tetaJe 5:30 a mne zvoní budík. Väčšinou by som ho vyhodil von oknom alebo utopil v záchodovej mise, ale dnes stávam s radosťou a nadšením. Rozhodol som sa z postele vykročiť ráznym krokom, pretože dnes by sa aj patrilo. Je toho viac a ja sa už nemôžem dočkať… :)

Obliekam si košeľu, sako a vyrážam do CVČ Junior. Tam ma už čakajú dve šarmantné kolegyne, Jarka a Kika. Dáme rýchlu kávu a prebehneme si všetky dôležité témy, na ktoré by sme neradi zabudli. O hodinku a pol už čakáme pred VÚCkou na pána predsedu, ktorý nás víta s úsmevom na tvári. Sadáme si s p. Maňkom za spoločný stôl a začíname reprezentovať Banskobystrickú mládež, hovoríme o jej potrebách, o tom čo jej chýba, ale čo sa vidí málo kedy – navrhujeme aj riešenia.

Práve sme predstavili naše projektíky „Berte nás vážne“ a „Zapoj seba spoznaj veľa“, ktoré ako Rada študentov mesta BB pripravujeme. Čakáme na reakciu, ktorá prichádza takmer okamžite: ,,Vaše myšlienky sú fantastické. Oslovili ma.“ Možno sme očakávali, že to je všetko, ale p. Maňka začína dávať na stôl vlastné návrhy:

1010439_3143060272347_944587379_n,,Bolo by fajn poprepájať naše a vaše veci. Môžete počítať s pomocou pri propagácii, taktiež sa osobne veľmi rád zúčastním vašich podujatí, to prvé – My všetci školou povinní som si už zapísal do kalendára. Nemám problém taktiež ani diskutovať s ostatnými mladými ľuďmi alebo im predstaviť činnosť VUC-ky a možnosti zapájať mladých ľudí do rozhodovacích procesov.“ Reakcia nás potešila a na záver pán Maňka dodal, že v prípade záujmu poskytne možnosť niekoľkým študentom navštíviť Brusel. Áno, toto je dobrá motivácia, ktorá verím, že bude poháňať mládež v BB. S navrhnutou spoluprácou sme spokojní a v najbližších dňoch by sme ju chceli aj oficiálne potvrdiť (o tom potom) ;)

I napriek tomu, že je poriadne teplo mám prekvapivo dobrú náladu. Začnem sa s mojimi kolegynami ponáhľať, rád by som dnes ešte niečo stihol. Rýchlym krokom sa blížime k Záhrade (Centru nezávislej kultúry). Tam vidíme sedieť približne 20 mladých ľudí, ktorým sa zachcelo dnes diskutovať o dôležitých oblastiach Stratégie pre mládež na roky 2014-2020. Preč s týmito ťažkými názvami. Predstavujeme sa, prebiehajú úvodné aktivity, na hláškach sa poriadne zabávame a Darinka Diošiová má pre nás pripravené tajomstvo.

943510_3143045711983_1374014281_n

Podľa jej pokynov si mám zavrieť oči, zasnívať sa a predstaviť si, že je rok 2020. Opaľujeme sa na vlastnej jachte niekde v Atlantiku a predstavujem si ideálny svet. Vedeli by ste opísať svoje myšlienky a predstavy? Tie moje sú, že mládež bude aktívna. Ako? Poriadne! Že budeme mať vlastné Ministerstvo mládeže, že voliť budú môcť ísť už 17-násť roční občania, ale čo je najdôležitejšie, že model školstva sa zásadne zmení. Žiadny vyučujúci, žiadne nútené predmety ani povinná školská dochádzka. Predstavujem si, že škola nám ponúkne len kreatívne prostredie pre náš rozvoj, zabezpečí nám mentorov z praxe a ponúkne témy, ktoré by nás mohli zaujímať.

