V dnešnom blogu nájdete pár tipov, ktoré môžete využiť pri organizácii konferencie, koncertu či školenia. Nepotrebujete vždy na propagáciu vášho podujatia veľký rozpočet, stačí využiť niekoľko inšpirácii.

Dobrý teasing

Ešte pred tým, než ľuďom prezradíte, aký event organizujete, v ktorom meste sa uskutoční a kto sa na ňom predstaví, môžete využiť tzv. teasingovú kampaň. Jej cieľom je vzbudiť záujem a zvedavosť o posolstvo, ktoré vypustíte do sveta (či už toho online alebo offline). Úlohou teasingu je upútať pozornosť okoloidúcich a niekedy aj dráždiť ľudí, aby sa začali nad myšlienkou kampane zamýšľať, aby po nej začali pátrať a diskutovať spolu so svojimi priateľmi.

Uvediem jeden príklad. Minulý rok sme spolu s desiatkami dobrovoľníkov na celom Slovensku zrealizovali jednoduchú, ale za to údernú kampaň (založenú na princípoch gorila marketingu). V niekoľkých mestách na Slovensku sme v noci popísali chodníky hashtagom #novýlevel a zaplavili fotkami sociálne siete. Vzbudili sme tak záujem ľudí o názov nášho podujatia, ktorý sme predstavili pár dni na to. novy level 8

Pozvite na svoj event influencerov

Kto je to influencer? Influencer je človek, ktorý má vplyv na svoje okolie v ktorom sa nachádza. Vďaka obsahu, ktorý vytvára a vďaka svojej komunikácii s publikom dokáže ovplyvniť veľké množstvo ďalších užívateľov na internete, predovšetkým na sociálnych sieťach. Môže ísť o futbalistu, ktorého sleduje komunita športovcov, o speváka, ktorý má množstvo fanúšikov alebo o aktivistu, ktorý bojuje za ľudské práva a má veľkú podporu svojho okolia. Ak takéhoto človeka pozvete na svoje podujatie, dáte tým signál celej komunite, aby váš event neodignorovala.

Dobrým príkladom je pozvanie Youtubera Matúša a hokejstov HC Banská Bystrica na podujatie Farbám neujdeš, vďaka čomu organizátori prilákali množstvo tínedžerov.

youtuber matúš

Efektívna PR kampaň

Ak máte malý budget na marketing vášho podujatia, jednodznačne vám odporúčam venovať viac času PR kampani. Samozrejme časť mediálnych výstupov si dokážete zaplatiť, no ak potrebujete vytvoriť o svojom podujatí veľké povedomie, musíte hľadať spôsob ako sa dostať do médií organicky (prirodzene). 

To sa dá viacerými spôsobmi. Po prvé začnete budovať vzťahy s regionálnymi redaktormi, ktorým ponúknete tému, ktorú si môžu spracovať. Následne vytvoríte tlačovú správu pre agentúrne médiá (TASR, SITA, ČTK), ktorá by sa mala tváriť veľmi seriózne. A potom vytvárate cielené tlačové správy pre konkrétny typ médiá (Topky.sk, Školskýservis.sk, Život.sk, Joj.sk). Je to síce babračka, ale stojí to za to. Vďaka takejto PR kampane máme každý rok z Hug Day viac ako 150 mediálnych výstupov a to úplne zdarma.

media

Livestreamy

Vrátim sa opäť k teasingu o ktorom sme hovorili v úvode tohto blogu. V momente, keď sa vám podarí zaujať pozornosť ľudí a vzbudiť v nich záujem o vašu kampaň, je dôležité túto pozornosť čo najskôr preklopiť na vaše podujatie a predstaviť ho. Rok 2017 je rokom video contentu, preto najlepší spôsob ako oficiálne predstaviť váš event je vytvoriť jedinečný livestream.

V rámci kampane na podujatie Godzone tour 2016 – Nový level sa nám livestream nesmierne osvedčil. Postavili sme ho na gamifikácii (čo je v marketingu veľká téma, ale o tom neskôr) a využili tak zvedavosť a súťaživosť ľudí. Ich úlohou bolo pozývať na náš facebook event svojich priateľov a za každých 1 000 pozvaných sme odhalili jedno mesto v ktorom sa pripravovalo Godzone tour. Mestá boli na začiatku zakryté post-it papierikmi a počas livestreamu sa postupne odliepali.

