Dnešný blog je venovaný každému, kto chce nasledujúci rok naplno využiť pre svoj rast a rozvoj, kto si chce plniť svoje sny a zažiť zmysluplných 365 dní.
Ktoré nástroje plánovania využívam ja?
Počas uplynulých rokov som vyskúšal množstvo nástrojov pre plánovanie. Keď sa mi v hlave kopili úlohy, začal som si robiť denné to do listy. Neskôr k nim pribudol aj tzv. wish list, kde som si zapisoval všetky svoje priania a sny. Používal som tiež Trello či aplikáciu Todoist.
Problém však bol v tom, že som vedel, čo mám robiť tu a teraz, ale nevedel som, čo ma čaká zajtra a čo zas o týždeň. Preto som prešiel ku klasickým veľkým (nespratným) kalendárom a plánovacím diárom. Môj počet cieľov a úloh vďaka tomu rástol nekontrolovateľným tempom. Niekde som však dosiahol „strop“ svojej efektivity a produktivity. Uvedomil som si, že aj keď toho spravím za deň či za mesiac veľa, nedosiahnem na konci roka to, po čom som túžil.
Preto som moje plánovanie podradil prioritám. Možno to poznáte, úlohy si značíte písmenami od A až po D, prípadne ich číslujete alebo farebne oddeľujete. Ani to mi však nepomohlo napredovať 12 mesiacov v roku.
A tak som si vytvoril vlastný spôsob plánovania
Zahŕňa v sebe princípy 7 návykov vysoko efektívnych ľudí od Stephena Coveyho, rôzne odporúčania Briana Tracyho (Najprv zjedzte žabu), zohľadňuje pravidlá projektového manažmentu, štvrtú generáciu riadenia času či princípy z viacerých programov leadershipu.
Môj systém plánovania nie je univerzálny, ale odporúčaný. Preto si ho pokojne môžete prispôsobiť podľa svojich potrieb :)
Okej. Tak teda, čím začať?
Premiestnite sa do inšpiratívneho prostredia, vytvorte si pohodlie a vyhraďte si na plánovanie čas. Nehovorím to len tak pre nič za nič. Zdôrazňujem to preto, lebo: ,,Každá minúta venovaná plánovaniu, vám ušetrí desať až dvanásť minúť času potrebného na realizáciu,“ hovorí Brian Tracy.
Môžete si len tak rýchlo niečo načarbať a povedať si „mám to, naplánoval som si rok“, no dopadne to tak ako so všetkými našimi predsavzatiami. Zabudneme na ne a už nikdy sa k nim celý rok nevrátime. Plánovanie si vyžaduje čas a plnú sústredenosť.
Čo k tomu potrebujete?
Niekto má rád aplikácie, ja odporúčam jednoznačne Doller. Diár, ktorý používam už druhý rok a nemôžem si ho vynachváliť. Ak ste však kreatívni, môžete si vytvoriť vlastný zápisník.
#1 Spomeňte si na svoje úspechy a víťazstvá
Na svojich školeniach o osobnom rozvoji účastníkom radím, aby si počas roka zapisovali svoje úspechy. Dnes je čas vrátiť sa k ním. Spomeňte si preto na všetky víťazstvá, ktoré vás sprevádzali uplynulý rok, všetky ocenenia, ktoré ste získali či ciele, ktoré ste dosiahli. Ja osobne si počas roka zapisujem aj rôzne povzbudenia od ľudí.
Tieto úspechy, víťazstvá či povzbudenia si teraz zapíšte na prvú stranu.
#2 Zadefinujte si hodnoty
Počas roka vás zavalí veľký kopec úloh, požiadaviek od vašich kolegov či nadriadených, ako aj veľa nových nápadov. Ľahko sa stane, že im podľahnete a zídete z cesty, ktorú ste si naplánovali. Hodnoty vyjadrujú, čo je pre vás v živote dôležité. Je to láska, radosť, dobrodružný život, viera v Boha alebo tolerancia? Výber je na vás. Hodnoty vám počas roka pomáhajú správne sa rozhodovať medzi viacerými možnosťami, úlohami či ponukami.
