Niekedy som stopoval, pretože som nemal na výber, dnes stopujem, pretože sa z tohto spontánneho nápadu stal môj životný štýl. Jeho súčasťou sú desiatky výnimočných príbehov ľudí, ktorí mi zastavili a ktorých som mohol spoznať. Čo ma stopovanie naučilo o biznise?

Poviete si, že stopovanie a podnikanie spolu nijako nesúvisia.

Ale áno, ukážem vám ako. Nepovažujem sa za nejakého profi stopára, neviem vlastne ani či sa takým dá vôbec stať. Nie som teda žiadny expert na to, ako chytiť stop za 60 sekúnd, no stopujem celkom rád a vcelku často.

Tento rok som sa dokonca odhodlal na dvojtýždňový stopovací roadtrip naprieč strednou Európou. 14 dní na cestách a 3 000 prestopovaných kilometrov. Slovensko, Poľsko, Česko, Rakúsko a Maďarsko.

Berú stopárov aj podnikatelia?

Existujú dva typy vodičov. Najčastejšie mi zastavujú úplne obyčajní ľudia na starom favorite, ktorí idú väčšinou už len na výpary alebo naopak,  podnikatelia v luxusnom bavoráku. A vôbec ich nie je málo.auto roadtrip stopovanie jaroslav dodok

Mohol by som vám rozprávať príbehy o majiteľovi lyžiarskeho strediska, trojhviezdičkového hotela, obchodnom riaditeľovi známeho vinárstva či o spolumajiteľovi futbalového klubu. 

Biznismeni mi zastavujú naozaj často a rozhovory s nimi sú nesmierne inšpiratívne.

Čo ma teda naučili?

#1 Opustiť zónu komfortu

Veľa ľudí nechce stopovať práve preto, lebo by museli vykročiť zo svojho pohodlia. Nie je to jednoduché, no je to úžasné. Prekonať sa, opustiť svoje pohodlie a stopovať niekde na krajnici cesty.

#2 Čeliť strachu

I napriek tomu, že považujem stopovanie za bezpečný spôsob prepravy, predsa len nastanú situácie v ktorých musím bojovať zo strachom. Nikdy neviete, kto vám zastaví, ani ako dlho  budete čakať na stop. Preto považujem stopovanie za veľmi dobrý tréning toho, ako čeliť strachu s ktorým sa v biznise dennodenne stretávam.

#3 Prvý kontakt

To, čo ma naučilo stopovanie je nadviazať prvý kontakt. V biznise sa pre toto pomenovanie používa slovné spojenie „smart talk“. Pomenúva nadviazanie konverzácie v úvode stretnutia, kde potrebujete roztopiť ľady a vytvoriť príjemnú neformálnu atmosféru.

#4 Budovať vzťahy

Stopnúť si auto, neznamená len využiť dobré srdce vodiča. Niekedy trvá cesta pol hodinu, niekedy 4 hodiny. A to je skvelý čas na spoznávanie sa a budovanie vzťahov. S mnohými šoférmi som si potykal, spoznal ich rodinu, koníčky a s niektorými som dokonca stále v kontakte.stoparka final

#5 Networkovať

Každý dobrý podnikateľ, sales manager či líder pracuje na tom, aby si vôkol seba vytvoril sieť zaujímavých kontaktov s ktorými by mohol rozvíjať svoje nápady a vízie. Neverili by ste, aký network sa dá vybudovať počas stopovania. Len za uplynulé 2 mesiace mám kontakty na množstvo majiteľov hotelov, filmových kaskadérov, spevákov, umelcov, obchodných riaditeľov či  dokonca detektívov.

#6 Deliť sa o know how

Viete, čo je zaujímavé na podnikateľoch? Že veľká časť z nich i napriek svojim dlhoročným skúsenostiam viac počúva, ako hovorí. Veľa výnimočných podnikateľov si pýtalo počas cesty rady odo mňa, i napriek tomu, že som mladší a mám ďaleko menej skúseností než oni.

#7 Pýtať si radu a skúsenosť

No platí to aj naopak. Na cestách som sa naučil nebáť sa pýtať a nechať si poradiť. Neraz sa mi stane, že počas debaty si vytiahnem diár a zapisujem myšlienky či skúseností ľudí, ktorí ma vezú. No a priznám sa, pár krát sa mi dokonca stalo, že som zabudol vystúpiť a previezol som sa o niekoľko desiatok kilometrov ďalej než som chcel…

#8 Riskovať

Kto nič neriskuje, nič nezíska. V biznise častokrát stojím pred rozhodnutím, vďaka ktorému môžem veľa získať a ešte viac stratiť. Stopovanie ma naučilo nebáť sa riskovať. Tento rok som sa rozhodol chodiť stopom aj na školenia či obchodné stretnutia. Riskujem minimálne to, že ich nestihnem…Exif_JPEG_420

#9 Efektívne využívať svoj čas

S tým súvisí, že som sa vďaka stopovaniu naučil lepšie plánovať. Zlepšil som sa v krízovom manažmente aj vo flexibilite.

#10 Deliť sa o hodnotu

Asi to najdôležitejšie, čo som vďaka stopovaniu získal, je vedomie, že podnikatelia sa chcú deliť o hodnotu, ktorú vytvárajú. A nielen oni, ale aj obyčajní robotníci, kuchári či zdravotné sestry. Spomínam si na stop z Lučenca do Zvolena počas ktorého ma posádka auta tak „naládovala“ koláčmi, že som skoro praskol. Rovnako ako si pamätám na pozvanie stráviť víkend v novootvorenom penzióne či zúčastniť sa bezplatne na sérii vzdelávacích seminárov.

Vybral som síce len 10 vecí, no je ich ďaleko viac. Stopovanie pre mňa nie je už len plán B, ak nestihnem autobus, ale môj životný štýl. Dôvod?

Rozvíja moju osobnosť, posúva hranice môjho komfortu, neskutočne veľa mi dáva a učí ma dôverovať. Vytvára priestor uchopiť moje poslanie a prinášať svetlo tam, kde vládne tma.  Učí ma odvahe, ktorá sa v biznise nesmierne zíde! DCIM100GOPROG0423261.

 That´s all. Kto nezažil, neuverí. 

Prečítajte si aj:

Denník stopára: Highlighty z nášho dvojtýždňového roadtripu (klik!)

10 najdôležitejších postrehov zo 7 dňovej stopovačky (klik!)

Ako získať dlhotrvajúcu radosť? Nedá sa kúpiť, no dá sa vytvoriť (klik!)

Pin It on Pinterest