Asi najčastejšia otázka, ktorú dostávam na školeniach či prednáškach. Blogovanie je pre mňa vášeň, ktorú som objavil pred pár rokmi. A myslím, že spí aj niekde vo vás. Preto som sa rozhodol napísať blog o tom, prečo sa stať blogerom… A je úplne jedno koľko máte rokov alebo skúseností.
1. Najlepší spôsob, ako nestratiť svoje myšlienky
Keď som si v roku 2012 zakladal svoj blog www.jaroslavdodok.sk, nebol som ani podnikateľ, ani marketér či držiteľ nobelovej ceny. V mojom okolí si priatelia vytvárali osobné webstránky len sporadicky.
Prečo som teda začal blogovať? Pretože som videl všade vôkol seba inšpiráciu, dobré nápady či myšlienky, ktoré som si nemohol dovoliť stratiť. Tak som si ich začal ukladať na blog…
2. Blog mi pomohol vytvoriť si názory a postoje
Na tom sa zhodnem aj so stovkami ďalších blogerov. Počas toho ako tvoríte texty svoje myšlienky prehodnocujete, pýtate sa samého seba prečo si myslíte to, čo si myslíte a s čím vlastne súhlasíte a s čím nesúhlasíte.
Môj blog mi pomohol vytvoriť si postoj na mnohé témy či už v oblasti vzdelávania, vzťahov, marketingu alebo médií. Napríklad, keď som písal o Vilovi Rozborilovi z relácie Modré z neba (klik).
3. Najlepšie riešenie ako bojovať s lenivosťou
Veľa mladých ľudí na mojich školeniach často argumentuje, že chcú na sebe pracovať, ale nevedia ako. Starať sa o svoj vlastný blog je tým najlepším spôsobom ako sa naučiť vytrvalosti a zodpovednosti!
Keď napíšete svoje prvé texty a šupnete ich na facebook, priatelia sa vás začnú pýtať, kedy bude nový blog. Zrazu vás budú motivovať k tomu, aby ste na sebe pracovali a stále sa zlepšovali …
4. Objavíte nové príležitosti
Ako som už hovoril, nemusíte byť žiadny vedec či expert na ekonomiku, aby ste mohli písať vlastné články. Pretože v začiatkoch je ťažké písať o svojich aktivitách a výsledkoch, keď žiadne nemáte. Nezúfajte však. Začnite písať o tom, čo vás inšpiruje, koho sledujete, kým chcete byť a po čom túžite.
Najlepším príkladom je jeden z mojich najčítanejších blogov o tom, ako som všetkým ukázal svojich 70 cieľov, ktoré som sa rozhodol dosiahnuť. Keď si ľudia prečítali po čom túžim, viacerí z mojich priateľov sa mi rozhodli pomôcť. Ponúkli sa mi, že so mnou pôjdu na kone, kúpili mi lístky na konferencie a zapojili sa do organizácie Hug Day. Zrazu mi ukázali také príležitosti, vďaka ktorým som mohol rásť a napredovať…
5. Získate pracovné ponuky, o akých sa vám ani nesnívalo
Všetko chce čas. Preto nečakajte, že po prvých troch blogoch získate dobrý job v medzinárodnej korporácii. Pravdou však je, že ak vaše texty niekomu pomôžu, niekoho inšpirujú alebo sa prostredníctvom nich nebojíte deliť o know how, prídu aj pracovné ponuky.
Minulý týždeň mi prišiel mail s pracovnou príležitosťou na pozíciu Communications & PR managera:
6. Možno niečo aj zarobíte…
Nedovolím si tvrdiť, že písaním blogov sa dá na Slovensku živiť, no niekoľko úspešných blogerov, ktorí zarobili vďaka písaniu poznám. Napríklad autorka webu www.crazysexyfuntraveler.com, ktorá cestuje a na svojej stránke publikuje zážitky, skúsenosti či odporúčania pre všetkých nadšencov cestovania.
Aká je moja skúsenosť? Vďaka svojmu blogu jaroslavdodok.com som začal na podnet čitateľov ponúkať individuálne konzultácie (klik) a školenia. Dnes je môj blog po Facebooku druhým najlepším marketingovým kanálom, cez ktorý sa záujemcovia prihlasujú na moje platené školenia. Už len doplním, že počas tohto roku absolvovalo moje školenia viac ako 500 účastníkov…
7. Podeľ sa o to, čo máš…
Tak by som nazval posledný dôvod, prečo má význam tvoriť texty. Blogovanie nie je len o tom robiť si promo, zarábať a dokazovať si, kto má aké ego. V prvom rade ide o to, nenechať si všetko pre seba a naučiť sa o to deliť s druhými.
A preto má písanie blogov pre mňa obrovský význam. Pretože aj vďaka nemu môžem zdieľať svoje zážitky, myšlienky a skúsenosti. Podeliť sa o svoje know how. Napísať o tom, akých 5 začiatočníckych chýb som spravil v podnikaní (klik) a ako sa obklopiť správnymi ľuďmi (klik).
Blogovať teda znamená vytvárať akúsi komunitu ľudí, ktorá bude rásť spoločne s vami…
Prečítajte si aj: 60 výnimočných kníh, ktoré ste mi odporučili prečítať (klik)
Sledujte ma na Facebooku (TU!)
Followujte ma na Twitteri (TU!)