Som o tom presvedčený. Pretože to dokázalo aj toto 13-ročné dievča. Uršula Šilleová. Už som raz o nej písal, avšak posolstvo, ktoré odovzdala publiku pred plnou sálou SND je tak aktuálne, že som sa rozhodol myšlienku oživiť opäť.

Príbeh, o ktorom vám chcem povedať sa uskutočnil v júli 2013 v Bratislave na inšpiratívnej konferencii TEDxBratislava. Medzi pozvanými rečníkmi nechýbali mnohé osobnosti zo sveta biznisu, vedy či výskumu. Ľudia, ktorí vybudovali niečo veľké a dnes sú pre nás motiváciou a skvelým príkladom ako to dokázať.

No i napriek tomu si moju pozornosť, najväčší potlesk a standing ovation zaslúžila Uršula Šilleová, ktorá ešte neskončila ani základnú školu.. Ak sa pýtate prečo, rád vám to celé vysvetlím. Len v 13-tich rokoch sa dokázala postaviť pred publikum niekoľkých stoviek ľudí. To by som v jej veku nedokázal ani ja.

Zobrala si do rúk mikrofón a celá roztrasená vyšla na pódium. Chcela sa s nami podeliť o báseň, ktorú zložila. Bojovala s trémou a nebolo to pre ňu ľahké. V duchu som sa ju snažil podporiť, po chvíli ticha to dokázala. Prečítajte si jej báseň. Báseň, ktorá nesie názov Úľ…

Podľa mňa nie je hriech povedať neviem, keď niečo neviete
Ale títo ľudia niečo vedia
Vedia, že svet sa sám od seba nezmení
Lebo ani včela sama nevyrobí med
Musí sa na
to spojiť celý úľ
Je jedno čí úľ včiel alebo ľudí
Musíme sa všetci spojiť, ak chceme zmeniť svet
Keď sa spojíme, naše myšlienky budú o trochu silnejšie
A naše sny o trochu bližšie
Rozšírte myšlienky hodné šírenia
Rozprášte ich do sveta ako peľ
Máte na to, niečo zmeniť

Prosím, nikdy sa nevzdávajte svojich snov.

Len čo to dopovedala, sa rozplakala…9227298831_b4c222d0b2_z

 

Bola to neopísateľná chvíľa. Plná emócii, úžasu a šťastia. Nesmierne som sa tešil, mal som radosť z toho, že to dokázala. Z toho, že sa o to vôbec pokúsila. Z toho, že vytvorila takúto jedinečnú báseň.

 

Priatelia, ona mala 13. Vy máte 15, 18 a poniektorí už 30 rokov. Stále čakáte na tú správnu chvíľu. A niektorí z vás sa možno vzdali a nečakajú. Zmierili sa s tým, čo od života dostávajú a čo mu dávajú. Prečítajte si ešte raz poslednú vetu tejto básne.

Prosím, nikdy sa nevzdávajte svojich snov.

Ja vám verím, vy to dokážete! Nech máte akýkoľvek sen. Je jedno po čom túžite a čo chcete dosiahnuť. Ešte raz – VY TO DOKÁŽETE !

Prosím, nikdy sa nevzdávajte svojich snov

 

 

Pin It on Pinterest