O ženách v biznise sa tak často ako o mužoch nehovorí. Keď som sa však na biznis raňajkách stretol s Luckou Synčákovou, bolo mi okamžite jasné, že hrá „inú ligu“, v ktorej dáva zabrať aj ostrieľaným biznismenom. Ak ste už niekedy počuli o úspešnej konferencii Festival Inner Winner Slovensko alebo ste ako jeden z 36 000 ľudí absolvovali školenie Lapis IT, v dnešnom rozhovore vám predstavím človeka, ktorý má toto všetko pod palcom…
Lucia. Si žena, mama, podnikateľka. Spolupracuješ na rôznych inšpiratívnych projektoch. Čomu sa momentálne venuješ najviac?
Aktuálne sa naplno venujem svojej spoločnosti LAPIS IT, s.r.o, ktorá organizuje počítačové školenia po celom Slovensku. Okrem toho sme práve rozšírili naše portfólio o predaj aplikácie, ktorá je novým, úžasným a moderným marketingovým kanálom pre firmy rôzneho zamerania.
Po niekoľkých rokoch prekladov a tlmočenia, ktoré sa postupne zmenili na rutinu si sa odhodlala k zásadnej zmene. Veľa žien sa však pre obavy o budúcnosť a financie takéhoto kroku bojí. Čo by si im na základe tvojej skúsenosti odkázala?
Každý z nás prechádza rôznymi obdobiami a nedá sa radiť niečo všeobecne, čo by platilo pre každého. Áno, venovala som sa 10 rokov prekladom a tlmočeniu a potom som potrebovala výraznú zmenu v pracovnej oblasti. Robila som to však plánovane, súbežne popri prekladoch som už štartovala nové veci, ktoré ma v tej dobe začali zaujímať. Postupne som uberala z prekladov a venovala sa viac osobnému rozvoju.
Ako to išlo?
Bol to plynulý proces. Nikomu neodporúčam meniť veci šokovou terapiou a bezhlavo. Hlavne pokiaľ je to pracovná oblasť, z ktorej máte príjem na bežný život. Niekedy to život prinesie, ale pokiaľ si to vieme naplánovať postupne, som za takéto riešenie. Keď niekto cíti, že potrebuje zmenu v pracovnej oblasti, je dobré zamyslieť sa nad odpoveďami na tieto dve otázky: Čomu inému sa chcem venovať? a Akými konkrétnymi krokmi sa k tejto práci dostanem? A potom si dopriať čas, aby sa zmena mohla postupnými krokmi uskutočniť.
Pred časom si prevzala rodinnú spoločnosť LAPIS IT, s.r.o., ktorá už dlhé roky ponúka kvalitné počítačové školenia a kurzy. Keď si ju dostala do rúk bol potrebný reštart. Dnes je to opäť prosperujúca spoločnosť. Čo bolo hlavným kľúčom k tomuto úspechu?
Áno, táto firma je na trhu už 18 rokov, prešla rôznymi fázami a teraz máme za sebou doslova reštart. Každá firma je živý organizmus a je potrebné venovať jej pozornosť, prispôsobovať aktivity a stratégie meniacemu sa trhu a okolnostiam. Naštartovať nové spolupráce a spojiť sa s partnermi z iných odvetví, s ktorými sa môžeme navzájom dopĺňať. Máme nový web, novú stratégiu, zmenilo sa mnoho vecí. V oblasti IT a počítačových technológií ide všetko dopredu veľkou rýchlosťou. Jediná istota je neustála zmena.
Venuješ sa množstvu zaujímavých činností. Aký je tvoj recept na zvládnutie bežných povinností, ale aj veľkých výziev?
Zázračný ani univerzálny recept neexistuje. Každý má inú situáciu, iné priority… Pre veľké výzvy platí niečo, čo znie ako úplné klišé. Základ je vydržať, nevzdávať sa, myslieť pozitívne, hľadať nové riešenia, ak nefungujú tie staré. Všetko toto je pravda a platí to. Keď má však človek problémy, zle sa to počúva a skôr ho to naštve.
Čo s tým?
V rámci bežných povinností odporúčam spraviť si čas na seba a na našich blízkych. Tiež to znie ako klišé, ale aby nás kolotoč povinností „nezošrotoval“ úplne, potrebujeme aj vypnúť. Okrem toho, neoplatí sa obetovať všetko práci. Vzťahy, či už s deťmi, partnerom, rodičmi, súrodencami či priateľmi sú to, čo je dôležité pre náš vyvážený a naplnený život. Často si to uvedomíme, až keď o niektorý z nich prídeme alebo máme zdravotné problémy.
Čo je symbolom tvojho šťastia?
Bežné šťastie a spokojnosť sa skrýva v každodenných drobnostiach, akým sú rozhovory s deťmi, návšteva rodičov, prekvapiť partnera niečím, čo má rád. Potom sa ľahšie zvládajú aj tie pracovné výzvy.
