V škole vyčnievali z radu… Niektorí z nich dnes nemajú ani maturitu, iní síce nastúpili na vysokú školu, ale v krátkej dobe dostali padáka alebo z nej jednoducho sami odišli. Začali na sebe tvrdo makať a dnes sa objavujú v rebríčkoch najbohatších ľudí planéty…

Bill Gates

2. najbohatší muž sveta , vlastní majetok v hodnote 67 miliárd USD. Keď sa rozhodol podnikať, v 3. ročníku opustil Harvard.

Amancio Ortega

Patrí mu tretia priečka v rebríčku najbohatších ľudí sveta. Vo svojom portfóliu má aj jednu z najznámejších luxusných značiek – ZARA. V triede dlho nezavadzal, pretože nedokončil ani len strednú školu.

Warren Buffett

Najznámejší a najuznávanejší investor, ktorý je zároveň štvrtým najbohatším mužom planéty svoje štúdium začal na unverzite v Pensylvánii. Po krátke dobe však prestúpil na Nebraskú univerzitu. Ani tam sa však necítil dobre a tak ju nedokončil. Napokon si ho získala až  Columbia Business School v New Yorku.

Larry Ellison

Je spoluzakladatelom spoločnosti Oracle a už niekoľko rokov sa objavuje na popredných miestach v rebríčku magazínu Forbes. Zo školy ho vyhodili celkovo dvakrát. Najprv ako študenta v 2. ročníku Illinoiskej univerzity, neskôr ako rečníka na Yalskej univerzite.

Li Ka-šing

Prezývaný ako superman z Honkongu. Školu opúštal už ako 14-násť ročný a dnes nemá ani maturitu. Niekoľko rokov preto pracoval šestnásť hodín denne, aby získal know-how potrebné pre svoj biznis. Tvrdo odmakané dectvo mu však úspech prinieslo. Jeho výška majetku sa odhaduje na 31 miliárd USD. K svojmu okoliu je však štedrý –  v oblasti školstva a medicíny venoval celkovo už 1,4 miliardy dolárov.

Richard Branson

Je najznámejší britský podnikateľ, miliardár a dobrodruh. Vlastní cca 400 firiem po celom svete (uviesť aktuálne číslo nie je možné, keďže firmy neustále zakladá, predáva alebo kupuje). Aha, aby som nezabudol, tiež nemá maturitu. Zo strednej školy odišiel…

 Paul Allen

Je to známy americký podnikateľ, ktorý založil spoločnosť Microsoft. Po strednej škole sa Paul rozhodol ísť na Washingtonskú štátnu univerzitu, ktorú však kvôli práci nedokončil.

Sheldon Adelson

Zaujímavý týpek nielen v biznis sektore, ale aj v politike. Financoval politickú kampaň kandidátovi Mittovi Romneymu, ktorému „podaroval“ minimálne 53 miliónov dolárov. Cieľom bolo vyhrať miesto prezidenta, čo sa mu však nepodarilo.

Sheldon Adelson vlastní kasínové impérium Las Vegas Sands. Tiež nebol obľúbeným študentom, nedokončil City College of New York.

Michael Dell

Poznáte ho? Je to zakladateľ a hlavný predstaviteľ spoločnosti Dell, ktorej značka sa spája predovšetkým s počítačmi. Jeho rodičia chceli, aby sa stal lekárom, avšak po strednej škole nastúpil na Texaskú univerzitu v Austine. Ani on však vysokú školu nedoštudoval…

Spencer Costanzo

Tento mladík v lete 2013 obletel aj slovenský internet, je preto možné, že ho už poznáte. Spencer Costanzo má síce len 19-násť rokov, ale za to je prezidentom Malibu Apps Holding, ktorý založil v 11. triede a má 8 dcérskych spoločností. S rodičmi sa vtedy stavil, že ak zbohatne, nebude musieť ísť na vysokú školu. Zdá sa, že vyhral. Kým ostatní jeho spolužiaci ešte ani nemajú vodičák, on jazdí v červenom Ferrari.

„Neexistuje lepšia doba na rozbehnutie vlastného biznisu ako teraz. Keď ste na škole, čo môžete stratiť? Až raz nastúpite do práce, už nebudete mať čas, silu ani zdroje. Akonáhle máte nápad, začnite. Sledujte, čo vyvolal a zariaďte sa podľa neho. Úspech si vyžaduje jedinú investíciu: Váš čas,“ hovorí Spencer.

 

Možno si mnohí z vás hovoríte, že tieto príklady sú len symbolom náhody alebo štastia. Nie som proti. Práve naopak. Viete ako úspešní ľudia definujú štastie? Štastie je podľa nich, keď sa pripravenosť stretne s príležitosťou. Celkom dobrá myšlienka…

Keby bolo takýchto príkladov (úspešných ľudí bez titulu) len desať, veľmi by som tejto „životnej filozofii“ neveril. Stačila mi však hodina, aby som si na internete našiel desiatky či stovky ďalších životných príbehov, ktorým chýba údaj v kolonke „vzdelanie“. Nechcem prezentovať len úspechy svetových podnikateľov. Ľudí bez strednej či vysokej školy nájdeme aj v iných oblastiach – školstvo, umenie, hudba, médiá…

Prečítajte si aj: Inšpirujúcu maturitnú reč Ericy Goldson: ,,Nikdy nebudem schopná vziať späť týchto 18 rokov!”

Alebo: Chcete tip na dobrú knihu?

 

Viac o autorovi tohto blogu: Kto som, čomu sa venujem a o čom píšem?

 

 

Pin It on Pinterest