Ako by vyzeral tvoj život, keby si nemal strach? Opýtal som sa samého seba. V tom momente som pochopil, že mi chýba odvaha. Jedna vec je o nej hovoriť, vec druhá spraviť krok odvahy. Tu je preto 10 mojich rozhodnutí, ktoré som spravil tento rok a rozhodol sa tak čeliť strachu…

Ešte niekedy v lete minulého roka som dostal dostal slovo, že ma čaká rok odvahy. Povedalo mi to niekoľko mojich priateľov, ale aj ľudí, ktorých som nepoznal, ako by vedeli o čom práve rozmýšľam. Poznačil som si teda do diára „ROK 2017 – ROK ODVAHY“ a vyvesil som si to tiež na nástenku. To som ešte nevedel, ako sa táto vízia potvrdí behom nasledujúcich mesiacov…

1. Stopom naprieč strednou Európou

čo si zbaliť na roadtripAbsolútna šialenosť vydať sa stopom na dva týždne s človekom, ktorého vlastne ani dobre nepoznáte. Prakticky bez peňazí a akéhokoľvek plánu. Všetci ma od toho odhovárali. Vraj je to nebezpečné a príliš riskantné. No ja ani Maňa sme sa nedali odhovoriť. A poviem vám, stálo to za to! Blog z nášho roadtripu nájdete TU (klik).

2. Ľahnúť si uprostred chodníka

Raz túto odvážnu vec predo mnou spravil môj kamarát a ja som sa v tej chvíli cítil strašne trápne, ešte aj zaňho. Ležal v strede námestia, smial sa a ľudia sa naňho len nechápavo pozerali. Náramne si to užíval. A tak tom si povedal, že to si vyskúšam tiež. Poviem vám, je to úžasný pocit slobody, voľnosti a radosti…

3. Volebná kampaň do VÚCerika jurinova kampan

Vyzvať vo voľbách podpredsedu vládnej strany a vytýčiť si cieľ, že voľby vyhráme, to bola asi najväčšia výzva, akú som tento rok prijal. I napriek všetkým okolnostiam a prieskumom, ktoré tvrdili, že Erika Jurinová sa nestane novou župankou, som sa od prvého momentu kampane rozhodol veriť, že zvíťazíme. A ako voľby dopadli? Vyhrali sme s takmer 14% rozdielom a Erika Jurinová sa stala historicky prvou župankou na Slovensku.

4. Nasadnúť na prvý vlak

Počul som o tom už tisíckrát, no nikdy som sa neodhodlal vyskúšať to. Až do tohtoročných letných prázdnin. Zbalil som si ruksak, prišiel som na stanicu a nastúpil na prvý vlak, ktorý odchádzal. Parádne dobrodružstvo, ktoré si ešte určite musím zopakovať.

5. Presťahoval som sa do vlastného bytujaroslav dodok blog vstavanie

Nikto ma nevyháňal a predsa som sa tak rozhodol. Dokonca práve rodičia ma presviedčali, aby som zostal bývať s nimi. Povedal som si, že je čas zabudnúť na „mama hotel“ a posunúť sa. Našiel som skvelý nájom a v januári som sa presťahoval.  Ťažká životná skúška, no jednoznačne stojí za to!

6. Čo ak zlyhám?

Na jeseň tohto roka som sa rozhodol spraviť veľmi odvážnu vec. Zistil som totiž, že mám strach povedať niekomu, že mám strach. Aký paradox. No je to tak. Ľudia sa na mňa prestali pozerať ako na študenta a očakávali, že budem 100% neomylný. Preto som o tom napísal blog, ako vyznanie toho, že sa nebojím zlyhať a učiť sa z vlastných chýb (blog si prečítate TU).