Nový level live stream

Osobné pozvanie

Ak organizujete malé podujatie, či už to je prednáška alebo komorná diskusia, nepotrebujete k marketingu nevyhnutne livestream, veľký mediálny dosah ani influencerov. V tomto prípadne vám častokrát nepomôžu ani plagáty, facebook eventy či videá. To, čo však jednoznačne zaberie je osobné pozvanie priateľov a známych.

O tom, že táto taktika naozaj funguje som sa presvedčil počas organizácie diskusie  s Jarom Červinkom a Danom Csúrom o dobrovoľníctve, cestovaní a podnikaní. Tri dni pred uskutočnením som začal osobne oslovovať svojich priateľov a pozývať ich na diskusiu. Keď som si účasť vyhodnotil, úspešnosť bola niekde na úrovni 50%.  diskusia

Zahraničný speaker

Veľmi efektívnym nástrojom marketingu je pozvať na vaše podujatie zahraničného rečníka. Čím väčšia ryba to je, tým väčší „hype“ (ošiaľ/nadšenie ľudí) získate.

Získať na svoju konferenciu skúseného odborníka sme sa v roku 2013 pokúsili aj my. Organizovali sme vtedy medzinárodnú konferenciu TEDxBanskáBystrica. Ak si poviete, že dotiahnuť na svoj event zahraničného rečníka je nemožné, tak sa mýlite. Opak je pravdou. Je to síce ťažký oriešok (viac o tom písal Peťo Čelko v tomto blogu), no dá sa to. Napríklad aj cez taký Twitter, cez ktorý nám svoju účasť potvrdil zakladateľ Prezi.com, Adam Szomlai, ktorý prišiel do Bystrice aj s celou svojou rodinou. 8782572694_6f63755245_k

Opinion leadri a ich odporúčania

Takmer každý organizátor podujatia sa stretáva s problémom pri predaja lístkov. Ako presvedčiť ľudí, aby si zaplatili vstupné? A ako spustiť predaj lístkov tak, aby si to niekto vôbec všimol? Nič nie je nemožné.

Opäť sa vrátim k podujatiu TEDxBanskáBystrica na ktoré sme sa v 2013 rozhodli dať vstupné vo výške 15€. Na tunajšie pomery to bola veľmi vysoká suma. Išlo o jednodňové podujatie, 1. ročník a nezvyk platiť si za konferencie. Peťo však vymyslel skvelu stratégiu. Vytvorili sme zoznam 20 „TOP“ ľudí, ktorých sme si vážili a zároveň sme vedeli, že ich sleduje komunita ľudí, ktorú potrebujeme dostať na TEDx. Oslovili sme ich 3 dni pred oficiálnym začiatkom predaja lístkov a ponúkli im 33% zľavu. Ich reakcia bola pozitívna a spontánne sa viacerí z nich rozhodli spraviť nám promo na blogoch či sociálnych sieťach. Výsledok? Lístky sme predali za necelý týždeň (a prekročili sme kapacitu sály).

8782587116_a7f91542dc_k

Tak teda zhrňme si to.

7 efektívnych marketingových nástrojov pre váš event:

  1. Dobrý teasing, ktorého cieľom je upútať pozornosť a spraviť rozruch
  2. Pozvite na svoj event influencerov, ktorí majú vplyv na vašu cieľovú skupinu
  3. Zrealizujte efektívnu PR kampaň, vďaka ktorej získate bezplatný priestor v médiách
  4. Predstavte svoj event cez livestream a využite gamifikáciu
  5. Nezabudnite na osobné pozvanie svojich priateľov a známych
  6. Zabojujte o zahraničného speakra a dobre to odpromujte
  7. Ponúknite prvé listky opinion leadrom a požiadajte ich o odporúčanie vášho eventu

Držím vám palce!

Prečítajte si aj:

TOP 7 eventov, ktoré som si vychutnal a odporúčam ich aj vám (klik!)

5 základných otázok, na ktoré by mal v marketingu vedieť odpovedať každý podnikateľ (klik!)

Čo je to gorila marketing a ako ho využiť? (klik!)

Pin It on Pinterest