Keď som dnes večer odchádzal z kaviarne domov cez námestie, moju pozornosť si získalo úplne ticho. Po niekoľkých minútach som sa až čudoval. Sobota večer, na námestí nebolo viac ako 10 ľudí, všade samé ticho, podniky taktiež zívali prázdnotou. Pýtam sa preto sám seba, kam zmizol „duch Banskej Bystrice“?

Kráčam ďalej námestím a stretávam dva zamilované páriky, jednu pani s nákupom a 6-7 člennú rodinku. Nič viac. Až po dlhých minútach sa mi vyčaril úsmev na tvári. Aj keď zväčša nemám rád pouličné „hudobné vystúpenia“ pod vplyvom alkoholu, osamelý virtuóz na trúbke ma veru zaujal. Nebol to slávny hudobník z SND, ale mal v sebe veľa pozitívnej energie, ktorú rozdával všetkým naokolo. Tak som si ho natočil…

http://www.youtube.com/watch?v=jNAVzi0YveM&feature=youtu.be

Dal som sa s ním do rozhovoru. Povedal mi o sebe, že na námestie ho vyhnala chudoba. Vinu sa však nesnažil hodiť na nikoho. Práve naopak. Otvorene priznal, že si za to môže sám a dnes ho hreje pri srdci už iba jeho trúbka a hudobné tóny vychádzajúce z nej. Ak si myslíte, že to bol „žobrák“, ktorý by od vás vycucal aj posledné centy, mýlite sa. Puzdro od hudobného nástroja s pár eurami mal síce položené na zemi, ale peniaze nepýtal. A ani flaštička sa za ním neskrývala. Podľa mňa sa chcel iba podeliť so svojou hudbou a zároveň si zarobiť nejaké tie drobné. Aspoň podľa mňa hral veľmi pekne.

Celou cestou domou som nad ním rozmýšlal. Ani tak nie vyslovene nad ním, ako nad pouličnými hudobníkmi. Dávajú mestu akúsi atmosféru, prihovárajú sa hudbou ľuďom a spríjemňujú im prechádzky námestím. Usúdil som, že možno toto je práve to, čo Bystrici chýba. Talentovaní ľudia, umelci, hudobníci a tanečníci, ktorí by sa prezentovali na námestí. Ale nie na pódiu za 1 500€, s propagáciou za 2 000€ a s moderátorom za 800…

Ja by som na námestí videl rád umelcov, ktorí sa prezentujú skromne, slušne a bez veľkých príprav. Nech to je spontánne a to krajšie. Veď v zahraničí je to úplne bežné, že aj tí naj umelci sa prihovárajú ľuďom na námestiach, v uliciach, v metre či na vlakových staniciach.

Niekoľko ďalších inšpirácii…

http://www.youtube.com/watch?v=W5lKxFanvbw

 

Toľko z dnešného postrehu… a aby som nezabudol, čo si o pouličných hudobníkoch myslíte vy?

Pin It on Pinterest