Stará sa o marketing v najväčšej webhostingovej firme na Slovensku – vo WebSupport-e. O tom ako sa tvorí marketing bez budgetu a ako sa pracuje obklopený farebnými papierikmi mi už viac povedal Ľuboš Ľahký. 

Minulý rok som mal možnosť spoznať tvojho kolegu Richarda Čermáka, ktorý sedí vedľa teba. Prezradil mi, že najväčším benefitom vo Websupporte, je preňho sloboda v práci. Čo si najviac ceníš vo WS ty?

Jasné sloboda je super aj pre mňa, ale čo si cením ešte viac je s ňou spojená dôvera. Dostal som dôveru robiť to, čo považujem za najlepšie a robiť to ako považujem za najsprávnejšie.

Neviem si predstaviť v akej inej firme na Slovensku by som dostal taký priestor na realizáciu a zároveň dôveru v môj úsudok. Cítim, že môj názor má naozaj váhu a viem ním ovplyvniť chod firmy. To je stokrát lepšia motivácia ako plat alebo firemné bonusy.

Nie je tajomstvom, že pracuješ na pozícii šéfa marketingu. Čo je tvojím poslaním vo firme?

Pre mňa je základom dobrého marketingu dobrý produkt, všetko ostatné je až potom. Preto aj náš tím vnímam skôr ako produktovo marketingový. Našou úlohou je postupne analyzovať najväčšie príležitosti na zlepšenie, navrhnúť najlepšie riešenie a nakoniec to čo najlepšie ponúknuť zákazníkom. Čiže nie len bohapusto propagovať.

1601152_10152237981222142_3605761608394507959_n

 

Ako si sa dostal do Websupportu a prečo si sa stal marketingovým riaditeľom?

Do WebSupport-u si ma pre 3,5 rokom vybrala bývalá šéfka marketingu Tina Ličková napriek tomu, že ma Mišo Truban pôvodne nechcel  zobrať. Mal som na starosti sociálne médiá, potom mi zverili projekt nového webu, potom vývoj nových produktov a terazky aj marketing.

Nedávno ste písali na svojom blogu ako robiť marketing, keď firmám chýbajú peniaze. Vy ste však najväčšia hostingová spoločnosť na Slovensku, preto v pohode investujete do marketingu. Stáva sa však, že pracujete aj s nulovým budgetom?

Ja som v podstate lakomý človek a preto si vždy dobre rozmyslím do čoho investujeme. Ak aj máme ísť do niečoho plateného, potrebujem si to overiť na malej vzorke a vidieť potenciálnu návratnosť.  Ak to funguje, postupne pridávame plyn. Okrem toho súčasťou firemnej kultúry je robiť si veci interne a na kolene, tak aby sa šírili samé. Tieto riešenia má najradšej aj náš finančný riaditeľ.

Pamätáš si na moment, keď sa ti z nulového budgetu podarilo spraviť niečo, čo prinieslo nečakané výsledky a prekvapilo aj Miša Trubana?

Napríklad na poslednú vianočnú párty sa nám prihlásilo 1200 ľudí vďaka stránke a konceptu čo sme „zbuchli“ za pár hodín. Ľudia získavali hlasy najšialenejšími spôsobmi. Zdieľali linky s odkazom: “SEM NEKLIKAJ“, zapracovávali link do svojich stránok aby ich návštevníci nevedomky zahlasovali (napríklad aj pizzamizza.sk) alebo si kupovali služby na klikanie na link. Jediný problém bol, že kapacita bola len 100 ľudí a že sme mali lepšie čísla ako koncept čo vymyslel Mišo minule.

Vďaka čomu sa vám to podarilo?

Toto bola proste ideálna kombinácia, dobrý a osvedčený produkt plus efektívne promo.

100 000 domenKaždý vie, že vo Websupporte sa nachádza najviac registrovaných domén. Čo to znamená byť lídrom na trhu? 

Je to sladké a trpké zároveň. Okrem všetkej tej slasti, sú tu rastúce nároky, dobiedzanie konkurencie, zvládanie prudkého rastu, rastu atď. Naviac sme si svojím prístupom nastavili latku riadne vysoko a je pre nás každý deň výzvou ju nepodliezť.

