Dnes som sa vám rozhodol ukázať tie najdôležitejšie momenty, ktoré ma dostali mimo zóny pohodlia. Vyžadovali si veľa úsilia, energie a vášne. Ako hovorí Jarmila Lipková: tým, kým som dnes, som vďaka rozhodnutiam, ktoré som spravil včera… Ktoré to boli?

#0 Parkour

Ak ma niečo naučilo prekonávať polená, ktoré mi iní hádzali pod nohy, bola to práve disciplína zvaná parkour. Tá ma naučila ako sa dostať z bodu A do bodu B čo najefektívnejšie. Pretože tam, kde iní videli prekážku, my sme videli cestu.

#1 Dobrovoľníctvo

Rozhodnúť sa makať zadarmo, bez toho, aby vám niekto za vašu prácu platil nie je jednoduché. A určite nie, ak toto rozhodnutie opakujete každý deň počas niekoľkých rokov. Stálo však za to.

#2 eRko

Výbornou skúsenosťou pre mňa ako tínedžera bola príležitosť viesť skupinku detí v organizácii eRko. Nemal som ani 15 rokov, no rodičia do mňa vložili dôveru za osobný rozvoj ich detí.

#3 Student24

Musel som nabrať skutočne veľa odvahy, aby som založil celoslovenský spravodajský portál a dokázal ľuďom vôkol seba, že práci šéfredaktora sa môžem venovať, aj keď som ju nikdy nevyštudoval.Redakcia Student24

#4  0aplikácií

Fenomén 21. storočia online generácie ma nepohltil. Nedovolil som mu to. Síce som si v roku 2009 kúpil svoj 1. smartphone, ale aj svoj posledný. A dodnes som si nenainštaloval ani jednu hladkaciu aplikáciu.

#5 Bratislava

Opustiť zónu komfortu, pohodlie domova a teplé obedy od mamičky je poriadna facka od života. Niekoľko mesiacov, počas ktorých som býval v Bratislave mi pomohlo v rozhodnutí podnikať na vlastnú päsť.

#6 KomPrax

Ideš na Komprax? ÁNO! Najlepšia príležitosť, aká ma v uplynulých rokoch postretla. Vďaka KomPraxu som objavil neformálne vzdelávanie, naučil som sa komunikovať a písať projekty.

DSC_0239

#7 Individuálne štúdium

V 1. ročníku na SŠ mali moji spolužiaci ústa plné slov o tom ako odídu zo školy.  Spolu s Lukášom sme každý deň počúvali, ako to tu už nikoho nebaví a ako v tom nik nevidí zmysel. V lavici však každý poslušne sedel aj ďalej. Tak som v 3. ročníku odišiel na individuálne štúdium a do školy chodil len 2x do roka a to na záverečné skúšky.

#8 Školiteľ

Už triedna profesorka na základnej škole ma varovala, že zo mňa nič nebude, ak si nespravím vysokú školu. Ja som sa svojho sna učiť a vzdelávať nikdy nevzdal. Aj preto som sa v roku 2013 rozhodol ísť na výberové konanie, vďaka čomu som získal miesto školiteľa v organizácii IUVENTA a vyškolil viac ako 450 mladých ľudí. Bez titulu.

#9 Maturita

Ak vám celý svet hovorí, že musíte mať maturitu, šanca, že si ju naozaj nespravíte je v skutočnosti mizivá. V škole, doma, v médiách, všade počujete, že maturita je základ, mať papier je nevyhnutné. Rozhodol som sa ísť proti prúdu a maturitu som si nespravil. Neľutujem, aj keď mnohí z vás by to naozaj radi počuli.

