Keď sa pred nedávnom objavil na internete nový portál s názvom OznámkujUčiteľa.sk, vyčaril sa mi úsmev na tvári. Dúfal som, že sa uchytí, získa si pozornosť a bude akousi motiváciou pre učiteľov aj pre žiakov. Keď som si na tento web klikol dnes, zostal som maximálne zaskočený.

Namiesto rebríčka učiteľov sa mi zobrazil od tvorcov stránky oznam v znení: ,,Prevádzku portálu zastavujeme. Vyhrážky a zastrašovanie zo strany učiteľov pochovali portál OznámkujUčiteľa.sk,“

oznamkuj ucitela web

Najprv som si myslel, že je to iba žart a snažil som sa stránku refreshnúť. O niekoľko minút neskôr som sa avšak naozaj presvedčil, že ide o nemilú skutočnosť. Či je pravda to, že učitelia sa začali tvorcom stránky vyhrážať, môžeme len hádať. Napriek tomu sa skôr prikláňam k tomuto tvrdeniu , pretože si viem živo predstaviť nahnevaného učiteľa, ktorý neuniesol kritiku a praskli mu nervy. Je pravda, že takéto internetové hodnotenia môžu byť vo veľkej miere skreslené, ale hádam mi nechcete tvrdiť, že učiteľa, ktorý je na škole u študentov najobľúbenejší, niekto označí ako úplného neschopáka.

Takže predsa len akési prepojenie internetového hodnotenia s výkonom učiteľa za katedrou tam predsa len bude.

Videl som, že portál OznámkujUčiteľa.sk zdieľali aj niektorí naši učitelia, ktorým sa táto myšlienka  zapáčila. Pravdepodobne ju brali ako akýsi subjektívny, ale za zo autentický nástroj spätnej väzby. Naozaj som sa z toho tešil. Z toho, že niektorí učitelia chceli a mali chuť rásť, zlepšovať sa a pracovať na sebe aj za akýsi smiešny plat.

Ale za to posielam pozdrav všetkým nadutým učiteľom, ktorí sa zľakli a dostali strach z toho, že by im niekto mohol nebodaj kafrať do remesla. Áno môj názor je opäť kontroverzný, ale stojím si za myšlienkou Mariny Cvetavejovej: ,,Kritika je absolútny sluch pre budúcnosť“. Taktiež si myslím, že ,,Kritika je daň, ktorú človek platí verejnosti za to, že mu dovolí byť výnimočným.“ (Jonathan Swift)

Verím, že sa nájde na internete dosť ľudí, ktorí vyslovia tomuto portálu podporu a taktiež dúfam, že jeho prevádzka sa opäť obnoví. A keby aj nie, dám si tú robotu a sám pripravím takýto autentický web.

AKTUALIZOVANÉ 8.5.2013 o 21:56: 
Projekt oznámkujucitela.sk pokladám za veľmi dobrý nápad a jeho tvorcov za naozaj odvážnych. Typ tohto webu je na slovenskom internete akým si nováčikom, preto rozumiem, že má niekoľko nedostatkov a môže mať pozitívne aj negatívne dopady na hodnotiteľov aj hodnotených. Napriek tomu podporujem myšlienku online hodnotenia učiteľov, akurát pod prísnejšími a konkrétnejšími pravidlami, skúšobnou verziou a dlhšou diskusiou v kruhoch učiteľov aj študentov.

Pre úplnosť názorov a rozprúdenie diskusie pridávam aj odkazy na ďalšie blogy:
http://fararik.blog.sme.sk/c/327677/Oznamkuj-svojho-ucitela.html
http://sukromneskoly.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=327788&bk=46078

Pin It on Pinterest