Tento rok si sa rozhodla pre zmenu úspešného formátu konferencie Festival Inner Winner Slovensko na jednodňové podujatie Inner Winner Biznis. Ako to dopadlo?
Áno, v apríli sa konalo podujatie Inner Winner Biznis. Roky predtým som organizovala Festivaly Inner Winner Slovensko. Veci sa menia, preto vznikla potreba posunúť podujatie viac biznisovo. Aby mali ľudia príležitosť uplatniť v pracovnej praxi informácie a techniky, ktoré sa dozvedeli roky predtým aj teraz. Pre mňa to bolo posledné podujatie, ktoré som v spolupráci s touto značkou organizovala.
Aká budúcnosť čaká túto konferenciu?
V júni som odovzdala štafetu podujatí osobného rozvoja inému tímu, takže podujatia pokračujú. Cítila som, že už potrebujem zmenu a zamerať sa viac na rozvoj svojej firmy LAPIS IT, čo som už spomínala. Zároveň som rada, že pokračuje aj tento projekt, lebo za tie roky máme úžasné spätné väzby od ľudí, ktorým naše podujatia zmenili život k lepšiemu. Nie je to žiadna teória z kníh, sú to reálne príbehy konkrétnych ľudí a v tom je práve tá sila.
Na stránke podujatia Inner Winner Biznis máš niekoľko zaujímavých zamyslení, ako môže toto podujatie prakticky pomôcť ľuďom objaviť samých seba. Jednou z myšlienok je, že „nevidíme príležitosti, lebo sme zameraní len na výsledok a nie na proces, ktorý prebieha“. Ako môžem z toho čerpať a poučiť sa?
Často sme nešťastní, že nedosiahneme cieľ v takej podobe, ako sme si ho naplánovali. Život však nie je čiernobiely ani priamočiary. Niekedy cieľ dosiahneme, len vyzerá trochu inak ako sme si to pôvodne plánovali, alebo je tá cesta fakt kľukatá a trvá dlhšie. Potom máme tendenciu nevidieť tú inú cestu, možnosti, príležitosti, strácame nádej. Nevážime si cestu, ktorú sme kvôli tomu prešli a všetko dobré, čo sme počas nej stretli a čo sme sa naučili. Všetci sme takí. Vtedy je dobé pripomenúť si, kvôli čomu sme začali, čo všetko menšie a čiastkové sme dosiahli a naučili sa. A tešiť sa z tých čiastkových úspechov. Žiadny veľký cieľ alebo úspech nepríde zo dňa na deň, ale skladá sa z malých postupných krokov.
Venuješ sa aj MasterMind skupinám, niekoľko ich dokonca vedieš. Pre tých, čo o tom ešte nepočuli, o čo vlastne ide?
Aktuálne žiadne nevediem, lebo sa venujem iným aktivitám, ale viedla som. V podstate ide o skupinu, ktorej členovia postupujú podľa presných metodických krokov k svojim cieľom a navzájom sa podporujú a pomáhajú si. Naozaj sa tým dajú dosiahnuť zaujímavé a dlhodobé výsledky.
Na svojej stránke uverejňuješ fotky z rôznych momentov. S priateľmi si jazdila na koni, hrala paintball, zlaňovala, vyskúšala si si motokáry. Čo ťa najviac baví?
Vo voľnom čase rada skúšam niečo nové. Niečo sa človeku zapáči viac, iné menej. Čaro je práve v tom, že zistíme, ktorým smerom nás to práve ťahá. Alebo zistíme, že sme o nejakej aktivite mali skreslené predstavy, až kým ju nezažijeme na vlastnej koži.
Napríklad?
Ja som si napríklad myslela, že pri paintballe mi bude pripadať divné strieľať do ľudí. Bolo to však akoby som hrala volejbal. Je to hra, o nič nejde, nie je to agresívne. Alebo som zistila, že keď chodím cvičiť, vyberám si typy cvičení, kde niekto precvičuje a ja len nasledujem. Vtedy si psychicky oddýchnem, nemusím nič riešiť, len sa hýbem… Je to protiklad môjho pracovného dňa, kedy tvorím, rozhodujem, riadim, riešim…
Prezradíš, aké sú tvoje sny, plány a ciele na najbližšie obdobie?
Sny neprezradím a pracovné ciele a plány sa spájajú s rozvojom mojej firmy. Ciele a plány nemám len pracovné, ich súčasťou sú aj „položky“ ako čas strávený s dcérou a partnerom, voľný čas pre seba, cestovanie. Aj pre tieto oblasti platí, čo si tam naplánujeme, to tam budeme mať.
Prečítajte si aj: Rozhovor s expertom na zákaznícky servis: Michal Siklienka (klik)
Katarína Malová: Neexistuje zlý zamestnanec, len zlý manažér (klik!)
Eva Ježovičová: Mnísi majú zmysel pre humor (klik!)