Niečo sa končí a niečo iné zase začína. Asi každému z vás je jasné, že hovoríme o podujatí Hug Day, ktoré som spolu s mojimi priateľmi v roku 2012 inicioval na Slovensku. Od vtedy sme prešli poriadny kus cesty, ktorá sa teraz blíži ku koncu.
Je ťažké vzdať sa niečoho, čo ma skutočne napĺňa a s čím som žil uplynulých päť rokov. No je čas odovzdať Hug Day do nových rúk. Je to ťažké rozhodnutie. Rovnako ako bolo náročné odísť z Rady študentov, no dnes viem, že to bolo správne. Hug Day preto do 6. ročníka povedie Martin Mlynár, zakladateľ občianskeho združenia Social up, organizátor festivalu Be Active a niekoľkoročný koordinátor Dňa objatí v Poprade.
A preto by som sa s vami rád podelil o to, čo som zažil vďaka Hug Dayu a čo ma Deň objatí naučil. Asi sa mi nepodarí zmestiť sa do pár riadkov… Tak ak máte chvíľku, čítajte. Takto sa to celé začalo:
1. V roku 2012 sme na Slovensko priniesli myšlienku Free Hugs Campaign, ktorej autorom je Austrálčan Juan Mann. Jeho video plné emócii nás natoľko oslovilo, že sme sa nápad rozhodli zorganizovať v prvých 4 mestách: Banská Bystrica, Zvolen, Prešov a Lučenec. Učitelia, známi, ale aj priatelia nám hovorili, že na Slovensku sa objímať nikto nenechá, že je to príliš odvážne a máme na to radšej rýchlo zabudnúť.
2. Rozhodli sme sa risknúť to a pod hlavičkou nášho spravodajského portálu Studen24.sk podujatie Hug Day zorganizovať. Spolu s Kikou Kružicovou, Petrom Dóžom a Marekom Balčákom. Reakcie ľudí boli úžasné. Tú noc som od šťastia jednoducho nemohol zaspať. Počas prvého ročníka sme rozdali 8 249 objatí.
3. Do dnešného dňa nezabudnem na výnimočné objatie, ktoré som dostal na 1. ročníku Hug Day. Prechádzali sme Hornou ulicou v Banskej Bystrici, keď som uvidel babku o paličke, ktorej som sa opýtal či ju môžem objať. Najprv povedala rázne NIE a potom otvorila svoju náruč. To objatie bolo kúzelné. Babička sa po ňom rozplakala a povedala mi, že objatie nedostala už nejakých pár rokov, pretože nemá pri sebe blízkych. Bol to moment, kedy som bol presvedčený o tom, že pripravíme aj druhý ročník.
(To je ona! :)
4. Druhý ročník Hug Day priniesol niekoľko neuveriteľných prekvapení. Do celoslovenského Dňa objatí sa zapojilo 25 miest naprieč Slovenskom. Našim partnerom sa stal Dobrý anjel, ktorého posolstvo sme prinášali ľuďom na svojich tričkách.
5. Och, áno! Miška Fiasová vytvorila krásne oficiálne tričká, vďaka ktorým ste nás mohli nájsť v uliciach miest. Získali sme mediálneho partnera Europu 2 a rozdali štvornásobne viac objatí – 58 010.
6. Náš mail zaplavili najrôznejšie poďakovanie od ľudí za to, že sme im vyčarili úsmev na tvári a zlepšili deň. Ľudia boli z Hug Dayu doslova nadšení. Mysleli sme si, že túto latku už nepreskočíme.
7. Prišiel však rok 2014 a do tretieho ročníka Dňa objatí sa prihlásilo viac ako 400 dobrovoľníkov rozhodnutých priniesť ľuďom pozitívnu náladu. Náš Hug Day sme spojili s kampaňou Rady Európy Bez nenávisti (No hate speech movement), ktorá prebiehala pod záštitou ministra školstva. Počas tohto ročníka Hug Day sme rozdali 79 150 objatí.
