Podarilo sa to! Po takmer dvoch mesiacoch sa mládež v Banskej Bystrici konečne zmobilizovala. Obetovala svoj voľný čas a tak sa mohlo uskutočniť prvé mládežnícke stretnutie iniciatívnych Bystričanov. Na prvé stretnutie si priniesli niekoľko nápadov, myšlienok a doma veru nenechali ani smiech.

14:45 – Prichádzam za Darinkou do kancelárie a pýtam sa, ako prebiehajú prípravy na naše prvé stretnutie. Zisťujem, že flipchartové papiere sú rozmiestnené, program stretnutia pripravený a kancelárske matroše už na stole.

14:50 – Keďže mám ešte čas, idem do potravín kúpiť nejaké tie chipsy a čokoládu, pretože rozmýšlať s prázdnym bruchom sa jednoducho nedá (aspoň pre mňa teda nie). Cestou do obchodu stretávam Jozefa a Tomáša, ktorí na meeting place prišli ako prví (good job chalani), zoznamujem sa s nimi a nechávam ich pár minút v osamote – treba kúpiť to občerstvenie.

14:55 – Kecám s chalanmi na lavičke a pomaly začínajú chodiť aj ostatní. Presúvame sa z lavičky k zmrzline aby nás našli aj ďalší. O tretej sme tu mali byť – všetci sú presní. Počkáme ešte 5 minút, ak by niekto náhodou meškal.

15:10 – V kancelárii otvárame naše prvé stretnutie, prvý bod programu – predstavenie. ,,Ja som krokodíl Darinka, Tomáš, Lenka…“ – toto je naša prvá zábavná aktivita, na ktorej sme sa veru posmiali. :)

15:15 – Začíname hovoriť o tom, čo dobré v Banskej Bystrici aktuálne je a spúšťame brainstorming na tému „Čo v Bystrici veru chýba“. Úlohou každého z nás je napísať aspoň dva postrehy, či nápady a nalepiť ich na flipchartový papier. Kto by povedal, že za pár minút nájdu mladí ľudia až 23 zaujímavých nápadov, ktoré stoja za to? No tak schválne, spomeniem aspoň niektoré z nich: Obnoviť a znovuotvoriť amfiteáter, organizovať festivaly, koncerty, otvoriť v Bystrici študentskú kaviareň, vytvoriť komunitné centrum pre mladých, participovať na medzinárodných výmenách, či vytvoriť v BB skatepark… Keďže nápadov je skutočne veľa, mohol by som ešte pokračovať (nebudem však prezrádzať všetky naše nápady ;).

15:30 – Keď chceme vedieť, čo je potrebné v Bystrici vytvoriť a čo by pritiahlo mladých ľudí na naše akcie, musíme hovoriť aj o našich záujmoch. Nasledujúca otázka je teda jasná: ,,Venuješ sa niečomu vo voľnom čase, čo by mohlo zaujať aj ďalších ľudí? „ Po chvíľke uvažovania sme sa opäť rozhovorili a zisťujeme, že sú medzi nami športovci, umelci, či tanečníci. Každý si teda napísal dve záľuby a nalepil ich do zatiaľ nevysvetlenej tabuľky.

15: 35 – Darinka z nich náhodne vybrala tri papieriky, ku každému určila jedného šéfa a dala pokyn, aby si každý šéf vybral ďalších dvoch ľudí do tímu. Niektorí z nás len nechápavo pozerajú a čakajú čo sa bude diať o malú chvíľu. Samozrejme dostali sme vysvetlenie. Našou úlohou je vymyslieť našim záľubám akýsi projekt, vybrať termín, kedy by sa uskutočnili, premyslieť čo všetko k tomu budeme potrebovať, rozdeliť si v tíme úlohy a v neposlednom rade určiť akú sumu peňazí by sme na tento náš projekt potrebovali.

15:45 – V tímoch sa pracuje, vymýšľa, smeje, no čas nás súri a tak ideme naše projekty prezentovať.

1. Prvá partia mládežníkov vymyslela celkom zaujímavé podujatie –  Korčulovanie na banskobystrickom obchvate. Pozvali by sa rodiny s deťmi, mládež, jednoducho všetci, ktorí sa vedia korčulovať, alebo bicyklovať. Aby bola akcia zaujímavejšia, súčasťou by boli hudobné vystúpenia, či športové súťaže. Taktiež je potreba zaobstarať stánok s občerstvením, no a zabudnúť sa nemôže ani na propagáciu podujatia a preto sa rozdelujú úlohy v tíme. Dokonca podujatie, ktoré by prilákalo mnoho ľudí ani nieje finančne náročné – potrebujeme len 300€.

