Byť vedúcim lídrom v triede, v škole, v organizácii či vo firme je na prvý pohľad veľmi atraktívna pozícia. Líder alebo vodca sa väčšinou stáva stredobodom pozorností, má príležitosť zastupovať skupinu navonok, získava určitý druh autority a  stáva sa iniciátorom dôležitých rozhodnutí.

Nesie však veľkú dávku zodpovednosti za všetko, čo sa v tíme udeje. Okolie má voči tejto osobe zvýšené očakávania a taktiež aj nároky. Nemôžeme teda povedať, že byť dobrým lídrom je ľahké a jednoduché.

Na internete, ale aj v knihách nájdete veľa užitočných (a niekedy taktiež aj zlých) návodov ako sa stať dobrým vodcom. Sú to desiatky strán materiálu, z ktorých potrebujete získať vzácnu vedomosť. Ani tá však nestačí, pretože všetko teoretické si musíte odskúšať v praxi. Až tak získate cennú skúsenosť.

Tento blog z vás preto nespraví hotového lídra. Na to treba o trochu viac času. Mojim cieľom je inšpirovať vás krátkym úryvkom, ktorý som dnes ráno po veľmi dlhej dobe našiel v šuflíku. Mňa osobne nadchol svojou jednoduchosťou…

Nebudem zdržovať, tu je spomínaný Stručný kurz vodcovských schopností, ktorý zostavil britský profesor John Adair:

Najdôležitejších šesť slov… ,,Priznávam, že som sa dopustil chyby.“
Najdôležitejších päť slov… ,,Som na vás skutočne hrdý.“
Najdôležitejšie štyri slová … ,,Aký je váš názor?“
Najdôležitejšie tri slová … ,,Budte taký láskavý.“
Najdôležitejšie dve slová … ,,Ďakujem vám.“
Najdôležitejšie slovo … ,,My.“ 

A zo všetkého najmenej dôležité slovo… ,,Ja.“

Zdroj: Dobrovoľnícka univerzita eRka

 

Mohlo by vás taktiež zaujímať:
Ak chcete viesť ľudí, najprv musíte poznať svoju vlastnú štartovaciu čiaru, mať  konkrétnu víziu a ciele.  Tie najlepšie dosiahnete, ak si vytvoríte svoj osobný akčný plán. Ako na to? (klik)

Prečítajte si aj niekoľko praktických rád o spätnej väzbe, ktoré som zrhnul v predchádzajúcom blogu (klik)  

Zaujíma vás ako byť v živote štastným a dlho mladým? Tu nájdete 10 zaujímavých myšlienok (klik)

Pin It on Pinterest