Dnes som mal v aute cestou domov krátku diskusiu o tom, či ostať na Slovensku, alebo radšej vyštudovať a utekať do zahraničia. Veď si len povedzme, čo tu pre nás štát, či ľudia pripravili… Nezamestnanosť sa stále zvyšuje, každý tu na Slovensku štrajkuje, okradnú vás aj na ulici aj vo dne a aby toho nebolo málo, môžete mať aj 4 tituly, no ocitnete sa za pokladňou. Tak prečo do čerta ostávať na Slovensku?

Nebudeme si predsa klamať o verejne známych veciach, z ktorých sa nám na tvári určite úsmev neobjavuje. Polemizovať o tom, či je lepšie žiť na Slovensku, alebo radšej v Nemecku je asi zbytočné. Máme tu nižší plat, nižšiu životnú úroveň, menej kultúrneho života, rozbité cesty, či menej rozvinutý turizmus.

Veď aj medveď zalezie do brlohu, keď mu je zima…
Z veľkej časti sú tieto argumenty pravdivé. Avšak veľa dokáže zmeniť aj vlastný názor, či úsudok. Pokiaľ sme pesimisti a všetko sa nám zdá zlé, hrozné a prežívame sklamanie, skepsu, či dezilúziu, nemáme sa čomu čudovať. Veď aj medveď zalezie naspäť do brlohu keď mu je zima. Podľa mňa útek zo Slovenska nie je ani náhodou najlepším riešením. Vy sa z tadeto zbalíte, odídete, ale nič sa nezmení. Systém ostane rovnaký, vzdelanie tiež, firmy nepribudnú a študenti budú stále nadávať na to, čo tu nie je a mohlo by byť.

komprax projekt4Čo však pohnúť zadkom a spraviť niečo preto, aby som sa každé ráno nemusel vyhovárať na to, že pán Gašparovič alebo pán Čaplovič opäť upravili, či podpísali novelu zákona, ktorá nám život len sťažuje? Alebo, že médiá každý deň píšu o tragédiách, vraždách, či chudobe? Áno, toto všetko sú výhovorky. Nie preto, že by neboli pravdivé, ale preto, že s nimi súhlasíme. Súhlasíme? Áno! Veď predsa sme sa nepokúsili to nikdy zmeniť….a presne o tom hovorím.

Budúcnosť máme vo svojich rukách
Spoliehať sa v živote na nejaké istoty politikov, finančnú podporu rodičov, alebo zdravotnú starostlivosť poisťovne je nezodpovedné a po pravde veľmi nebezpečné. Čakať na to, ako vám druhí ľudia zariadia život, je podľa mňa to najhoršie čo môžeme urobiť. Najprv 12 rokov študovať, potom 50 rokov pracovať od šiestej do šiestej a nakoniec dostať 300 eur dôchodok predsa nechce nik. Najlepšie však na tomto všetkom je, že život je v našich rukách a aj to, či budeme niekedy musieť zo Slovenska utiecť, alebo nie.
Verte alebo nie, poznám veľa ľudí, ktorí ostali na Slovensku a majú sa parádne. Tu sa o nich dočítate (klik). Prečo? Lebo chytili život do svojich rúk, využili šance, ktoré mali okolo seba a začali žiť svoj sen. Možno sa zdá, že to znie veľmi nostalgicky, ale pritom to je realita. 

Tak teda ako dosiahnuť to, aby som sa na Slovensku necítil ako pako?
„Včera aj zajtra je neskoro, treba začať dnes“ toto je citát, ktorý si myslím, že hovorí za všetko. Začnite pre svoju budúcnosť  robiť niečo už dnes. Ak ste študenti, ste v tom najlepšom veku, ako začať. Investujte do vzdelania: učte sa to, čo potrebujete, učte sa to, čo v živote niekedy využijete. Kde niečo takéto nájdete? TU! klik! Alebo si vyberte jednu z 55 bezplatných online stránok, na ktorých môžete získať kvalitné vzdelanie (klik). 

Buďte iní! Firmy a zamestnávatelia nehľadajú priemerných ľudí, ale výnimočných. Nestačí im, že viete fotiť len na 50%. Nechcú počuť, že viete len čítať, ale moderovať už nie. Nehovoriac o tom, že im nestačí to, že vy viete počítať, ale nie investovať. Jednoducho potrebujú „akčných“ ľudí, ktorí majú už v 18-ke výborne rozvinuté soft skills. Ako na to? Staňte sa súčasťou debatnej asosiácie (klik).  Alebo si vyhľadajte študentské organizácie, ktoré vám pomôžu získať potrebné skúsenosti!

jaroslav dodok portfolio zapojte sa

 

 

Prečítajte si môj blog, v ktorom vám ponukám pestrú paletu aktivít, projektov či biznis myšlienok (klik).

Nečakajte, kým vám niekto povie, že zajtra vám ponúkne 1000€.  Snažte sa získať ich už dnes. Svet nieje taký ľahký, že by sa vám ponúkal na podnose. Ak chcete čokoľvek dokázať, musíte preto niečo urobiť. Dať o sebe vedieť, presadiť sa a povedať si svoj názor.

Pokiaľ ste s dočítali až sem, svedčí to o tom, že vám nieje ľahostajná vaša budúcnosť, študentský život a ani Slovensko. Prekonali ste sa a spravili ste preto niečo. Napríklad ste dočítali tento blog a poklikali po odkazoch, lebo ste práve začali konať. V živote je dobré finančne sa osamostatniť, vytvoriť si pestré portfólio aktivít a skúseností, no a aby ste neboli súkromníci, robiť niečo aj pre iných… Či je to zlatý recept na úspešnú budúcnosť vám povedať dnes neviem. Možno tak o 10 rokov, ale myslím si, že to je tá lepšia cesta, ktorou sa môžete vydať…

A ešte predsa len na záver. Pokiaľ si myslíte, že ste jediní, ktorí pohli svojim zadkom, mýlite sa. Tu je niekoľko parádne rozbehnutých mladých ľudí, ktorí si budúcnosť veľmi pekne naštartovali (klik). Dokonca si myslím, že sa k nim môžete kedykoľvek pripojiť, pomôžu vám a dajú cenné rady… Tak čo, začíname? :) 

Pin It on Pinterest