Preto si nalistujte v Dolleri stranu „Kým som za 5 rokov“ a napíšte tam 4-5 najdôležitejších hodnôt, ktorým chcete podriadiť nasledujúci rok.
#3 Objavte svoje poslanie
Každý človek na svete je jedinečný. Preto aj úloha, ktorá mu je zverená na tomto svete je jedinečná a nenahraditeľná. Hovoríme o osobnom poslaní, ktoré si ani tak nevytvárame, ako ho skôr objavujeme. U niekoho to je celoživotný proces, niekto iný zas nájde svoje poslanie už počas strednej školy. Určite vám odporúčam ísť na školenie k tejto téme, no pre krátkosť času sa aj v tejto chvíli môžete zamyslieť nad svojim poslaním. Stačí ak si položíte otázku: Prečo som tu? Čo je mojou úlohou? Čo môžem priniesť tomuto svetu? Čo je zmyslom môjho života?
Teraz si pod hodnoty zapíšte alebo zakreslite svoje osobné poslanie.
#4 Vytvorte si svoju víziu
Teraz nastáva ten krásny čas, kedy môžete snívať a využiť svoju predstavivosť. Zasnívajte sa na 15 či 20 minút. Čo by ste chceli vo svojom živote dosiahnuť? Kde je vaša vášeň? Čo vám spôsobuje zimomriavky na chrbte? Kam by ste chceli ísť, čo by ste chceli zažiť, aký odkaz by ste chceli po sebe zanechať? Pozor, nikto nebude snívať za vás, preto je dôležité, aby vaša vízia bola veľká, aby vás hnala dopredu, napĺňala vás radosťou a mala zmysel nie len pre vás, ale bola dôležitá aj pre tento svet.
Teraz si zapíšte svoju víziu či už na 5 alebo 10 rokov. Ak nedokážete snívať na tak dlhé obdobie, postačí ak sa vaša vízia bude týkať nasledujúceho roka.
#5 Určite si konkrétne ciele
V tejto chvíli prechádzame od vizionárskej časti plánovania do tej „riadiacej“. Na to, aby ste dokázali zrealizovať vašu veľkú víziu, je nesmierne dôležité rozmeniť ju na menšie ciele a postupné kroky.
Zo svojej osobnej skúsenosti preto odporúčam vytvoriť si 4 oblasti:
- Práca
- Vzťahy
- Zdravie
- Rozvoj/voľný čas
Prečítajte si ešte raz svoje úspechy, aby ste si uvedomili, čo všetko dokážete. Teraz si do týchto 4 oblastí napíšte ciele, ktoré vám pomôžu dosiahnuť/naplniť vašu víziu. Je dôležité, aby každý jeden cieľ spĺňal nasledujúce kritéria: aby bol konkrétny, merateľný, reálny, dosiahnuteľný a časovo ohraničený.
Uvediem príklad. Ak je vašim snom (vašou víziou) napísať knihu, tak si do oblasti „práca“ napíšte niekoľko menších cieľov: Do dvoch mesiacov vytvoriť obsahovú štruktúru knihy. Do pol roka napísať aspoň 60 strán. V septembri sa stretnúť s vydavateľom mojej knihy a dohodnúť zmluvné podmienky.
Nezabúdajte však na to, že efektívne plánovanie či riadenie nie je zamerané len na váš pracovný výkon. ,,Podľa štvrtej generácie riadenia času by sme sa nemali primárne zameriavať na veci a čas, ale mali by sme sa sústrediť na udržiavanie a zlepšovanie vzťahov a na dosahovanie výsledkov,“ Stephen Covey.
Preto venujte pozornosť aj oblasti vzťahov, zdravia či osobného rozvoja. To, čo sa počas roka naučíte a to, aké priateľstvá či obchodné vzťahy si vybudujete, je rovnako dôležité, ako práca, ktorou sa budete môcť pochváliť.
