To čo nás naučila stredná či vysoká škola nestačí na to, aby ste v živote dokázali uspieť. A je v celku jedno či chcete rozbehnúť neziskovú organizáciu, začať podnikať alebo si nájsť dobrý job v Bratislave. Vzdelávanie je oveľa širší pojem, ktorý by sme slovom škola iba zbytočne urazili.

Dnešný blog je pokračovaním 7 dňového seriálu, vďaka ktorému vám ukáže aké kroky by ste mali spraviť, ak sa púšťate do nového nápadu alebo chcete zmeniť život, ktorý práve žijete.  V pondelok som vám prezradil ako zmeniť svoju myseľ a včera ste si vďaka praktickému návodu mohli vytvoriť zoznam 15 kľúčových ľudí, ktorí vás budú sprevádzať na ceste úspechu.

Challenge, ktorý som si pre vás pripravil dnes znie:

Najdôležitejšia investícia je investícia do vzdelávania

Je skutočne veľa ľudí, ktorí už počul o potrebe učiť sa, ale len málo z nich si vybudovalo návyk pravidelne sa vzdelávať. Je to aj tým, že to nie je jednoduché a potrebujeme poznať niekoľko princípov, ktoré vám dnes prezradím.

Syndróm školského systému

Tí z vás, ktorí ma poznajú dobre vedia aký kritický som voči školskému systému. Aj preto hneď upozorňujem, že existujú školy a profesori, ktorí vám pomôžu nájsť si lepšiu budúcnosť, ale je to skôr výnimka potvrdzujúca pravidlo.

pracananic

Zmeňte svoju optiku

Prestaňte sa na vzdelávanie pozerať očami študenta, ktorý absolvoval strednú alebo vysokú školu. Zabudnite hneď na niekoľko výmyslov, ktoré sa na vás v škole prilepili:

– zabudnite na známky, nie všetko sa dá ohodnotiť 5 číslicami
– žiadnych 45 minút, je to výmysel, ktorý vás zbytočne obmedzuje v dĺžke vzdelávania
– žiadny predmet, skutočne efektívne vzdelávanie spája viac tém a oblastí
– vedomosti nestačia, pracujte na tom, aby ste získali kompetencie, teda vedomosti, zručnosti a postoje
– titul nie je finiš, vzdelávanie je celoživotná záležitosť, preto čím skôr zmeňte svoju optiku a pozerajte sa na učenie ako na príležitosť, nie povinnosť, ktorá vám skončí v nejakom školskom roku
– vzdelávanie nie je zadarmo, za vzdelávanie sa platí, čím skôr to pochopíte, tým lepšie

Vytvorte si vzdelávací plán

Ako na to? Krok po kroku si vzdelávací plán zostrojíte podľa tohto článku (klik). Je dôležité, aby ste si stanovili cieľ, vybrali 3 oblasti na ktoré sa budete zameriavať a nezabudli na kvalitné zdroje. Môžete predsa využiť zoznam 15-tich ľudí a sledovať prvých 5 osobností.

 Začnite čítať knihy

Je v nich ukrytá veľká múdrosť. Knihy čítajte s ceruzkou alebo perom v ruke. Zapisujte si myšlienky, ktoré vám letia hlavou, podčiarkujte si dôležité časti textu a vyznačte slovné spojenia alebo mená, ktoré si následne vygooglite. Najlepší spôsob, akým si dokážete zapamätať čo najviac obsahu je prerozprávať ho svojim priateľom alebo napísať blog o tom, čo ste sa práve dozvedeli.

Mojich TOP 10 kníh

Sľúbil som vám, že v tomto seriáli vám odhalím zákulisie môjho osobnostného rozvoja. Aj preto sa s vami rád podelím o svoj zoznam kníh, ktoré môj životný príbeh ovplyvnili najviac:

1. John A. Byrne – 25 podnikateľov, ktorí zmenili svet
2. Robert T. Kiyosaki – Bohatý otec, chudobný otec
3. Allan & Barbara Peas – Veľká kniha reči tela
4. Dale Carnegie – Ako si získať dôveru a vplyv
5. Antoine de Saint Exupéry – Malý princ
6. Michael Berger – Podnikateľský mýtus
7. Tony Buzan – Mentální mapování
8. Gary vay.ner.chuk – Roztoč to!
9. Josh Kaufman – Personal MBA
10. Biblia

