Začal som svoj sabbatical. Obdobie v ktorom deadliny vystriedali knihy, pracovné stretnutia čas s rodinou a konferencie nahradilo ticho. Aký bol môj prvý mesiac tvorivého voľna?

Bol som tak unavený a vyčerpaný, že jedinou možnosťou, bolo zvoliť si sabbatical a odísť na 4 mesiace od všetkých pracovných povinností. O tom, prečo som sa tak rozhodol sa dočítate v tomto blogu (klik!). 

Nevedel som, čo toto obdobie do môjho života prinesie, iba som veril, že bude dobrou investíciou. Vytvoril som si jednoduchý plán ako tieto 4 mesiace tvorivo a hlavne zmysluplne prežiť a pustil som sa do toho.

Aký bol teda môj prvý mesiac?

Už počas prvých dní v roku som si lámal hlavu nad tým, ako si vyplním všetok voľný čas. Bolo ťažké nad tým vôbec čo i len rozmýšľať, lebo počas uplynulých pár rokov som takýto moment asi ani nezažil.

A tak predstava, že budem mať voľný celý večer, poobedie či dokonca celý deň, vyzerala celkom strašidelne.

Prvý týždeň – rozpaky a stres

Prvé dni som nerobil vôbec nič zmysluplné. Bol som doslova „paralyzovaný“. Nevedel som, čo môžem, čo musím, čo chcem a čo by som mal.

Každú chvíľu som kontroloval telefón, maily či smsky. Pobehoval som pobyte sem a tam, tam a sem. Zistil som, že tak ako je pre niekoho nesmierne náročné pracovať viac alebo byť produktívnejší, pre mňa je rovnako ťažké pracovať menej, respektíve nepracovať vôbec. Ako sa hovorí, začiatky sú vždy ťažké.

Neveril som, koľko dokáže telo spať

Keď som sa upokojil a uvedomil som si, že po niekoľkých rokoch môžem konečne oddychovať, začal som nekontrolovateľne spať. Neverili by ste tomu, ako túto príležitosť telo využije po mnohých rokoch ponocovania.

Prvé dni som dobiehal všetko, čo sa len dalo. Uvediem príklad. Išiel som spať o desiatej večer a zobudil som sa o druhej poobede. 16 hodín! Chápete to? Veď to bol súčet hodín môjho spánku počas volebnej kampane za celý týždeň.

Šport – nie radšej kávu!

MarkerCS2_3F_105Keď moje telo konečne dospalo to, čo za celý uplynulý rok nestihlo, otvoril som ďalšiu „13-tu komnatu“ v mojom živote. Áno, je to pohyb – šport. Verte či nie, vytvoril som si jednoduchý tréningový plán. Z praktických dôvodov sa ho nechystám zverejniť (niektorí z vás by z tých čísel dostali záchvat smiechu).

Začal som teda pracovať na svojej kondičke a chodiť na plaváreň. Sprvu som pol hodinu sedel v saune a hodinu vo wellnesse, no postupne som začal aj plávať. Z aktuálnych 12 dĺžok, na ktoré som už teraz hrdý, by som to rád vyhajpoval na rovných 30. Uvidíme.

Bol tu aj pokus behať. No len čo som sa ocitol pred vchodom, spomenul som si, že som ešte nemal kávu a hneď bolo po dobrodružstve. Ale ako sa hovorí: s ničím to netreba preháňať.

Môj Dodok varí lepšie ako tvoj

K pohybu patrí aj nejaké to stravovanie. A tak som bol nútený skoncovať s mojim vychyteným jedálničkom: 3x týždenne paniny, 2x pizza a 2x kuracie kúsky s hranolkami.

Pridal som do svojho jedálnička viac ovocia a zeleniny. Tu niekde začal diel mojej televíznej relácie „Môj Dodok varí lepšie, ako tvoj“, ktorú nikdy nikde neuvidíte, no Lukášovi Valachovi ďakujem za skvelý názov. Ja akože varím celkom rád, akurát mi vždy všetko zhorí.

Milujem knihy!

Z čoho sa však teším asi najviac, je fakt, že mám viac času na knihy. Brutálne ma baví čítať! Asi viac ako kedykoľvek pred tým. Som schopný zhltnúť knihu na jedno posedenie a cestou domov si kúpiť ďalšiu. Ide to do peňaženky, takže takýmto tempom budem musieť sabbatical predčasne ukončiť.