Síce sa to možno zdá ako nesplniteľný sen, ale ja v neho verím. Pretože už dnes preto môžeme niečo spraviť. Napríklad upozorniť na naše pripomienky tvorcov národnej stratégie, ktorá pôjde priamo pánovi Čaplovičovi. 1012351_3143038631806_1089200447_n

Je približne 13 hodín a mám v celku dôležitý telefonát. Ako čerstvý dospelák som dnes spravil významný krok – požiadal o založenie živnosti. Chcem meniť svet, využívať svoj potenciál a podporovať v sebe tvorivosť a podnikavosť. Z telefonátu sa dozvedám, že mám vyplniť formulár k vybaveniu žiadosti. Idem na to, nech to môžem rozbehnúť čím skôr.

Cestou domov z mesta ma zastihol pekný, ale za to poriadný dážď. Mám rád keď prší a ja sa môžem prechádzať a rozmýšľať. Prichádzam domov, suším si veci a v tom mi volá aká si pani. Predstavila sa mi ako redaktorka Rádia Regina, ale jej meno som v prvých sekundách ani nezastihol, pretože ma zavalila svojím nadšením pre Hug Day. Chcela vedieť čo najviac zaujímavostí a žasla nad tým, že aj v dnešnej dobe sa môže nájsť viac ako 200 mladých ľudí, ktorí úplne nezištne a zadarmo budú robiť niečo pre ostatných. Keď jej hovorím, že plánujeme navštíviť aj detské domovy, dôchodcov či škôlkarov, v jej hlase cítiť radosť. Zrazu si všímam, že náš telefonát trvá už viac ako 13 minút. Veru, pekne mi opäť zdvihol náladu.

Po pol hodine a rýchlej sprche sa dozvedám, že tričká na Hug Day pre BB a ZV sú už na ceste, avšak s ostatnými mestami je trošku problém. Oblieva ma studený pot, ale verím, že sa nám to podarí koordinátorom doručiť  (asi by sme sa mali modliť za slovenskú poštu). Vybalil som doma 16 nádherných tričiek a okamžite si jedno z nich obliekol. Pekné sú, aj keď o číslo väčšie ;)

Aj napriek ďažďu sa vydávam do ESC, aby som si mohol kúpiť a prečítať konečne júnové číslo Forbesu a Profitu. Doma okamžite listujem a čítam, čo nové sa vo svete biznisu a trendoch deje.

Je už pomaly večer a mna ešte čaká tlačová správa pre médiá k nášmu podujatiu Hug Day 2013. Len pred malou chvíľou som sa dozvedel, že na poste predsedu Žiackej školskej rady ma na Obchodnej akadémii TABB nahradí Lucka Macúchová, z čoho mám veľkú radosť. Myslím si, že ona sa vie pre aktivity na škole viac zapáliť ako ja a predsa má aj kus viac času ako ja, no a možno niektoré veci aj lepšie dotiahne dokonca ako ja. Práve preto jej držím palce a verím, že našu školu bude hrdo zastupovať a takto o rok už budem písať blog o parádnych veciach, ktoré robí naša ŽŠR. (Predsa len infoška o tom, že na Tajáku majú Živé človeče vo mne vzbudila konkurenčný myslenie…)

998685_3143004070942_1028702984_nDnešný deň sa vydaril nad moje očakávania, aj keď niektoré veci ohľadom Hug Day by som už bol rád, kebyže mám hotové. Prvý veľký deň vo svete dospelých bol veľmi úspešný, čím pozdravujem všetkých haterov, ktorí tvrdia, že osemnástka je blbý vek a nič to v ich živote nezmenilo. Tento príspevok by som preto chcel ukončiť myšlienkou: ,,Budúcnosť aj život máte vo vlastných rukách. Vy ste strojcom svojho štastia. Ak máte svoj sen, už dnes sa môžete malým krokom k nemu priblížiť,“. Preto vám prajem ešte pekný večer a pozývam vás sledovať moju cestu života počas celých prázdnin, kedy budem na blogu uverejňovať reporty z jednotlivých dní o tom, čo sa podarilo a čo nie. Pozývam vás k sledovaniu môjho blogu, pretože si myslím, že sa dá byť v živote štastný a ja vám to tieto prázdniny ukážem!  ;)

Pin It on Pinterest