Pri výbere webhostingu sa nezaobídete bez pomerne presnej predstavy o veľkosti webu, integrovaných funkciách a očakávanej návštevnosti. Budete si priať kalendár s rôznymi funkciami pre rezervácie? Budete chcieť pravidelne oslovovať cieľovú skupinu formou blogu?  Premýšľate o prevádzkovaní mobilnej verzie? Od tohto všetkého sa budú odvíjať vaše požiadavky na technickú realizáciu, ktorú zaistí váš budúci hostiteľ.

Prečo ale treba klásť dôraz na skutočne kvalitný webhosting? Pretože vám to celkom jednoducho ušetrí veľa nepríjemných prekvapení, ktoré by vás mohli stáť viac než dosiahnutá finančná úspora za najlacnejších poskytovateľov. Pokiaľ neplánujete iba jednoduché stránky informatívneho charakteru, ale máte väčší projekt, napríklad e-shop, rozhodne investujte do kvalitného partnera ako IONOS s kvalitnou infraštruktúrou. Budete musieť riešiť otázku, či vám postačí zdieľaný server alebo budete požadovať server vyhradený iba pre vás. Rada na začiatok – určite je vhodnejšie začínať v malom a v prípade potreby rozšíriť kapacity. Väčšina poskytovateľov vám rýchlo vyhovie. Tak zabránite tomu, aby ste sa zmluvne zaviazali k drahým prenájmom dedikovaných serverov a následne zistili, že sú zbytočným luxusom.

Podľa čoho poznáte kvalitu?

Pre webhosting existuje dostatok porovnávacích serverov, kde sú prehľadne uvedené najdôležitejšie kritériá, ako je cena, veľkosť virtuálneho priestoru, maximálny počet podporovaných domén a zabezpečenie. Podľa počtu databáz a podstránok sa ale sotva dá posúdiť skutočná kvalita webhostingu. Tá spočíva predovšetkým v rýchlosti načítania a stabilite stránok. Oboje pocítia vaši návštevníci okamžite – a vy s malým oneskorením na svojich hospodárskych výsledkoch. Ak nefunguje jedno z tohto úplne hladko, dokáže to návštevníkom znepríjemniť zážitok pri surfovaní alebo ich dokonca donúti k opusteniu stránky, čo určite nechcete.

Pretože je rýchlosť odozvy serverov pre vašu internetovú prezentáciu kľúčová, je dobré overiť si ju z nezávislých zdrojov a nespoľahnúť sa na údaje poskytovateľa. Môžete sa obrátiť na špecializovanú firmu alebo si na internete nájsť bezplatné nástroje nameranie.

V každom prípade budete potrebovať spoľahlivý, stabilný webhosting a v optimálnom prípade aj s ochranou proti útokom DDoS, či s certifikátom SSL. Poskytovatelia väčšinou ponúkajú hotové tarify a vedia na základe skúseností aj poradiť. Tým sa dostávame k ďalšiemu dôležitému prvku kvalitného webhostingu – k podpore používateľa. Určite je omnoho príjemnejšie, keď vám niekto rýchlo vyrieši konkrétny problém, než keď vám ponúkne iba hotový stavebnicový systém, inštalátor aplikácií a pár rád v používateľskom fóre. Preto sa informujte vopred, či váš poskytovateľ ponúka nepretržitú podporu. Niektorí navyše ponúkajú aj doplnkové služby, ako je optimalizácia pre vyhľadávače alebo analýzu použiteľnosti webových stránok, čo isto stojí za úvahu. Oboje hrá v on-line svete dosť zásadnú úlohu.

Iba s kvalitným hostingom môžete poskytovať kvalitný produkt

Okrem dostupnosti to býva aj prostredie pre správu webu, ktoré poskytovateľ ponúka. Podľa neho síce priamo nepoznáte kvalitu webhostingu, ale pokiaľ sa v ňom nebudete orientovať, nebudete schopní stránky úspešne prevádzkovať. Na kvalitu webhostingu má vplyv aj fyzické umiestnenie serverov. Súvisí s ním právny rámec, ktorý je v Európskej únii celkom isto iný, ako v Južnej Amerike. S umiestnením serverov súvisí aj ich rýchlosť, ktorá sa stane zásadnou v okamihu, keď chcete prevádzkovať e-shop so širokým sortimentom a obrovskou databázou dodávateľov a budete dosahovať veľký objem prenášaných údajov.

Stabilita webu je samozrejmosťou, ktorú zákazníci predpokladajú, zatiaľ čo nestabilitu/nedostupnosť okamžite pocítite na svojej návštevnosti. Čo myslíte, koľko dôvery úspešnej dodávky produktu vzbudzuje e-shop, ktorý sa rúca, či stráca údaje z vyplnených formulárov? V on-line prostredí je konkurencia vždy vzdialená iba niekoľko klikov. Doba je veľmi rýchla, zatiaľ čo trpezlivosť návštevníkov býva naopak veľmi krátka… Ako som už spomínal na začiatku, hostiteľa predurčuje do istej miery technický koncept stránok a niekoľko málo vlastností, ktoré som spomenul a pri výbere sú naozaj dôležité.

Prečítajte si aj:

Ako preklopiť vaše podnikanie do online priestoru počas krízy?

Ako na efektívny marketing kaviarní a reštaurácií

Pin It on Pinterest