2. Na rad sa dostáva náš druhý tím, ktorý vymyslel Festival hudby. Určený by bol pre nové mladé kapely, ktoré by takto dostali šancu prezentovať sa a ukázať svoj talent. Nejde však o žiadnu jednorázovú akciu. Tento festival by trval v rozpätí celého mesiaca – konal by sa každý víkend. A aby mali kapely motiváciu na pódiu vystúpiť, bolo by super zavolať aj nejakú známu skupinu na post headlinera. Projekt ccca za 1800 €

3. Aj tretia skupina vymyslela niečo užitočné – podujatie Turistiky. Vybrala by sa zaujímavá trasa v prírode, našli by sa ľudia, ktorí by mali záujem zúčastniť sa a nakoniec by sa prizval aj skúsený sprievodca. Cena projektu len 150€

4. Kreatívne nápady odprezentovala aj štvrtá skupina, ktorá vymyslela Tvorivé dielne v spolupráci s organizáciami ako ÚĽUV, SOS BB, ZUŠ. Vyrábalo by sa všeličo možné, neskôr by sa to aj prezentovalo a keďže materiál lacný nieje, organizátorom sa to pozdáva na 5 000 €(nuž, ktovie z kade by sme toľko nabrali).

5. Piata skupina chce pre zmenu podporiť literatúru,  preto prišla s nápadom Prednes poézie a prózy, kde by mladí umelci prezentovali nielen známe diela slovenských autorov, ale aj svoju vlastnú tvorbu. Keďže toto podujatie nieje finančne náročné, odhad potrebných financií je 200€.

6. Aj posledná skupina mladých vymyslela zaujímavý projekt s názvom Fotografické hry. Išlo by o jednoduché podujatie, ktoré by malo za cieľ pritiahnuť priateľov fotografie. Súčasťou podujatia by teda mal byť workshop pre všetkých priaznivcov od skúseného fotografa. Následne by sme sa vydali do mesta a hľadali najzaujímavejšie miesta v Banskej Bystrici. Fotky by sa poobede zhodnotili a prezentovali. Olalá, projekt za 700€

Asi takto nejak vyzerala naša tvorivá chvíľka, pri ktorej sme pustili svoju kreativitu, rozvírili naše nápady a hlavne vyskúšali si, ako sa tvoria projekty. Za 10 minút sa celý projekt vytvoriť určite nedá, preto tieto naše projektové zámery netreba brať ako hotové. Skúsili sme si však prácu v tíme.

16:00 – Začíname hovoriť o tom, či by nás takáto činnosť bavila, či sa chceme projektom a dobrým nápadom aj ďalej venovať. Prechádzame k vážnejšej debate, kde sa už hovorí o vytvorení akejsi Mládežníckej Rady pre mesto Banská Bystrica, ktorá by mala byť iniciatívnym, koordinačným a poradným orgánom primátora. Jej náplňou by bolo riešenie otázok životných podmienok, spoločenských, kultúrnych, športových a ďalších voľnočasových aktivít stredoškolskej a vysokoškolskej mládeže. Otvorili by sme tak spoluprácu s mestom a začali by sme tak aktívne niečomu konkrétnemu venovať. Reakcia študentov ma prekvapila – sú za!

Dohadujeme sa tak na ďalšom stretnutí, ktoré plánujeme už tento štvrtok, aby sa na naše nápady nezabudlo. Úlohou všetkých prítomných je rozhliadnuť sa po okolí a nájsť aspoň jednu organizáciu, či nadáciu, ktorá by nám mohla výrazne pomôcť. Taktiež je dôležité do najbližšieho stretnutia rozmýšľať o tom, kto sa na čo v tíme hodí a aké sú jeho silné a slabé stránky.

Pred nami tak stojí náročná úloha – vytvoriť si plán činnosti na nasledujúci rok, podľa ktorého by sme si vedeli určiť priority a začali na nich pracovať. Verím, že sa k nám pridajú ďalší aktívni mladí ľudia a dokážeme tak, že nám na našej budúcnosti i prítomnosti v meste záleží…

Pin It on Pinterest