365 dní v kocke. Čo som sa naučil, za čo som vďačný a čo sa mi celkom nepodarilo. Poďme sa na to pozrieť.

#PLÁVANIE

Tiež sa čudujem, no v roku 2016 som začal pravidelne plávať. No dobre, viac času som strávil vo wellnese, ale aspoň nejaký pohyb to predsa len bol.

#BLOGER ROKAbloger-roka-maj

Na začiatku roka ste ma nominovali do súťaže Bloger roka, v ktorej som sa vďaka vašim hlasom prebojoval do finále. Od poroty som si odniesol krásne 3. miesto v kategórii, ekonomika, spoločnosť a biznis. Ďakujem vám.

#STOPOVANIE

Splnil som si veľkú túžbu a  lete som sa odhodlal pre nové dobrodružstvo. S batohom na chrbte som precestoval Gemer, Ponitrie, Horehronie, Oravu aj Liptov. Nezabudnuteľné zážitky, nové priateľstvá, ale často krát aj zóna mimo komfortu.

#NOVÝ LEVEL

Po prvýkrát som mohol vidieť Godzone tour 2016 zo zákulisia a spolupracovať tak s absolútnymi profíkmi v oblasti videoprodukcie, marketingu či event manažmentu. Týždeň na cestách s 300 dobrovoľníkmi bol určite jeden z top zážitkov tohto roka. O tom, čo priniesol hovoria stovky nádherných svedectiev!

#TEDxYouth@BanskáBystrica

V druhej polovici roka som dostal pozvanie na inšpiratívnu konferenciu TEDx. Bola to jednoznačne najväčšia výzva v rámci public speakingu, ktorej som čelil. I napriek tomu, že som prednášal už aj pred väčším publikom ľudí. Tentokrát som si však plne uvedomoval výnimočnosť podujatia TEDx a mal som skutočne veľký rešpekt pred témou leadershipu o ktorej som hovoril.

#ANIMÁTORSKÁ ŠKOLA

Jedným z úspechov na ktorý som hrdý a z ktorého mám veľkú radosť, je úspešné absolvovanie dvojročnej animátorskej školy – Godzone school, ktorá je akreditovaná Ministerstvom školstva. Bol to veľmi cenný čas učenia sa.godzone-school

#SPRAVODAJSKÉ MÉDIÁ

Tento rok som si na vlastnej koži vyskúšal aj ďalší druh podnikania a to franchising. Naša agentúra Mavio Media začala prevádzkovať 4 spravodajské weby – Bystrica24.sk, Zvolen24.sk, Žilina24.sk a Študent24.sk. Podarilo sa nám priniesť viac pozitívnych správ, menej krimi, zaviedli sme nové zásady v rámci tvorby titulkov s cieľom odkloniť sa od bulváru.

#VIAC AKO 800 000 ZOBRAZENÍ

Vysoké nasadenie našich redaktorov aj editorov prinieslo toľko očakávané výsledky. Podarilo sa nám pokoriť hranicu 800 000 zobrazení počas jedného mesiaca, za čo som môjmu tímu nesmierne vďačný. Priniesli sme témy, ktoré ľudí chytili za srdce, ale taktiež rozprúdili diskusiu kompetentných.

#119 000 ZOBRAZENÍ

Číslo tohto roka. Predstavuje počet zobrazení najúspešnejšieho PR článku, ktorý som napísal pre nášho klienta Hotel Zerrenpach.teambuilding-okt

#NOVÍ KLIENTI

Tento rok bol v agentúre turbulentný – doslova. Kým v prvom polroku sme museli zákazky odmietať, v druhej polovici to bolo o čosi horšie. I napriek výkyvom sa nám v roku 2016 podarilo získať až 28 nových klientov. Wow!

#ŠKOLENIA A PREDNÁŠKY

I napriek množstvu povinnostiam som veľmi šťastný, že som sa tento rok mohol venovať vzdelávacím aktivitám. Za všetky spomeniem školenie Kto nezažil, neuverí v Tajove, It´s up to you v Šali či školenie o osobnej značke v Trstenej. Dobre sa mi prednášalo na TREND Academy, taktiež na UMB v Banskej Bystrici, kde som hovoril o online marketingu a príjemne som sa cítil aj na UKF v Nitre, kde som načrtol nový trend v práci s mládežou.ukf-maj

ČO SOM SA TENTO ROK NAUČIL?