Odporúčam vám, aby ste si do jednej oblasti nepísali viac ako 5 konkrétnych cieľov. Je to kontraproduktívne, pretože sa potom nedokážete sústrediť a počas roka odbiehate od jedného cieľu k druhému až sa v nich nakoniec stratíte.
#6 Plánujte každý mesiac
Ak ste si už napísali svoje hodnoty, poslanie, víziu aj konkrétne ciele, dosiahli ste skvelý úspech! Skúste sa teraz zamyslieť nad otázkou: Ako dostať slona do chladničky? Jednoducho, tak, že ho naporcujete na malé kúsky. To isté platí aj o vašich cieľoch. Dosiahnete ich tak, že ich rozmeníte na menšie kroky, ktoré zvládnete ľavou-zadnou.
Pokiaľ využívate diár Doller, ten vám umožní rozmeniť si tieto veľké ciele na menšie mesačné ciele. Ak ste si ako cieľ stanovili, že chcete do pol roka napísať 60 strán svojej knihy, to znamená napísať každý mesiac aspoň 10 strán.
Preto si teraz svoje veľké ciele rozmeňte na mesačné a tie si zapíšte do diára.
#7 Verejný záväzok a odmena svojho úsilia
No a teraz prichádza tá ťažšia a najkrajšia časť celého plánovania. Aby ste dosiahli svoje ciele a naplnili svoju víziu, musíte sa počas roka zamerať na efektívne riadenie. Teda na pevnú disciplínu a realizáciu.
Vytrvať v tomto úsilí vám pomôže aj verejný záväzok. Stačí ak o svojich cieľoch poviete vášmu mentorovi, kolegovi v práci alebo ich zverejníte na svojom blogu. Požiadajte niekoho zo svojich priateľov alebo kolegov, aby vám raz mesačne či týždenne zavolal a opýtal sa vás ako ste pokročili.
Rok má 365 dní, preto nečakajte na jeho koniec, odmeňte sa za svoje úsilie skôr. Už teraz si naplánujte ako oslávite svoj prvý úspech, svoj prvý zdolaný cieľ. Môžete si otvoriť šampanské, ísť na wellness víkend, dopriať si novú knihu alebo si kúpiť nejaké vytúžené oblečenie. No určite sa nezabudnite odmeniť a byť za svoje výsledky vďačný.
Preto si teraz ako poslednú vec v rámci plánovania roka napíšte, aký verejný záväzok spravíte a ako sa odmeníte za svoje úsilie.
HOTOVO! Dokázali ste to :)
Každý z vás môže byť na seba hrdý! Väčšina ľudí si totižto rok neplánuje. No, kto neplánuje, nemá výsledky. Kto neplánuje, nevybuduje dlhodobé projekty. Kto neplánuje, jednooducho nerastie.
Poďme si zopakovať 7 krokov k efektívnemu plánovaniu:
- 1. Na prvú stranu si napíšte svoje doterajšie úspechy, víťazstvá či povzbudenia
- 2. Zadefinujte si 4-5 najdôležitejších hodnôt, ktorým podriadite nasledujúci rok
- 3. Napíšte alebo zakreslite si svoje osobné poslanie.
- 4. Napíšte alebo zakreslite si svoju víziu na 5 -10 rokov, alebo aspoň na 1 rok.
- 5. Svoju víziu rozmeňte na 5 konkrétnych cieľov v oblastiach (práca, vzťahy, zdravie, rozvoj/voľný čas)
- 6. Tieto veľké ciele si rozmeňte na menšie, mesačné ciele.
- 7. Spravte verejný záväzok o svojom úsilí a napíšte si ako sa odmeníte za výsledky
V nasledujúcom blogu vám ukážem ako vytrvať v plánovaní. Ako sa nevzdať svojich snov a cieľov, ako si plánovať týždeň a nezabudnúť pri tom všetkom na svoj osobný rozvoj.
Prajem vám úspešný ROK 2018!
Prečítajte si aj:
Si to, na čo sa pozeráš a nad čím rozmýšľaš (klik!)
Prečo som sa rozhodol pre sabbatical? Začínam svoje 4-mesačné voľno (klik!)