomínaný subjekt.

Dnes je tu siedmy mesiac roku 2012 a poriadne súťaživá nálada.  Nie, nehovorím o prestížnych pretekoch Tour de France, nemyslím na Sagana, Cibuľkovú, či Olympijské hry. Ide o nový post šéfa RTVS. Azda si nik nevšimol, že o toto miesto sa zaujíma 11 ,,mediálnych magnátov“?? V žiadnom prípadne nejde o malé mená. Jeden z najskloňovanejších kandidátov je Václav Mika, exriaditeľ Markízy, či Rádia Expres, ten druhý je Jaroslav Rezník, generálny riaditeľ Tlačovej agentúry (TASR).

Nikoho ničím neobviňujem, len ma prekvapuje zvýšený nárast záujmu o pred tým odsúdenú RTVS. Prečo vtedy bola škoda slov a dnes predstavuje projekt budúcnosti tohto médiá desiatky A4-riek? Obdivujem skade nabrali  kandidáti „zrazu“ overené, dosiahnuteľné, merateľné, či veľmi efektívne prepracované koncepty, ktoré sa z hrdosťou neboja predstaviť.

Vráťme sa však na chvíľu ešte raz k menám kandidátov.

Marcel Děkanovský – nejde o žiadneho mediálneho nováčika. Práve naopak, Marcel Děkanovský je známy ako majiteľ niekoľkých súkromných televízii a jeho meno sa priraďuje aj známemu hudobnému kanálu Music Box, ktorému šéfuje. Minulý rok bol dokonca tento kandidát na post RTVS nominovaný aj v Novinárskej cene 2011. Ako „plynule“ sa menia hudobné záujmy na verejnopráve… no nie?

Iľja Ruppeldt – ide o mediálnu osobnosť, vyštudoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave a má skúsenosti s médiami aj s reklamou a filmom.  Aj tu môžeme vidieť veľký záujem o post RTVS, keďže prihlášku poslal Iľja Ruppeldt priamo z Nového Zélandu.

Zaujímavé naďalej ostávajú aj prepracované projekty Jaroslava Rezníka z TASR. Vsadil na tablety, mobily a aplikácie RTVS. Prečo toto príde ako novinka? Veď smarpohony, ipady, či tablety už na trhu nejakú tú dobu sú. Nikoho však doteraz nenapadlo niečo takéto geniálne vymyslieť. Teda až do teraz – do voľby RTVS… čo teda láka 11-tich kandidátov na nevýraznej, nepopulárnej STV-čky?

Pokiaľ aj vás zaujíma táto téma, prosím, diskutujme…

Pin It on Pinterest