#NOVÍ ZAMESTNANCI

Tento rok bol prelomový vo všetkých smeroch. Čelil som novým výzvam, na ktoré ma nikto nepripravil a tak som sa musel veľa učiť. Za tri roky podnikania som sa od živnostníka dopracoval k s.r.o.čke , ktorá sa postupne rozrastala. Musel som robiť pracovné pohovory a vyberať nových zamestnancov. Naučil som sa, že životopisy a motivačné listy sú úplne zbytočné, pretože výkon zamestnanca v praxi je diametrálne odlišný od toho, čo uvádza v CV-čku.

#PERSONALISTIKA

Uplynulý rok miestami pripomínal horskú dráhu, kým v januári sme začínali s 2 zamestnancami, v júli ich bolo 7 a na záver roka zas dvaja. Dôvod? Zlé plánovanie financií aj málo času, ktorý som venoval ľuďom. Dnes už viem, že jedna z najdôležitejších vecí je nezabúdať na neustálu motiváciu svojich zamestnancov a oceňovanie aj ich najmenších úspechov.gszn-kancel-okt

#CHYBY

Keď spravíte chybu v škole, dostanete päťku, keď ju spravíte v živote, tak vás stojí veľa času, peňazí a energie. Ja mám pocit, že som tento rok spravil najviac chýb, preto ma bude stáť veľa úsilia dôkladne sa z nich poučiť a už ich nezopakovať.

#CASHFLOW

Všetky tie stretnutia, porady, prednášky sú fajn, keď však dôjde na lámanie chleba, financie sú ukazovateľom úspechu spoločnosti. Tento rok som sa naučil, že bez finančného plánu to jednoducho nejde. Že každú investíciu či výdavok, musím dôkladne plánovať. Že je dôležité vytvoriť si rezervu, pripraviť sa na neplatenie faktúr (čo je na Slovensku úplne bežné), no predovšetkým naprávať chyby čo najskôr, ako vzniknú.

#STRATA FOKUSU

V priebehu roka prišlo tak veľa príležitostí a problémov, ktorými som sa zaoberal, až som na niekoľko mesiacov stratil fokus. A to bez toho, aby som si to vôbec uvedomil.

#BEZ ODVAHY TO NEJDE

Keď hodnotím uplynulých 12 mesiacov, zisťujem, že som počas nich mohol byť omnoho viac odvážnejší. V rozhodnutiach, v komunikácii či v postojoch.

#NEVYSVETĽOVAŤ VŠETKO

Zistil som, že očakávania ľudí sú často prehnané. Majú potrebu vedieť o všetkom a preto požadujú, aby som vysvetľoval každý svoj krok ktorý som spravil. Prečo som si dal kávu s čokoládou, prečo cestujem do Čiech, prečo si beriem dovolenku… Naučil som sa, že nie som majetkom svojich facebook priateľov a preto nemá význam vysvetľovať každú jednu vec.

#ČO O MNE POVEDIA?

Ďalšie zo zistení, ku ktorému som dospel je, že mi v istých momentoch až príliš záležalo na tom, čo o mne povedia iní. Asi nie som výnimka a tiež bojujem so syndrómom dokonalosti, podľa ktorého nikdy nemôžeme spraviť chybu a musíme byť vo všetkom presní a neomylní.

#VZŤAHY

So ženou to je ťažké, bez ženy ešte ťažšie.

#BEZ TÍMU TO NEJDE

Dôležitá myšlienka, ku ktorej sa vraciam každý rok. Aj tentokrát som bol prizvaný k množstvu projektov a niektoré z nich som aj sám inicioval. Vo väčšine prípadov však okolo projektu chýbal tím šikovných a odhodlaných ľudí. Kde takýto tím bol, prichádzali aj úspechy.startups-okt

#LIVE ODHALENIE MIEST

Som veľmi hrdý na to, že sme s našim marketingovým tímom v projekte Godzone zrealizovali online odhalenie miest na Godzone tour, ktoré som inicioval. Vytvorili sme tak unikátny koncept kampane, ktorý pozostával z priamej interakcie s fanúšikmi. Prostredníctvom live videa sme dali ľuďom challenge, aby pozývali svojich priateľov na náš event a za každú splnenú métu sme odkryli post it papieriky na našej mape, vďaka čomu sa fanúšikovia dozvedeli, v ktorých mestách budeme. Na facebook event sme získali celkovo 49 000 pozvaných.

