Je to už tretí týždeň, čo sa odhodlávam napísať blog, ako však vidíte do teraz som sa k tomu nedostal. Vždy som radšej šiel na kávu, ako na nový príspevok. Vilo však rozhodol – ide sa písať!

Pred niekoľkými dňami sa na facebooku objavila fotografia, ktorá pritiahla moju pozornosť. Dokonca až na toľko, aby som ju komentoval. Na fotke sa ocitol moderátor Modrého z neba, Vilo Rozboril a vedľa seba mal dievčatko, ktoré sa usmievalo napriek tomu, že bolo napojené na akýchsi prístrojoch. Na podobné príspevky som už zvyknutý, avšak nie na popis, ktorý nejaký anonym pridal k fotografii: ,,Päťtisíc lajkov minimálne. A keby sa tak neškerila, bolo by aj viac,“

Moje oči, monitor, aj dych úplne zastavili. Snažil som sa zistiť, či vidím dobre, alebo sa mi sníva. Priatelia, videl som dobre.

O pár minút na to, sa pod fotografiou rozbehla búrlivá debata o tom, či je Vilo Rozboril marketingovým trhákom pre Markízu, či to je intenzívna hra s emóciami, alebo z neba prišiel anjel, ktorý sa skutočne rozhodol robiť ľudí šťastnými. Musím však už teraz zdôrazniť, že ani k jednej z týchto strán sa nepridávam.

Dôvod, prečo som sa rozhodol napísať o tejto situácii blog, je ten, že nevidím ani len najmenší dôvod, prečo sa centrom nenávisti a kritiky stalo práve spomínané dievčatko. Prečo si niekto z Vila a z jeho fan page nespraví posmech inak? Prečo ťahá po sociálnych sietach dieťa, ktorého život možno závisí na sekundách? Dovolím si tvrdiť, aké právo má autor zosmiešňovať život toho druhého takýmto spôsobom?! Pre mňa je to arogancia, ktorá sa nedá ani len pomenovať.

Stretol som sa z mnohými argumentmi, k Vilovej práci. Postaviť sa pred kameru, nahodiť dva tri smutné smajlíky a ide sa po peniaze. Myslíte si však, že by peniaze moderátorovi tejto relácie stáli za to, aby dostal niekoľko kolapsov, či úplné vyčerpanie organizmu? Ja si myslím, že nie.

Moderátor ako on si môže v dnešnej dobe vybrať, do ktorého projektu sa zapojí a čoho tvárou bude. Čas, či energiu, ktorú venuje MzN však musí mať pôvod aj v jeho myšlienkach pomôcť. Určite teraz uvažujete nad tým, aká veľká propagácia a reklama sa tomuto formátu robí. Tu je tenký ľad, na ktorom sa nebezpečne korčuluje. Prečo sa nepomáha bez toho, aby o nás vedelo celé Slovensko a Čechy? V zahraničí je trend „poslať tlačovú správu“ novinárom o tom, že si adoptujem dieťa z Afriky a dám postaviť studňu v Káhire. Úprimne si ale myslím, že každý, kto chce pomôcť, tak peniaze dopraví tomu, kto ich potrebuje aj bez zbytočnej medializácii.

Otázkou ostáva, či Modré z Neba na televíznych obrazovkách má byť nástrojom toho, aby sa pomoci chytili aj ostatní a teda  šírili posolstvo vzájomnej pomoci, alebo je to nástroj toho, aby sa o túto problematiku zaujímali len počas vysielacieho času, raz týždenne, v stredu o 20:00.

Pin It on Pinterest