 

Najviac svoju pozornosť aktuálne venujem knihe Malý princ, pretože ako hovorí Michal Siky Sikilienka to najdôležitejšie je nájsť v sebe dieťa. Potom je to kniha Personal MBA, pretože mi chýba obchodné vzdelanie a do tretice Biblia, pretože princípy ktoré som v nej objavil platia aj dnes či hovoríme o vzťahoch, zdraví alebo práci. A teraz je krok na vás – napíšte si svoj vlastný zoznam kníh, ktoré prečítate do konca roka.jkb

Školenia a konferencie

V roku 2012 som absolvoval viac ako 60 školení či už jednodňových, víkendových alebo týždňových. Odporúčam vám absolvovať čo najviac offline školení, pretože to je príležitosť spoznať ďalších šikovných ľudí vo vašom okolí a možno aj budúcich biznis partnerov. Zároveň sa môžete pýtať konkrétne otázky a sledovať drive rečníka či školiteľa.

Ak nie ste fanúšikom offline školení, určite si preklikajte web ted.com, na ktorom nájdete stovky a tisícky inšpiratívnych či vzdelávacích videí. A je jedno či vás zaujíma psychológia, matematika, divadlo či behaviorálny marketing.8782554770_ec573a790d_z

 

Zapojte 5 priateľov

Opäť sa vraciame k zoznamu, ktorý už máte hotový. Práve teraz nastáva príležitosť využiť 5 priateľov, ktorí sú na vašej úrovni, aby vám pomohli dostať sa ďalej. Požiadajte ich, aby sa vás raz týždenne alebo ideálne každý deň pýtali otázku: čo nové si sa dnes naučil?

Je to výborná motivácia a verte, že keď vám to každý deň napíše 5 priateľov, je to skutočne veľký záväzok na sebe makať. Ako upgrade sa môžete s týmito priateľmi dohodnúť, aby vás podporovali, v prípade, že to celé budete chcieť vzdať. Aby vám pripomínali čo chcete dosiahnuť a aké úžasné bude, keď sa naučíte anglický jazyk, programovať či vyjednávať.

Čo robí podnikateľa podnikateľom?

Aby ste si ešte viac uvedomili potenciál vzdelávania, povie vám o jednej myšlienke, ktorú som pred pár rokmi čítal. Viete čo je najväčším bohatstvom skutočného podnikateľa? Nie je to milión na účte, veľké pozemky na Karibiku či prúdové lietadlo. Je to schopnosť kedykoľvek vybudovať novú firmu. Čo by sa stalo, ak by ste skutočného podnikateľa pripravili o všetko majetok a jeho firma by skrachovala? Dokázal by ju opäť vybudovať. To je kľúčom k úspechu. Skúsenosti a vzdelanie.

projektovy manazment

Čo si zobrať z dnešného blogu?

– zmeňte svoju optiku
– vzdelávanie nie je len škola, je to niečo viac
– vytvorte si vzdelávací plán
– vytvorte si zoznam 10 kníh/e-bookov, ktoré prečítate do konca roka
– maximálne využite svoju prítomnosť na školeniach
– požiadajte 5 priateľov o pomoc a motiváciu
– vytrvajte

Ak sa budete pravidelne a dlhodobo vzdelávať, vaša hodnota bude rásť a to nielen na trhu práce, ale aj v očiach priateľov a známych.

A čo sa dozviete zajtra? Kto je to mentor ako vyzerá a prečo je dôležité jedného mať. Zároveň vám ukážem ako v sebe prebudiť podnikavosť (ktorá nesúvisí len s podnikaním).

Počas tohto týždňového mini seriálu ma môžete sledovať na Facebooku, prečítať si predchádzajúce články alebo (objednať konzultáciu klik!), v ktorej vám individuálne poradím a ukážem ako rozbehnúť seba, svoj projekt či firmu.

PONDELOK: Rozbehni sa za 7 dní (klik!)
UTOROK: Obklop sa správnymi ľuďmi (klik!)
STREDA: Začni sa vzdelávať
ŠTVRTOK: Vyber si mentora a začni podnikať
PIATOK: Predaj sa!
SOBOTA: Zbieraj feedback a zdokonaľuj
NEDEĽA: Užívaj si

Ak vás dnešný blog inšpiroval, zazdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a pomôžte im rozbehnúť sa :)

Pin It on Pinterest