Ak sa chystáte na dobrodružný trip, nasledujúci blog sa vám môže zísť. Dozviete sa v ňom, čo som si zbalil na dvojtýždňovú stopovačku naprieč strednou Európou. Nemal som veľký rozpočet, tak pridávam aj pár trikov ako ušetriť. 

3 zásady, ktorých som sa pri balení držal:

Všetko na poslednú chvíľu

Budem k vám úprimný. Baliť som sa začal na stopovačku až deň pred odchodom. Konkrétne dve hodiny pred tým, ako zatvorili posledných obchoďák v našom meste. Nevýhodou balenia na poslednú chvíľu je, že vás celý roadtrip stojí zbytočne veľa peňazí a podstupujete aj istú mieru rizika, čo sa týka vašej bezpečnosti a zdravia. Výhodou je zas to, že nemusíte mesiac pred tým riešiť, čo si zbalíte. Proste som otvoril batoh a deň pred odchodom som sa zbalil.

Voľné ruky

Druhá veľmi dobrá rada je zavesiť si na batoh všetko, čo sa naň zavesiť dá. Počas celej doby cestovania som tak mal voľné ruky. Šiltka, sandále, okuliare, voda – všetko som upevnil na ruksak, aby som to nemusel držať v rukách.

Berte len to, čo potrebujete

Po roadtripe som zistil, že minimálne 30% vecí som vôbec nevyužil. Preto, keď si zbalíte všetko z vášho zoznamu, prejdite si veci ešte raz a tretinu z nich vyhoďte – vážne. Za úsporu 5 kilogramov budete pri 3 hodinovom šlapaní nesmierne vďačný.DCIM100GOPROG0173410.

Čo si teda zbaliť? Môj zoznam:

Aby som vás uviedol do kontextu: Ja som odchádzal na 2-týždňový trip naprieč strednou Európou, čakalo ma cca 3 000 kilometrov. Žiadna hard horská turistika, ani zľanovanie či plavba v kanoe. Keďže sme s Maňou celý čas stopovali, balili sme si veci potrebné na „mestskú turistiku“ počas letného obdobia.

Batoh

Ja osobne som sa zbalil do 50+ 10 litrového batohu. Úplne mi postačil, nemal som počas tripu pocit, že mi čosi chýba, pretože sa to nezmestilo. Batoh som kupoval pred 5 rokmi v Tescu. Bol som s ním nadmieru spokojný.

Spacák, stan a karimatka

Keďže sme išli stopovať vo dvojici, stačil nám jeden stan. Využiť sme ho však nestihli, keďže sme väčšinu času spali u našich známych, prípadne v hosteloch. Keď sa Maňa odpojila (vyvrtnutý členok), tak som si v Decatone kúpil najlacnejší stan za cca 18€. Bol mi trochu malý, no vydržal trojhodinový dážď na Balatone. Rozkladal som ho asi trištvte hodinu (no nie je to stanom, ale mnou a tým, že som to robil v noci).

Spacák do +5 stupňov mi úplne stačil. Karimatku som mal tiež len takú „aby sa povedalo“ z Kauflandu, výhodou bolo, že nezabrala veľa miesta, nevýhodou, že ak by boli 3 chladné noci po sebe, tak som asi chorý.

Voda

Ja som si pred tripom kúpil umelohmotnú flašku (cca 750ml), ktorú som mal priviazanú k ruksaku karabínkou, takže som ju mal vždy po ruke. Pomohlo.

Tabuľky

Ak sa chystáte cestovať stopom, odporúčam zobrať so sebou aspoň 10 čistých papierov vo veľkosti A4 a Marker fixu. Ja som si pribalil aj podložku, zišla sa hlavne, keď silno fúkalo. Tabuľka sa nám osvedčila predovšetkým na väčšie vzdialenosti, keď sme sa chceli vyhnúť blúdeniu po dedinkách, ale čo najrýchlejšie sa dostať z bodu A do bodu B.čo si zbaliť na roadtrip

Oblečenie

Pred cestou som si prečítal pár blogov v ktorých autori odporúčali brať si so sebou čo najmenej oblečenia a radšej ho pravidelne prať. Ja som si poradiť nedal a tak som so sebou (zbytočne) trepal asi 7 tričiek. Dnes viem, že by stačili aj 3, maximálne 4. Odporúčam funkčné tričká z Decatlonu, sú veľmi ľahké, zaberú málo miesta, dobre odvádzajú pot, rýchlo schnú a sú fakt lacné.

Ponožiek odporúčam brať viac, nielen členkové, ale aj dlhšie. Spodná bielizeň je samozrejmosť. Okrem toho som si so sebou zobral aj šiltku, ktorú som prvých 11 dní vôbec nevyužil, no keď pieklo slnko na Balatone, celkom padla vhod. Zídu sa aj slnečné okuliare.

Zabalil som si so sebou dvoje kraťasy (obidvoje zároveň plavky), dvoje dlhé nohavice (stačili by jedny) a pršiplášť (nevyužil som ho vôbec, pretože mi stačila nepremokavá bunda). Bral som si tiež mikinu, jednu osušku (hlavne pod spacák, keď bola v noci zima), ale aj na pláž. Veľmi dobre sa mi osvedčil ľahký rýchloschnúci uterák z Decatlonu.

Maličkosti

Nožík, baterka, druhý mobil, Biblia, externá batéria, pero, zošit, krém na opaľovanie, sprchový gél, zubná kefka a pasta (viac drogérie som so sebou nebral). Go pro kamera. Tablet – poslúžil výborne hlavne na plánovanie trás či uploadovanie fotiek. Zápalky. Nožíky. Lieky, obväzy, náplaste.

Kvôli bezpečnosti som si bral aj kaser, ktorý som po troch dňoch
aj tak stratil.

Zbytočnosti

Trepal som so sebou avšak aj veľa zbytočných vecí. Ako napríklad nafukovačku pod hlavu. Nezabrala síce veľa miesta, ale väčšinou som spal na mikine alebo na zmotanej osuške.

Pred tripom som si kúpil aj mapu Poľska, Maňa mala mapy ostatných krajín, no ani raz sme ich nevyužili. Slovenská vlajka – tú som ani len nevytiahol z ruksaku. Ešus – tiež sme ho nevyužili, pretože sme sa skôr stravovali v mekáčoch a na benzínkach.Exif_JPEG_420

Tip na záver

Z vlastnej skúsenosti odporúčam nosiť v ruksaku vždy nejakú sladkosť, napríklad čokoládovú tyčinku, Jojo cukríky alebo oriešky. Predovšetkým, keď stopujete a neviete, kedy najbližšie budete mať na dosah potraviny či benzínku.

Verím, že vám dnešný blog pomohol pri balení či plánovaní vášho roadtripu. Ešte som zabudol povedať jednu vec, pokiaľ si chcete cestovanie skutočne užiť. Platí, že nikdy nedokážete vopred myslieť na všetko a stane sa, že niečo zostane doma. Alebo sa vám zmení trasa, prípadne posunie dovolenka o deň či dva.

Pre mňa osobne to boli tie najkrajšie okamihy, pretože som musel vykročiť zo zóny komfortu. Ak som niečo nestihol,  uvedomil som si, že mám slobodu a nemusím sa nikam ponáhľať. Mohol som si vychutnať západy slnka a užívať si prítomný okamih.

Prečítajte si aj:

Denník stopára: Highlighty z nášho roadtripu (klik)

Čo som sa o podnikaní naučil počas stopovania (klik)

10 najdôležitejších postrehov zo 7 dňovej stopovačky naprieč Slovenskom (klik)

Pin It on Pinterest