7. Godzone tourgodzone tour

Toto všetko, o čom píšem v dnešnom blogu, som sa rozhodol žiť kvôli dvom dôvodom. Prvým dôvodom je to, že ma Boh pozýval počas uplynulých mesiacov do roku odvahy. A tým druhým bola skutočnosť, že tento ročník Godzone tour 2017 sa niesol v téme „Odhodlaní zmeniť svet“. Chcel som tému tohto ročníka prežiť na vlastnej koži, naučiť sa čeliť strachu a žiť v odvahe a odhodlaní.

8. Ďakujem vám za život!

,,Ak chceš zmeniť svet, choď domov a miluj svoju rodinu,“ (Matka Tereza). Úprimne? Je to veta, ktorej som nikdy nechápal. Meniť svet predsa znamená, prinášať povzbudenie a odhodlanie do práce a našich projektov. Práca sa však stala mojou výhovorkou, prečo som na rodinu neustále zabúdal. Bál som sa preukázať lásku svojim rodičom. Hovoril som si, že predsa rodičom nemusím pripomínať, že ich mám rád. Za prvé to určite vedia a za druhé, nie som už predsa dieťa.

I napriek tomu som sa však rozhodol prekonať seba samého. Blížili sa moje narodeniny a pri tejto príležitosti som rodičom napísal list, v ktorom som im vyjadril vďaku za celý môj život a preukázal im svoju lásku. List som im prečítal. Čo sa stalo? Mama sa rozplakala a otec zostal bez slov.

9. Školenie doktorandov a profesorovskolenie jaroslav dodok vzdelavanie univerzita komenskeho

Jedna z najväčších výziev pred ktorou som stál tento rok, bolo pozvanie prísť školiť na Univerzitu Komenského v Bratislave. Keby išlo o študentov univerzity, tak to ešte nejako predýcham. No keď som sa dozvedel, že účastníkmi školenia budú doktorandi, profesori a vedúca katedry, nebolo mi všetko jedno. Výzvu som však prijal a školenie sa podarilo!

10. Vybrať si najlepšieho mentora

Už ako malý som si uvedomoval, že pokiaľ sa chcem stať veľkým človekom, musím sa učiť od veľkých ľudí. Ľahšie sa to hovorí, ťažšie žije. Zlomiť sa mi to podarilo v októbri na školení projektu Zmeňte.to s Mariánom Kolníkom. Tento úžasný človek pôsobil 20 rokov ako manažér v nadnárodných korporáciách, bol bývalým poradcom ministra a aktuálne je lektor v inštitúte Franklin Covey.  Po školení som sa rozhodol prísť za ním a opýtať sa ho či ma nechce mentorovať. O dva týždne na to som zažil jeden z najúžasnejších mentoringov ever.

Prekročiť strachhonfest 1

Som nesmierne vďačný za všetky tieto víťazstvá, ktoré ma sprevádzali v roku 2017. Nechcem sa nimi chvastať, ani vychvaľovať. Iba s vami zdieľať tú úžasnú radosť z toho, že som sa rozhodol prekročiť strach a fakt to stálo za to! Nebolo to ľahké, no každé jedno víťazstvo je deklaráciou odvahy, ktorej máme byť nositeľmi.

Ak ste v škole, v práci či doma celý rok počúvali o tom, ako nič nedokážete, ako by ste si mali dávať pozor, neriskovať a nevytŕčať, len ticho plávať s prúdom, tak vás chcem pozvať k opaku. Každý z vás má na to čeliť strachu a prijať odvážne rozhodnutia, ktoré mu zmenia život. 

Len tak uvoľníte svoj talent a schopnosti, len tak dokážete využiť svoj potenciál. Vaše myšlienky a nápady, vaše skutky a činy, zručnosti a skúsenosti, vaša odvaha a odhodlanie budú prínosom pre ľudí vôkol vás.

Stačí si položiť otázku: Ako by vyzeral môj život, keby som nemal strach? 

Prečítajte si aj: 

A čo keď zlyhám? (klik!)

20 kľúčových rozhodnutí, ktoré som spravil počas mojich 20-tich rokov (klik!)

Ako som dostal lekciu a otázku, na ktorú som nevedel odpoveď (klik!)

Pin It on Pinterest