Alebo začnem nakupovať v antikvariátoch (hmm, vidíte, to vôbec nie je zlý nápad). Mimochodom, tri knihy, ktoré ma teraz úplne dostali, sú: Benediktova voľba, Cnostné líderstvo a .týždeň. To posledné vlastne nie je kniha, ale ten blažený pocit pri čítaní je rovnaký.

Rozhodol som sa budovať vzťahy

Nie všetko však ide tak jednoducho ako čítanie kníh. Napríklad budovať vzťahy. Teraz nemyslím všetky tie biznis vzťahy, ale priateľstvá a rodinu. Čo sa samozrejme nevylučuje. No je rozdiel ísť na kávu a neustále rozmýšľať nad biznisom, a naopak len tak s niekým sedieť a rozprávať sa. Je to niečo krásne a vzácne, ale o tom inokedy.

Tento mesiac ma brutálne dostal aj Meet up facebook skupiny TEAM – Spolu dosiahneme viac, vďaka ktorému som sa mohol stretnúť s úžasnými ľuďmi, ktorých počas roka často nevidím.

Spontánne výlety alebo ako stratiť v lese

dodok jaroslavSabbatical ma však nakopol aj k spontánnym výletom. Len si predstavte, že by ste sa v tejto chvíli rozhodli vydať na dvojhodinovú prechádzku mestom. Ja som si to za bežných okolností nedokázal ani len predstaviť. No teraz si prechádzky a výlety nesmierne užívam. Ako hovorí Marián Kolník: ,,Vyhorenie sa začína, keď prestávame žasnúť.“

Stratiť sa v lese nie je nič zlé, práve naopak, celkom vítané. Však času je dosť, nie je kam sa ponáhľať. I keď túto vetu si musím neustále pripomínať. Pretože každý deň príde ten mizerný pocit, že by ste mali niečo robiť a pustiť sa do práce.

“ To najťažšie počas sabbaticalu je vydržať nepracovať.

Chce to veľa cviku. Pretože napriek tomu všetkému oddychovaniu usudzujem, že to čo sa vypnúť nedá, je kreativita. Ak ste sa raz naučili kreatívne rozmýšľať, tak sa to zastaviť nedá.

Čo s nápadmi?

Len pre ilustráciu: denne nájdem 10 nových spôsobov ako rozbehnúť svoju firmu či neziskovú organizáciu. Veľkú hlavu si však z toho nerobím. Na stenu som si nalepil flipchartový papier, kam všetky tieto nápady „parkujem“, vďaka čomu sa mi nehromadia v hlave a môžem tak ďalej oddychovať.

No mnohí z vás viete, že tento môj sabbatical som si nezvolil len ako prevenciu pred akýmsi vyhorením. Rozhodol som sa tak aj preto, aby som sa o sebe dozvedel viac, aby som duchovne načerpal a našiel víziu pre svoj život.jaroslav-dodok-godzone-tour

Veľká výzva z ktorej som mal strach

Veľmi veľa ľudí sa bojí vypnúť všetky tie pracovné povinnosti a ísť do ticha, pretože by sa nebodaj niečo o sebe dozvedeli. Nebudem vám hovoriť, že ja som tento strach nemal. No každým dňom zisťujem, že ticho lieči. Ťažko to opísať, najlepšie je zažiť si to. Prestal som sa preto vyhýbať tichu a učím sa v ňom žiť. Nie je to jednoduché, vidím však pokroky.

Jedným z nich je aj ten vzácny čas, ktorý môžem investovať do modlitby a čítania Písma. Zamýšľať sa nad svojim životom a nad tým, čo je v ňom skutočne dôležité.

Bolo by predčasné hodnotiť sabbatical a písať o tom, čo priniesol do môjho života. Na všetko je čas. No chcel som vám aspoň priblížiť môj prvý mesiac bez práce a ukázať vám, že je možné vypnúť na nejaký ten čas, či už to je týždeň alebo štyri mesiace.

Prečítajte si aj: 

Prečo som sa rozhodol pre sabbatical? Začínam svoje 4 mesačné voľno (klik!)

Ak chceš zmeniť svet, choď domov a miluj svoju rodinu (klik!)

Niekto to už povedať musel (klik!)

Pin It on Pinterest