Nadišiel čas, keď som na mojom tele stlačil tlačidlo „OFF“. Rozhodol som sa na nejaký moment vypnúť zo všetkých projektov a pracovných povinností. V januári mi začína sabbatical. V dnešnom blogu som zhrnul 10 dôvodov, pre ktoré si beriem 4 mesačné voľno…

Čo je to sabbatical?

Ešte pred tým je však dôležité povedať si, čo to sabbatical vlastne je. Nie je to dovolenka sama o sebe, tak ako ju poznáme. Ide skôr o tvorivú pracovnú prestávku, ktorá trvá zväčša dva mesiace až jeden rok. V zahraničí využívajú takéto „voľno“ napríklad vysokoškolskí profesori, ľudia pracujúci v stresovom prostredí či top manažéri v nadnárodných spoločnostiach.

Mne osobne sa najviac pozdáva definícia sabbaticalu z článku v Trende:

Psychiatri hovoria, že sabbatical má zmysel len predtým, ako sa človek „zblázni“. Inak sa nedá hovoriť o odpočívaní, len o liečení.

Internisti si zasa myslia, že signálom na zvoľnenie životného tempa nemusí byť nevyhnutne prvý infarkt.

Sociológovia pre zmenu tvrdia, že ročná prestávka je takmer zázračným liekom na zbavenie sa takzvanej systémovej slepoty. Po návrate manažér, učiteľ alebo tvorivý pracovník naraz zbadá, že veci sa dajú robiť oveľa jednoduchšie, efektívnejšie.

10 dôvodov, prečo som sa rozhodol pre sabbatical ja: 

Jeden večer som si ľahol do postele o ôsmej večer, no od únavy som nedokázal zaspať, nech som robil čokoľvek. Hlava stále pracovala, a myšlienky sa točili tak rýchlo, že som ich nedokázal zastaviť. Tiky v oku, zrýchlené dýchanie… mal som pocit, že bežím, no ležal som v posteli. Trvalo to až do druhej v noci. Nedokázal som zaspať. Bol to otrasný pocit.

Vtedy som začal rozmýšľať nad tým, že niečo musím vo svojom živote zmeniť…

dodok jaroslav

#1 Nechcem vyhorieť

Za posledné tri roky vyhorelo v mojom okolí veľmi veľké množstvo ľudí a nezáleží na tom, či pracovali v biznise, neziskovom sektore alebo v štátnej správe. Už nejaký ten čas som sa cítil v práci nesmierne preťažený a uvedomil som si, že nechcem, aby mi vyhodilo poistky. Dostať sa zo syndrómu vyhorenia späť do normálu môže v niektorých prípadoch trvať nielen pár mesiacov, ale aj pár rokov.

#2 Desať rokov zavalený prácou

I napriek tomu, že svoju prácu milujem a vďaka Bohu som mal do teraz vždy veľké šťastie na prácu, kolektív či projekty, ktorý som bol súčasťou, je pravda, že svoj prvý job som si našiel ako 13-násť ročný. Najprv som pracoval ako redaktor, potom ako šéfredaktor, predseda Rady študentov, marketér, konateľ reklamnej agentúry,… S každou pracovnou výzvou prichádzala aj zodpovednosť za ľudí, financie či rozhodnutia. To so sebou prinieslo aj nadmerný tlak a stres.

#3 Uvedomiť si čo je v živote dôležité

Viete, mám taký pocit, že by som niekedy v starobe ľutoval, ako som prežil svoj život. Možno by som si nevšimol, čo všetko mi uteká pomedzi prsty. Množstvo ľudí sa v živote naháňalo za kariérou či úspechom. Mnohí z nich si uvedomili, že nenašli zmysel svojho života. Preto sa chcem zastaviť a opýtať sa samého seba, čo je pre mňa v živote najdôležitejšie.

#4 Nájsť víziu

To, čo považujem za svoje veľké osobné víťazstvo, je skutočnosť, že som pred dvomi či tromi rokmi objavil svoje poslanie. Naplnilo ma to naozaj veľkým šťastím. Dnes viem, že okrem poslania potrebujem v živote aj víziu. Tú som si vytvoril ešte ako stredoškolák a je na čase, aby som ju prehodnotil, aby som ju zaktualizoval a zistil za čím v skutočnosti kráčam.ja gdzn tour

#5 Regenerácia

Ako mnohí z vás viete, posledných pár rokov som dosť dlabal na svoje zdravie, či už to fyzické alebo duševné. Odrazilo sa to na mojom zdraví, od skoliózy chrbtice, až po problémy so zrakom. Preto chcem začať plávať a aktívne cvičiť. Ja viem, tých pokusov tu už bolo. Ale ktovie, možno že teraz…

#6 Spoznať samého seba

Skúste sa zamyslieť nad tým, koľko času venujeme tomu, že spoznávame svet (médiá, sociálne siete,…) a porovnajte ho s časom, ktorý investujeme do toho, aby sme spoznali seba. Myslím si, že nájsť si čas pre „seba“ je veľmi „out“. Ja sám viem, že som sa tohto času bál. Však veď, čo by som sa o sebe dozvedel?

#7 Budovať vzťahy

I napriek tomu, že si už roky uvedomujem, aké dôležité je mať silné priateľstvá a vzťahy, dokonca som o nich viackrát prednášal, som si nenašiel dostatok času, aby som do nich investoval. Najbližšie mesiace to chcem preto zmeniť.

#8 Naučiť sa niečo nové

Rok 2017 bol doslova brutálny. Viac o tom píšem v tomto blogu. Zažil som množstvo víťazstiev, no nemal som čas ich spracovať. Zistiť, čo som vlastne zažil, čo som sa naučil a uchopiť to. V prvom rade preto plánujem spracovať všetky nové skúsenosti a napísať k tomu pár blogov. No chcem tiež preskúmať kapacitu svojho mozgu a počas nasledujúcich 4 mesiacov sa naučiť niečo nové. Čo to bude, zatiaľ neprezradím.

#9 Ísť do ticha

Myslím si, že dnešný svet je až príliš hlučný. Neustále na nás niekto hovorí, neustále nám niekto čosi komentuje, hodnotí, odporúča, niekam nás pozýva… Svet na nás kričí a my sa častokrát vzdáme. Nemáme silu triediť informácie, ani si vyberať z príležitostí a tak sa necháme unášať týmto hlukom. Pretože ísť do ticha by bol až príliš veľký risk. Náhodou by sme pre niekoho boli nedostupní, niekomu by sme možno neodpísali. Áno presne to chcem vyskúšať.

#10 Sabbatical ako investícia

Keď som rozmýšľal nad tým, či absolvujem po Vianociach nejakú dovolenku, tak som uvažoval nad nejakým týždňom. Potom dvomi. Neskôr som sa odhodlal pre 2 alebo 3 mesiace. Nakoniec som sa rozhodol pre 4 mesiace.

I keď sa na prvý pohľad môže zdať, že za 4 mesiace toho veľa stratím, ja som presvedčený, že tento čas bude pre mňa skvelou investíciou a úžasným dobrodružstvom.

Prečítajte si aj…

ROK ODVAHY: 10 rozhodnutí, vďaka ktorým som sa dokázal postaviť strachu (klik!)

A čo keď zlyhám? (klik!)

5 najlepších prednášok o biznise, osobnom rozvoji a postoji k životu (klik!)

 

 

 

Pin It on Pinterest