8. Po tomto ročníku som bol maximálne vyčerpaný. Komunikovať s takmer 30 organizátormi, viacerými partnermi, pripravovať mediálne výstupy a naďalej rozvíjať myšlienku Dňa objatí…Deň objatí ma preveril v oblasti event manažmentu. Naučil som sa toľko ako za celé 4 roky strednej školy.
Mal som chuť vzdať to, no vždy keď som na to pomyslel, spomenul som si na to výnimočné objatie babičky. Každým dňom som získaval nové a nové skúsenosti, učil sa z množstva chýb, ktoré som robil a uvedomoval som si potrebu začať systematicky pracovať s dobrovoľníkmi. Vytvoril som preto jednoduchý manuál, ktorý obsahoval tipy, triky a odporúčania pre všetkých organizátorov v oblasti manažmentu, marketingu, PR, partnershipu či tvorby programu.
8. Štvrtý ročník bol pre Hug Day prelomový. Celoslovenský Deň objatí získal medzinárodný charakter, a to vďaka Norike Belousovovej, ktorá ho zorganizovala vo viac 15 krajinách sveta. Na Slovensku sa do podujatia zapojilo viac ako 50 miest.
9. Prekvapení však bolo viac. V Rožňave organizovala Hug Day len 13 ročná Patrícia. A teraz počúvajte dobre, organizovala ho na invalidnom vozíku. Ďalší silný moment, ktorý mi hovoril, akú veľkú hodnotu medzinárodný Deň objatí má. V roku 2015 sme rozdali rekordných 100 000 objatí.
10. Počas štyroch rokov prerástol Deň objatí do masívnej kampane, ktorej súčasťou boli aj rôzne inštitúcie, ktoré prejavili záujem meniť atmosféru vôkol seba. Preto sa do podujatia zapojil aj denník Plus 1 Deň či Televízia JOJ. Objatia prerazili aj dvere Národnej rady SR a tak na mieste, kde väčšinou vládnu roztržky, poslanci objímali poslancov.
11. Čakal nás jubilejný 5. rok. Ľudia nás v mnohých mestách už očakávali. Na rôznych úradoch, v škôlkach, v domovoch dôchodcov či v nemocniciach. Organizátori Hug Day medzičasom vo viacerých mestách vyrástli a podujatie dokázali zorganizovať bez väčšej pomoci dospelých či nás koordinátorov. Pozornosť tento rok pútala Spišská Nová Ves, v ktorej sa Deň objatí dostal až do Slovenskej knihy rekordov s počtom 17 083 objatí v jednom jedinom meste. Nehovoriac o tom, že Hug Day sa tentokrát konal aj v Keni (v štyroch veľkomestách), v USA či v Indii.
Mám zimomriavky, keď si spomínam na 5 rokov v objatí
A neviem či som viac objatí rozdal alebo vlastne prijal. Odnášam si krásne a nezabudnuteľné zážitky. A veľa skúseností. O tom, že to nie je ľahké. O tom, že chyby a nedostatky netreba ignorovať, ale ich v správny čas riešiť. Chcem sa poďakovať všetkým koordinátorom, organizátorom, dobrovoľníkom, partnerom, médiám, sponzorom aj priateľom. Za úžasnú spoluprácu!
Cítim, že víziu, ktorú sme v roku 2012 mali sa postupne podarilo naplniť: priniesť objatia tam, kde chýbajú a pritom nezabudnúť na ich hodnotu. Je čas na nové výzvy. A preto sa veľmi teším na 6. ročník Dňa objatí pod vedením Martina Mlynára – Maťo, držím ti palce!
Keď sa pozriem na Hug Day, tak som presvedčený o tom, že pokiaľ chceme dosiahnuť skutočne veľké veci, nikdy nemôžeme kráčať sami. Priniesť viac ako 100 000 objatí každý rok by som ja osobne nikdy v živote nerozdal. Nebyť vás. Ďakujem vám.
Prečítajte si aj:
10 chýb, ktoré som spravil ako líder a vy ich už spraviť nemusíte (klik)
Týždeň s bezdomovcami, alkoholikmi a Mariánom Kuffom (klik)