#10 Rada študentov

Mladí ľudia sú vraj drzí. A túto predispozíciu sme perfektne využili v roku 2012, keď som inicioval vznik RŠ. Stali sme sa poradným orgánom primátora mesta, zorganizovali množstvo eventov, tvorili PHRS, bojovali za záujmy mladých či oceňovali študentov roka.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

#11 Začať podnikať

Som hrdý na toto rozhodnutie. Predovšetkým preto, lebo o biznismenoch sa hovorí ako o úžerníkoch, príživníkoch a lenivcoch. Každému odporúčam vyskúšať si podnikať. Nie je to jednoduché, no ani nemožné. Robím však prácu, ktorú milujem a za ktorú mi platia!

#12 Auto

Ak nemáš auto, neexistuješ. Svoje rozhodnutie nekúpiť si auto ešte stále považujem za správne. Cestujem autobusom, pohodlne a rád. Auto je pre mňa len zbytočný náklad a pasívum, ktoré by ma pripravilo o veľa peňazí. Až tak pohodlný zatiaľ nie som.

#13 Godzone school

Je líderská škola, ktorú som začal navštevovať v roku 2013. A dochádzku mám niekoľko násobne lepšiu ako na základnej a strednej škole dokopy. Dôležitá méta v mojom živote.

#14 Priateľka

To, že som si uplynulé 3 roky nevšímal ženy vôkol seba mi pri tohtoročnom rozhodovaní pekne skomplikovalo situáciu. Som však hrdý na to, že som našiel princeznú, o ktorej srdce chcem bojovať – Simonku, ktorá ma napĺňa láskou.

12179303_764099203713244_574376958_n

#15 Blog

Najlepší spôsob ako nestratiť myšlienky je začať písať blog. Nie je to jednoduchá výzva, veľa ma však naučila. 7 dôvodov, prečo som si vlastne založil blog, som prezradil tu (klik).

#16 Viera

Ja viem, dnes sa to nenosí. Avšak rozhodnutie uveriť v Boha, je to najdôležitejšie, aké som počas uplynulých 20 rokov urobil. Dôvodov, prečo veriť je viac. Zvedavosť hľadať hlbšiu podstatu života, túžba po láske, potreba odpútať sa od samého seba, chuť učiť sa pokore, svedectvá tých, ktorí uverili, no predovšetkým sloboda, ktorú som vo viere našiel.

#17 Knihy

Namiesto pozerania televíznych novín a listovania Nového času som sa rozhodol čítať knihy. Tu je rebríček mojich TOP 10 kníh (klik), tieto ste mi odporučili vy (klik) a moju aktuálnu knižnú výzvu môžete sledovať tu (klik).

#18 Hug Day

Myšlienka, pre ktorú som sa rozhodoval pred 4 rokmi, mi vtedy prišla ako šialená. Zorganizovať akciu na ktorej by sa ľudia objímali? Nezmysel. No skúsil som. A stálo to za to. Už čoskoro predstavíme termín 5. ročníka medzinárodného dňa objatí…objatie bb

#19 Ministry of fun

Najväčší tanečný klub v strednej Európe sa síce nachádza práve v Banskej Bystrici, no i napriek tomu som ho nenavštívil a ani tak skoro neurobím. Rozhodol som sa, že budem makať na sebe, kým sa ostatní zabávajú a zabávať sa budem, keď ostatní len začnú niečo robiť. A ten čas na zábavu ešte jednoducho neprišiel…

#20 Vek

Mojím celoživotným heslom je táto myšlienka: Vek je len formalita, ktorá brzdí ľudí v tom, čo chcú robiť a v čom sú dobrí. Ako deviatak na základnej som začal bojovať s vekom a tento súboj chcem dotiahnuť do konca. Rok 2016 bude opäť kľúčový. A ja verím, že v ňom spravím veľa ďalších odvážnych rozhodnutí.

A zrejme aj takých, za ktoré ma ľudia nebudú mať radi, pretože si idem vlastnou cestou. Ktorá nemusí byť vždy správna, no je o to dobrodružnejšia. Plávať s prúdom jednoducho nie je pre mňa…

Jaroslav Dodok TedxBratislava

 

Prečítajte si 10 najobľúbenejších článkov na mojom blogu za rok 2015 (klik)

 

Pin It on Pinterest