Keď sa povie marketing, ľudia si predstavia veľkú dávku kreativity, nekonečný počet brainstormingov a pokreslené flipchcharty…

Ja moc nemám rád brainstormingy ako riadené stretnutia, skôr mám rád postupné kopenie impulzívnych nápadov a vyberanie tých najlepších. U nás je to šialené množstvo post-it papierikov. Každá úloha alebo nápad znamená 1 papierik. Niektoré spravíme hneď, niektoré časom a niektoré s odstupom času nedávajú zmysel a také roztrháme.

Ako vyzerá tvoja kancelária práve v tomto momente?

Zvažoval som či upratať, ale toto je reálny stav. Stovky post-it, veľké slúchadlá pre sústredenie, externý monitor a klávesnica pre zdravé sedenie, blok na poznámky a slúchatká na audioknihy na bicykli.

lubo kancel

 

Pred pár dňami sme videli na internete buzz, ktorý spôsobili vaše nové domény. Čo je všetko je v ponuke?

Je toho veľa. Postupne pridávame do ponuky domény podľa tématických okruhov. Zatiaľ máme za sebou Gastro skupinu a IT skupinu. Čaká nás ešte cca 8 skupín a v nich aj koncovky ako .lol, .cool, .fail, …

Aký marketingový potenciál vidíš v nových doménach? Web našej reklamnej agentúry maviomedia.sk beží na .sk doméne a nám to celkom vyhovuje. Taktiež pizzerky či puby si zvykli na svoje koncovky…

V nových doménach je budúcnosť. Každú sekundu sa na svete registruje cca 13 nových domén a tak sa voľné názvy míňajú brutálne rýchlo. Už teraz sú obsadené všetky možné kombinácie písmen do 5 znakov pri .com doméne. Samozrejme .sk bude na Slovensku ešte dlho top, ale nové domény sú voľné, zaujímavé a povedia o vás viac.

Zakladateľ Websupportu Michal Truban dostal pozvanie do talkshow Petra Marcina. Nebol však jediným hosťom, vedľa neho sedel Martin Dejdar. Pre toho ste vymýšľali domény, ako to dopadlo? :)

V relácii nakoniec žiadnu nekúpili, ale na FB nám potom písal človek, čo si kúpil doménu dajdar.sk o ktorej sa rozprávali.

15816_10152628672047142_6142896038681141267_nPoďme sa však pozrieť do vášho zákulisia. Čo nové pripravujete vo Websupporte a ešte nikde ste to nepromovali? 

Podľa nás nie je potrebné, aby každý vedel nainštalovať WordPress a tobôž ho nastaviť, aby bežal  ultra rýchlo, nedal sa hacknúť a bolo tam všetko čo treba. Stačí ak to my spravíme raz a poriadne. Zákazníci si „musia“ iba vybrať nový WordPress, The Hosting a všetko sa nainštaluje automaticky v top forme. Oni sa môžu sústrediť na to dôležité, teda tvorbu obsahu.

Vaše meno sa častokrát spája nielen so slovenskou startup scénou. Pripravujete niečo, na čo sa oplatí tešiť?

Dva naše bočné projekty Nicereply a InHiro utešene rastú, ale my sa teraz zameriavame hlavne na seba samých a nejdeme sa rozptyľovať inými projektami. Ako nás už poznám, isto sa tu zas zrodí nejaký startup nápad, ale už budeme múdrejší a lepšie ho oddelíme od WS, aby nám nebral focus.

Myslíte už aj na ďalšiu WS párty? 

Och, dajte pokoj. Tu je vždy taká kataklyzma, že na ňu nechceme myslieť až do novembra. Jediné čoho sa desím je že Mišo bude chcieť, aby sme zas mali lepšie čísla ako minulý rok

Ľuboš Ľahký

Ľuboš Ľahký

A ešte jedna zákerná otázka. Čím by si sa živil, ak by sme internet v súčasnosti nepoznali?

Jedna vec je čím by som sa chcel živiť a druhá čím by som sa uživil. Avšak určite by som si len našiel offline cestu k tomu čo robím teraz. Spolupracovať s ľuďmi, ktorí sú vo svojich oboroch lepší ako ja a spoločne s nimi vyrábať krásne a užitočné veci.

 

Prečítajte si aj:
Richard Čermák z WebSupportu – Najväčším benefitom je pre mňa sloboda v práci (klik)

Content marketing v praxi: 530% nárast fanúšikov vďaka jedinému blogu (klik)

Pin It on Pinterest