Blížia sa Vianoce (áno, to fakt) a každá organizácia či firma rozmýšľa, ako ich čo najlepšie využiť. Čo si budeme klamať, práve počas týchto týždňov prichádzajú najvyššie tržby, ľudia oveľa častejšie nakupujú a nepohrdnú ani dobrými podujatiami. 

Tak vám prinášam kúsok inšpirácie, tentokrát zo školenia Let´s Facebook, ktoré viedla Lucia Lula Jakubcová z PS:Digital. Chvíľami som hltal jedno slovo po druhom, chvíľami nestíhal zapisovať. Nehovoriac o veľkej dávke inšpirácie, ktorá v mojej hlave opäť spustila kreatívne pochody. Kto nebol, môže ľutovať alebo si prečítať aspoň tento krátky blog…

Poďme sa pozrieť na to, čo zaujímavé dnes odznelo na školení a čo ma najviac zaujalo:

1. Priemerne využívame 5 sociálnych sietí

Ešte pred tým, než prejdem k tipom, ktoré sa týkajú Facebooku, by som rád spomenul, že v online svete máme veľkú konkurenciu. O pozornosť nášho fanúšika sa bijú hneď viaceré sociálne siete. Aktuálne dáta preto hovoria, že využívame v priemere 5 sociálnych sietí. Taký Snapchat si obľúbilo 110 000 ľudí. Čo ma však prekvapilo je, Instagram aj Linked in majú rovnaký počet používateľov, teda 350 000, má nielen Instagram, ale aj Linked in.

2. Trend na rok 2017?

Keďže sa blíži koniec roka, všetci bilancujú uplynulé mesiace a šúchajú vešteckú guľu na ten nasledujúci rok. Predpokladaným trendom na budúci rok sú teda: videá, mobily  a messanger. Keď to správne nakombinujete, s istotou by ste mali získať svojho zákazníka.

3. Najsilnejší deň na Facebooku?

Už viac ako 2 roky tvrdím na svojich školeniach, že víkend nie je úplne na zahodenie. Minimálne vždy prízvukujem, aké dôležité je komunikovať na svojej fan page práve v nedeľu. Preto som sa prekvapil, že o tom „zas raz“ hovorila aj Lulu. Asi som v tom, že je to predsa všetkým jasné a možno aj nie. To som si uvedomil, keď vytiahla graf o tom, ako vyzerá reálna aktivita na facebook stránkach – kde je nedeľu v celku mŕtvo. Takže ak ste doteraz nedeľu na facebooku ignorovali, máte novú príležitosť..

4. Narastajúci multiscreening

Nie, nesnažím sa dolámať vám jazyk. Len ma zaujala skutočnosť, že 48% ľudí počas sledovania televízie využíva aj ďalšie zariadenie ako smartphone, notebook alebo tablet. I keď to nie je práve lichotivá správa, ako správca svojej facebook stránky to opäť viete šikovne využiť. Ako? Zamilujte si reklamy! Aj keď to znie ako žart, v momente, keď je počas televíznej relácie reklama, používatelia zvyšujú svoju aktivitu na sociálnej sieti. Tieto „brejky“ môžete využiť na upútanie pozornosti, prípadne prenesenie príbehu z TV na váš Facebook a máte o diskusiu postarané.

To sú 4 tipy, ktoré ma dnes z dielne PS:Digital vďaka Nadácie otvorenej spoločnosti zaujali najviac.

Bonus na záver

Pred tým, než skončíme mám ešte jedno odporúčanie, ktoré opäť považujem za samozrejmosť, no po dnešnom školení si uvedomujem, že to tak nemusí byť. Koľkí z vás majú content plán a edičný plán? Určite ste už o nich počuli. Na školeniach, ktoré vediem ich pozná viac ako polovica účastníkov, keď si však robím spätne prieskum, kto ich v bežnej praxi používa, dostávam sa na jednu pätinu.

Preto ak ste týmto dvom plánom ešte neprišli na chuť, sadnite si aspoň na chvíľu za PC a vypíšte si, čo je cieľom vašej komunikácie na Facebooku, kto je vašou cieľovou skupinou, na aké persóny sa budete zameriavať, aký obsah ponúknete fanúšikom a koľko zdrojov (finančných, ľudských, časových,…) ste ochotní na facebook vyčleniť. 

Keď si spíšete témy, veľmi praktickým nástrojom je edičný plán, v ktorom si príspevky rozplánujete na jednotlivé dni a časy. Či tomuto zázraku veríte alebo nie, skutočne zaberá!

Tak dnes len krátko, no verím, že o to užitočnejšie. Sľúbil som v decembri blogovať viac, tak uvidím ako to postíham ;) Ak máte nejaký ten svoj tip na facebook marketing, pokojne sa s ním podeľte v komentári. Alebo šérnite tento blog a pomôžte niekomu zlepšiť komunikáciu na Facebooku…

Prečítajte si aj: 

10 jednoduchých spôsobov ako si spraviť dobrý marketing na Facebooku (klik)

7 ľudí, ktorých sa oplatí mať na Facebooku v priateľoch alebo ich aspoň sledovať (klik)

Čo som sa o marketingu a obchode naučil na základnej škole (klik)

Pin It on Pinterest