Čo robí správny a vyzretý líder? Ako komunikuje, ako sa správa a ako ho môžete spoznať? V minulom blogu som písal o svojich chybách a zlyhaniach (klik), ktoré som spravil vo vedúcich pozíciách, či už ako predseda Rady študentov, šéfredaktor spravodajského portálu či riaditeľ našej agentúry. Niektorí z vás mi písali, aby som spravil blog o tom, čo robí dobrý líder alebo čo je kľúčové naučiť sa ak sa ním chcete stať. Tak poďme na to.

1. Stavia mosty

Najviditeľnejší znak, vďaka ktorému spoznáte lídra, je spôsob akým sa správa k ostatným lídrom, organizáciám či k vlastnej konkurencii. Stavať múry a rozdeľovať nie je tá správna cesta. Práve naopak, kľúčom k úspechu je stavať mosty, sieťovať a spájať.

2. Vidí potenciál v ľuďoch vôkol seba

Do dnes si pamätám na svojich prvých školiteľov a mentorov. Jarka Lipková, Darina Diošiová a Silvia Štefániková. Osoby, ktoré si veľmi vážim, pre ich charakter, no predovšetkým pre ich postoj k mladým ľuďom. Keď sme sa zoznámili, videli vo mne a v mojich priateľoch potenciál. Všimli si talent a odhodlanie. A pomohli mi tento potenciál v sebe objaviť.brífing

3.  Hľadá vo veciach zmysel

Poznám dve skupiny lídrov. Jedných charakterizuje to, že sú ochotní pracovať pokojne aj 12 hodín denne. No ak sa ich spýtate, prečo robia to, čo robia, dostanete len chabú odpoveď. ,,Aby to niekto spravil. Aby to bolo hotové. Aby sme si spravili fajku v plánoch“. Čím sa od nich odlišuje druhá skupina lídrov? Práve v tom, že vedia aké je poslanie ich organizácie, aká je firemná či osobná vízia. Vidia vo veciach zmysel. Nejdú cez mŕtvoly, pretože hodnoty sú pre nich základom.

4. Učí sa a učí iných

Dobrý líder vie, akú hodnotu majú vedomosti a skúsenosti. Preto ich sám vyhľadáva a keď si ich osvojí, posúva ich ďalším ľuďom. Záleží mu na tom, aby ľudia rástli spolu s nim. Správny líder čaká na moment, keď ho svoji žiaci prerastú a teší sa z toho.

bubbleeeee5. Stojí si za svojim tímom

Toto chce poriadne veľa odvahy. Pretože práca s ľuďmi je tá najkrajšia, ale zároveň aj najťažšia. Častokrát sa na ľuďoch popálime. No nejde o to. Dať ruku do ohňa znamená byť tímový hráč. Líder vie pracovať s dôverou a nebojí sa ju dávať iným ľuďom. I za cenu, že ho občas sklamú.

6. Usmieva sa

Možno si poviete, že toto je poriadna blbosť. Ja vás však skúsim presvedčiť o opaku. Ľudia, ktorí sa viac usmievajú, podľa výskumov viac predávajú. Ľudia, ktorí zdvihnú kútiky svojich úst, zanechávajú lepší dojem. Máte sa teda nasilu usmievať? Nie, to som nepovedal. Každý z vás má charizmu a charakter. Len sa s ním treba naučiť pracovať. A charakter sa nedá oklamať. Čo nosíš, to rozsievaš. Ak sa ako líder tešíš na svojich ľudí, tak tvoj úsmev bude úprimný. O tom, aký je úsmev dôležitý som sa dozvedel od trénera animátorov Martina Babiara z ois.sk.

7. Povzbudzuje svoj tím

Jednu z najťažších, ak nie najťažšiu vec, s ktorou som bojoval veľmi dlho, bola pochvala. Ak máte problém v tíme, jeho príčinou môže byť práve málo ocenenia. Líder si všíma maličkosti, kroky, snahu aj výsledky. To, že niekoho pochválite neznamená, že sa ponížite. Ale že pozdvihnite svojich ľudí a dáte im pocit, že si ich vážite. Veď to je predsa úžasné!

8. Ide príkladom

Môj najobľúbenejší princíp, na ktorý sa v oblasti leadershipu rád sústredím, je ,,myšlienka slovo čin“. Odhaľuje vašu integritu. Hovoriť jedno a robiť druhé, vie každý. Avšak dodržať svoje slovo, to si vyžaduje skutočný boj, boj so samým sebou. Nevzdávajte to, premieňajte svoje slová na činy.

objatie bb9. Vie umyť záchody

Tento princíp, ak by som to tak nazval, som sa naučil len pred pár dňami od Simky Dvorskej z animátorskej školy. Teda ešte celkom nenaučil. Podradné práce boli pre mňa vždy na poslednom mieste. Veď predsa by ich mal robiť niekto iný, nie ja – líder. Omyl. Byť lídrom, znamená slúžiť. Aj mne trvalo, kým som to pochopil, preto sa nezľaknite, ak je to pre vás nová paradigma.

A keďže s týmto bodom mám problémy aj ja, rozhodol som sa na sebe pracovať. A preto som týždeň strávil v Žakovciach, medzi bezdomovcami, alkoholikmi a vrahmi (klik). Nie kvôli tomu, aby som si mohol dať na facebook selfie ani kvôli tomu, aby som o tom napísal blog. Ale preto, že chcem budovať svoj charakter, pokoru a učiť sa slúžiť. Ďakujem Godzone school.

10. Má za sebou lídrov

Ako môže mať líder za sebou iných lídrov? Na prvý pohľad paradox. No nie je tomu tak. Na to, aby ste spoznali dobrého lídra si nepotrebujete pamätať predchádzajúcich 9 bodov. Stačí sa pozrieť na ľudí, ktorí sú za ním. Vychoval si ako líder ďalších lídrov? Akí sú ? Prerástli učiteľa? Myslím, že chápete, čo chcem povedať. Že sa stačí pozrieť na ľudí, ktorých vytiahol a je vám hneď všetko jasné.

Čo ma vlastne motivovalo k tomu, aby som napísal tento blog? Sú to dva dôvody. Ten prvý je to, že som v uplynulých týždňoch stretol tak veľa lídrov, ktorí trpeli syndrómom svojho ega, že som z toho nemohol. Stretol som lídrov, akých by som si nielenže nezobral domov, ale niektorých z nich ani len nepustil do vlastne obývačky. Toľko arogancie, egoizmu, individualizmu a netolerancie.

No a čo ten druhý dôvod? Zistil som, že ako líder tiež nie som dokonalý. Boli chvíle, keď to so mnou plieskalo a moje ego určovalo všetky moje rozhodnutia a moje správanie. Zistil som, že mnohokrát som bol veľmi ďaleko od pravdy, dobrých úmyslov či integrity. A preto sa písaním tohto blogu opäť učím.

Napísané zo srdca, venované sebe.

Prečítajte si aj:

Stručný kurz vodcovských zručností (klik)

Tieto rady odovzdávam účastníkom mojich školení (klik)

Máte otázku alebo potrebujete pomôcť v oblasti leadershipu? Požiadajte ma o individuálnu konzultáciu (klik)

Pin It on Pinterest