Cool. Pred malou chvíľou ste dostal do svojich rúk vysvedčenie, ktoré idete večer so spolužiakmi osláviť (rozumej zapiť). Alebo sa chystáte rozlúčiť so svojimi kolegami v práci, v ktorej ste strávili posledný pracovný deň. Teraz máte dve možnosti: zahodiť toto leto a stráviť ho s ovládačom v ruke alebo zažiť najlepšiu dovolenku vo svojom živote. Čo si vyberiete?

Ak ma už nejaký ten čas poznáte, viete, že ja rád experimentujem a objavujem. Budem tomu tak aj tentokrát. Keď som pred malou chvíľou prechádzal okolo skupinky 10 študentov, rozhodol som sa, že napíšem blog, o tom ako si užiť tohtoročné leto a nepreflákať ho.

Prinášam vám pár inšpirácii, ktoré som sám zažil alebo ich odporúča 11 z mojich 10 overených kamarátov. Come on!

#1 vymakať sa

Spomínam si na svoje leto v roku 2011 a 2012. Keď som sa rozhodol športovať a zamakať na sebe. Výzva, ktorá sa najprv zdala nedosiahnuteľná, nakoniec priniesla prekvapivé výsledky. Každý deň som strávil na bicykli, od deviatej do deviatej. Najazdil som tisícky kilometrov. Nasledujúce leto som zasvätil parkouru. Každý deň sme spolu s kamošom trénovali a skákali. Vďaka tomu som si zlepšil svoju kondičku (aj tú mentálnu.)

#2 zavrieť sa doma

Taký malý paradox. V lete predsa chceme cestovať a vypadnúť z domu. Pred pár rokmi ma však inšpiroval kamarát, ktorý sa v lete zavrel na dva týždne, aby prečítal desiatky kníh, ktoré dlho odkladal. Okrem toho stihol naprogramovať aj web pre svoj startup, ktorý dlho odkladal.

#3 stať sa dobrovoľníkom

Desiatky organizácií hľadajú na leto dobrovoľníkov. Môžete zažiť festivaly či koncerty z iného uhla pohľadu. Môžete navštíviť domov dôchodcov a spríjemniť leto tým, ktorí si žiaľ dovolenku dopriať nemôžu. Alebo sa pridať k zeleným hliadkam vo svojom meste a čistiť ulice či vodné toky od odpadu.

#4 nájsť si brigádu

Prednedávnom som počul, že vybrať si brigádu na leto je tá najväčšia chyba. Leto si vraj treba užiť a nie ho stráviť v práci. Tak s tým určite nesúhlasím. Brigáda môže byť tá najlepšia skúsenosť, akú v lete zažijete. Len si to vyžaduje, aby ste sa prekonali. Prestali frflať, vyhrnuli rukávy a pustili sa do roboty. (tom ešte niekedy nabudúce)

#5 naučiť sa spievať

Počas leta môžete získať nové skills v akejkoľvek oblasti. Hecnúť sa a naučiť sa žonglovať, chodiť po rukách, jazdiť na koni, kresliť, lietať či hrať na gitare. Je to na vás.

#6 naučiť sa nový jazyk

Spomínam si na druhého kamaráta, ktorému stačili dva mesiace v lete na to, aby sa v škole zlepšil o 3 stupne z anglického jazyka. Viem, znie to neuveriteľne, no podarilo sa mu to. V lete sa obklopil anglickou literatúrou, celý deň počúval BBC, prestavil si všetky aplikácie na angličtinu. Keď som ho v septembri stretol, skoro som ho nespoznal.

#7 rozbehnúť svoju firmu

Poznám ľudí, ktorí sa rozhodli vytvoriť za 2 mesiace startup, ktorý ich živil nasledujúcich 10 mesiacov. V lete, keď sa všade pracuje na 50% je to ideálna príležitosť. Vytvoriť niečo nové alebo predbehnúť konkurenciu.

#8 stretnúť priateľov

Výzva, ktorú chcem absolvovať tento rok ja. Uvedomujem si, že počas roka nemám dostatok času (pardón času máme všetci rovnako, myslel som dostatok odhodlania) tráviť čas so svojimi priateľmi. Preto ich chcem počas nasledujúcich dní navštíviť a užiť si ich prítomnosť.

#9 skúsiť inú prácu

Ak patríte medzi tých, ktorí zatiaľ nenašli svoj dream job, nemrhajte svojim časom. Využite toto leto, aby ste získali nové skúsenosti, aby ste si vyskúšali novú prácu, možno v novom meste s novými ľuďmi. Objavte počas leta to, čo vás baví a nájdite svoju vášeň.

#10 prekonať hranicu svojho komfortu

Ak chcete zažiť veci, ktoré ste nikdy nezažili, musíte robiť veci, ktoré ste nikdy nerobili. Preto som sa rozhodol vydať sa na letnú stopovačku po strednej Európe.  S ruksakom na chrbte a s karimatkou v ruke. Že bláznivý nápad? Áno, ja viem! No chcem zistiť ako reagujem na neočakávané situácie, chcem spoznať nových ľudí, vidieť nové miesta a naučiť sa dôverovať Bohu. Už teraz poctivo trénujem no a dni pomaly plynú. (Nebojte sa, bude blog).

Verím, že vás moje inšpirovali a našli ste si to svoje! Máte pred sebou 2 mesiace (poniektorí menej či viac), ktoré môžu byť najlepšou investíciou pre našu budúcnosť. Tak len trochu odvahy a pusťte sa do toho!

Prajem vám krásne leto 2017. Napíšte mi do komentárov ako sa ho chystáte stráviť  :)

Prečítajte si aj:  

Si to, na čo sa pozeráš a nad čím rozmýšľaš! (klik)

TOP 10 slovenských blogerov, ktorých pravidelne sledujem (klik)

Najlepšie kaviarne a kávy v Banskej Bystrici (klik)

Pin It on Pinterest