#RANNÉ VSTÁVANIE

To najlepšie z osobného manažmentu je jednoznačne skoré vstávanie. Najvyššiu efektivitu a produktivitu som dosiahol práve v tie dni, keď môj budík zvonil medzi štvrtou a piatou hodinou ráno.

#BRÚSENIE PÍLY

Ak som na niečo tento rok zabudol, tak to bol oddych. Preto vás chcem aj touto cestou vyzvať, aby ste nebrali oddych na ľahkú váhu. Moja skúsenosť hovorí jasne – čím viac pracujem bez oddychu, tým horšie výsledky dosahujem. Na to, aby ste dokázali spíliť čo najviac stromov, potrebujete si dať na chvíľu pauzu a pílu poriadne nabrúsiť. Takýto relax na Telgárte bol jednoducho TOPKA! telgart-august

#VYTRVALOSŤ

Po roku 2016 viem, že to najťažšie v biznise je vytrvať. Už viem, prečo 90% firiem neprežije piaty rok svojho podnikania. Skutočne nájsť dostatok motivácie, odhodlania, schopnosti prispôsobovať sa novým zákonom, trendom a vyplácať faktúry je o držku. Mohol by som napísať, aké je podnikanie easy, no zavádzal by som vás. Je to drina a pár rokov ešte aj bude.

#NEPRESTAŤ SNÍVAŤ A VERIŤ

Tí z vás, ktorí ma poznáte, viete, že som naivný. Vo svojich nápadoch, víziách, myšlienkach. Inšpirovaný svetom Malého princa som presvedčený o tom, aké dôležité je snívať. Nehovoriac o tom, ako to pomáha nášmu duševnému zdraviu. Rozprávať o svojich ambíciách a plánoch v období, keď sa vám darí a získavate jedno víťazstvo za druhým, je ľahké. No veriť svojim snom v období, keď to nejde práve podľa vašich predstáv, to je skutočne odhodlanie.vsetci-jun

Svoj dnešný blog by som zakončil netradične, slovami Michala Kopeckého: 

,,ČAS A TRPEZLIVOSŤ To je to, čo mnohým z nás chýba. Chceš všetko hneď. Hneď mať sebavedomie, hneď zarábať, hneď mať skúsenosti, hneď si nájsť partnera, hneď mať sex, hneď získať popularitu, hneď založiť úspešný startup či podnikanie, hneď… Je ti to povedomé?

Doba je rýchla. Chceme všetko hneď. A najlepšie zadarmo. Bez práce, bez námahy, bez chýb, bez sklamania, bez sĺz či failov. Veci ako láska, úspech, šťastie, zdravie či peniaze si vyžadujú svoj čas.“

VŠETKO NAJ V NOVOM ROKU

Priatelia, ďakujem vám, že som tento rok mohol prežiť spolu s vami. Rok 2016 bol rokom plný krásnych chvíľ a zároveň aj veľmi ťažkých dní. Ďakujem všetkým, ktorých som mohol spoznať, od ktorých som sa učil, ľuďom, s ktorými som mohol spolupracovať, baviť sa a zažívať tie najúžasnejšie dobrodružstvá.

Ďakujem výnimočným priateľom v Godzone projekte, Mavio Media, Global24 a Centre voľného času  JUNIOR. A najviac ďakujem vám – mojim čitateľom, bez vás by som titul Bloger roka 2016 určite nezískal.

Prajem vám úspešný nový rok, plný odvážnych rozhodnutí, verných priateľov, lásky, zdravia a radosti.

 Prečítajte si aj: 

ROK 2016 očami marketéra: 7 TOP eventov, ktoré som si vychutnal (klik)

ROK 2016 očami marketéra: 21 inšpiratívnych mladých ľudí, ktorých sa oplatí spoznať (klik)

Pin It on Pinterest