S dnešným životným zistením sa mi s vami ťažko zdieľa, pretože „usvedčilo“ ešte aj mňa samého. Minule som len tak rozmýšľal nad tým, prečo ma správanie niektorých ľudí hnevá a iných teší. Prečo sa tak veľmi sústredím na chyby a nedostatky druhých. A prečo ma to dokáže až tak rýchlo rozhodiť.

Poviem príklad. Strašne ma hnevalo, že niektorí ľudia sú nezodpovední. Poznáte to, nie? Dohodnete sa, že niečo spravia a oni sa na to vykašlú. Neospravedlnia sa, neodpíšu vám a ani nezodvihnú telefón.

Alebo iný príklad. Minulý rok ma neuveriteľne trápilo to, že ľudia v mojom okolí nie sú vytrvalí a stáli. Že sa rýchlo pre niečo nadchnú, ale ich nadšenie o pár dní vyprchá. Keď príde prvá prekážka, oni od svojej úlohy zutekajú.

A to nehovorím o ľuďoch, ktorí sa rozhodli niečo začať, no nikdy to nedotiahli do konca. Keby sa to stalo raz, tak to pochopím. Ale ono sa to deje vkuse!

Tak moc ma to vytáčalo, až som sa pýtal samého seba, prečo tomu tak je. Po krátkej reflexii som prišiel na odpoveď, ktorý však neznie príliš prívetivo.

Zistil som totiž, že to, čo ma na druhých ľuďoch najviac vytáča, je to s čím mám najväčší problém aj ja sám.

Postupne som si začal uvedomovať, že v tom období, keď ma hnevala nezodpovednosť iných, som nebol zodpovedný ani ja sám. Dokonca nie som ani moc vytrvalý. Mám v tom dosť veľké medzery. Rýchlo sa nadchnem, no dlho pri danej veci nevydržím. A tiež som si spomenul na zoznam projektov do ktorých som sa v posledných 3 rokoch pustil, ale nikdy som ich nedokončil.

Aktuálne ma neuveriteľne vytáča, že ľudia neodpisujú na moje maily. Ak však idem podľa vzorca, ktorý v tomto blogu popisujem, pri pohľade do vlastnej mailovej schránky zisťujem, že to ja mám 2 790 neprečítaných mailov. Really.

Ak stále vidíš chyby a nedostatky na druhých ľuďoch, skús sa opýtať seba samého či to náhodou nie sú veci, s ktorými máš problém aj ty. Ak áno, máš na čom pracovať a môžeš to na sebe zmeniť.

Ono je to vlastne úplne úžasný princíp. Ak chcem vedieť v čom by som sa mal zlepšiť a posunúť, stačí ak si uvedomím, čo mi prekáža na iných ľuďoch, pretože s veľkou pravdepodobnosťou mám v daných oblastiach ešte poriadne veľké medzery.

Tak nič, na dnes prestávam mudrovať a idem na sebe kus popracovať…

Prečítajte si aj:

Pin It on Pinterest