… vedel/a by si kým v skutočnosti si. Nehľadal/a by si túto odpoveď v zrkadle tohto sveta, netúžil/a by si po sláve niekoho iného, po ľahkých ženách v porno videách. Nemusel/a by si sa utápať v alkohole.

Keby si tak poznal svoju hodnotu, vedel by si, aké máš talenty a čo ťa robí výnimočným. Neporovnával by si sa s niekým iným, pretože by si vedel, že si jedinečný. Že ťa nikto nevie napodobniť, nahradiť, ani skopírovať. Nezakopal by si svoje talenty so strachom, že ti ich niekto ukradne, ale rozvíjal by si ich a znásobil.

Keby si poznala hodnotu svojho poslania, nestrácala by si čas na miestach, kde nemáš čo dať, ani čo získať. Vedela by si, prečo si stvorená, čo je tvojou úlohou a čo môžeš priniesť ľuďom vôkol seba. Tešila by si sa z každého dňa, pretože by si vedela, že žiješ svoje poslanie naplno.

Keby si poznal svoje sny, hľadal by si nekonečne veľa spôsobov, ako ich stiahnuť na zem. Nemal by si strach rozprávať o nich svojim priateľom, práve naopak, pozýval by si ich snívať spolu s tebou.

Keby si tak poznala hodnotu svojho tela, nevytŕčala by si sa v predklone na Instagrame len preto, aby ti niekto napísal do directu, že by ťa rád…, no veď ty vieš čo. Chalani by si ťa vážili a bojovali by o teba.

Keby si poznala hodnotu svojho vnútra, tak by si v storkách nevystrkovala svoj výstrih, ale ukazovala ľuďom svoje srdce. A to by bolo!

Keby si tak poznal svoju hodnotu a bol na seba hrdý, nemusel by si sa hrať na trendsettera. Lenže chlape, tvoja hodnota nie je v hodinkách, ktoré máš na ruke, ani v aute po ktorom túžiš. Ale v tvojom vnútri. Tam je skutočný poklad, neobjavený, nevyčísliteľný, neukradnuteľný.

Keby si tak poznal svoju hodnotu a vedel, v čom si dobrý, nechválil by si sa svojou priemernosťou. Makal by si na sebe a svoj talent by si vybrúsil do jedinečnosti.

Keby si poznala hodnotu svojho času , nestrácala by si čas tým, že robíš „otroka“ na nejakej brigáde, na ktorej si ťa nevážia. Nemeškala by si na stretnutia, ale chodila by si na čas. Naučila by si sa hovoriť nie ponukám, ktoré nie sú pre teba a vybrala by si si to, čo je pre teba v živote dôležité.

Keby si poznal hodnotu ľudského života, nemračil by si sa nad bezdomovcom, ktorého si špinavého a smradľavého dnes ráno stretol. Mal by si úctu k starším ľuďom a vážil by si si ich. Prestal by si opovrhovať inými a začal by si ich milovať.

Keby si tak poznal hodnotu skutočnej Lásky, milý môj hrdina, tak by si ju nehľadal v pervitíne. Lebo by si vedel, že existuje Láska, ktorá sa dáva a ktorá dokáže naplniť to prázdno v tvojom živote.

Keby si tak poznala hĺbku lásky, princezná, netúžila by si po chvíľkovom uspokojení. Počula si už vôbec o Láske? O jej šírke, výške a hĺbke? Nie o tej plytkej, ktorá vyprchá. Ale o tej, ktorá je dobrotivá, ktorá nezávidí, nevypína sa, nie je sebecká a nemyslí na zlé.

Keby si poznala samú seba a nehrala sa na dokonalú, tak by si vedela, že môžeš byť zraniteľná, že môžeš plakať, že nemusíš donekonečna hrať tú, ktorú nič nezlomí.

Keby si poznal hodnotu svojho potenciálu, nikdy by si sa neuspokojil s tým, čo máš. Chcel by si od života viac. Nestál by si na jednom mieste, ale neustále kráčal vpred.

Čo ti bráni spoznávať skutočnú hodnotu svojho života?

Názory iných? Ich krivé pohľady? Očakávania? Veď môžeš byť samým sebou – sama sebou. Môžeš objaviť to najlepšie, čo sa v tebe skrýva. Môžeš byť darom pre iných. Stačí trochu hľadať.

Tak poď, teraz. Začni objavovať hodnotu týchto vzácnych vecí. Odhoď predstavy tohto sveta a názory iných. Tento blog som napísal pre seba, aby som v budúcnosti nezabudol na to, kým som.

Ak však chceš, môžeš si ho prečítať aj ty. Ešte raz. Slovo za slovom. Pýtaj sa, čo sa v tebe skrýva. Počúvaj, čo odpovie tvoje srdce.

Pretože, ak by si poznal/a svoju hodnotu, vedel/a by si kým si. A to by ti zmenilo život.

Prečítaj si aj:

A čo keď zlyhám? (klik!)
Žijeme pseudoživoty (klik!)
Ak chceš zmeniť svet, choď domov a miluj svoju rodinu (klik!)

Pin It on Pinterest