Výzva pre všetkých vás, ktorí sa chcete chytiť nových nápadov, máte túžbu dosiahnuť viac, než sa vám podarilo doteraz a chcete zmeniť svoj život. Znie to ako príliš veľké sústo za veľmi krátky čas, no nikto nepovedal, že to bude jednoduché. No je to možné :) 

Veľa priateľov sa ma čoraz častejšie pýta, kam viedli moje prvé kroky, keď som zakladal spravodajský portál, radu študentov či firmu. Aj preto som sa rozhodol pripraviť si pre vás mini seriál, v ktorom vám ukážem ako sa môžete rozbehnúť v priebehu jedného týždňa. Pri tvorbe názvu tohto seriálu som sa inšpiroval Jurajom Kováčom, ktorý napísal publikáciu Rozbehni sa! (odporúčam prečítať ešte dnes).

Čo na to budete potrebovať?

Tak dve-tri hodinky počas dňa, chuť na sebe pracovať a čas prečítať si každý večer môj blog. Čo sa dozviete dnes?

Ako zmeniť svoju myseľ.

inspiration-light-bulb

1. návyk skutočne efektívnych ľudí

Už ráno som na svojom facebooku avizoval, čo je kľúčom k tomu, aby ste zmenili svoj doterajší život a začali žiť úplne nový. Nepotrebujete k tomu v zásade ani veľa peňazí, ani veľa kontaktov, titulov či skúseností. Začať musíte niekde inde.

Ste reaktívni?

Cieľom je premeniť svoju myseľ! O čom hovorím? O dvoch typoch ľudí, ktorí žijú na tomto svete. Prvú skupinu ľudí by sme mohli označiť ako „reaktívnych ľudí“. Sú to ľudia, ktorí sa väčšinou vyhovárajú na externé vplyvy či už je to mesto alebo štát v ktorom žijú, aktuálne počasie alebo meškajúca MHD. Prakticky ich dokážete spoznať podľa reči: 

,,nespravila som ročník, pretože náš profesor je ignorant a sedí na mne“

,,nedalo sa mi prísť na tú konferenciu, pretože strašne pršalo“

,,meškám, pretože ma ráno v kúpelke zdržala sestra“

,,ešte som si nezaložil firmu, lebo sa mi neozval nik, kto by do toho šiel spolu so mnou“

Máte túžbu stať sa proaktívnym?

Toto všetko nie sú dôvody, ale podprahové výhovorky, ktorými sa reaktívni ľudia snažia ospravedlniť svoj otrasný život a zvaliť vinu na niekoho, kto sa nachádza po ruke. Možno ste v predchádzajúcich riadkoch spoznali veľa svojich priateľov a možno ste sa v tých výhovorkách našli práve vy. Základom je pripustiť si túto skutočnosť a získať túžbu stať sa proaktívnym.

vykroc spravnou nohou

Čím sa odlišuje skupina proaktívnych ľudí od skupiny vyššie?

I napriek tomu, že rieši rovnaké problémy, pozerá sa na ne inou optikou. Nevyhovára sa na svoje okolie. Proaktívni ľudia sú si vedomí toho, že sú zodpovední za svoj život a majú ho pevne vo svojich rukách. Riadia s hodnotami, víziami, nie počasím či náladou svojho okolia.

Majú úplne rovnaké podnety ako reaktívni ľudia (profesor ignorant, zlé počasie, pomalá sestra, chýbajú parťák). Kľúčom k úspechu je však to, ako na daný podnet zareagujú. Aká bude ich reakcia a následné rozhodnutie. Proaktívni ľudia prijmú zodpovednosť za to, že ich profesor je ignorant a rozhodnú sa s tým niečo spraviť. Konfrontovať profesora, požiadať o pomoc vedenie, zmenia školu alebo získajú kredity iným spôsobom.

A to je zmena mysle o ktorej som hovoril v úvode dnešného blogu. Je to o tom prestať sa neustále vyhovárať a pochopiť, že náš život nedokáže zmeniť nikto iný než my sami. 

dodok jaroslav

Ako som zmenil svoju myseľ ja?

Priznávam, že zmena mysle nie je jednoduchá. No určite sa oplatí pracovať na svojej proaktivite. Môžem vám povedať o svojej skúsenosti. Prvý princíp z knihy 7 návykov skutočne efektívnych ľudí som pochopil už pred pár rokmi. Keď som mal všetko čierne na bielom spýtal som sa samého seba nasledujúce otázky:

,,kto je zodpovední za to, že mi škola nedáva ani 10% toho, čo v skutočnosti potrebujem v praxi?“ 

,,excelujem v nejakom predmete na našej škole alebo v našom ročníku?“

,,oplatí sa mi investovať čas do osobnostného rozvoja i keď ma budú mať všetci priatelia za blázna?“

Určite vás zaujíma ako som si odpovedal. Odpoveď na prvú otázku bola až príliš krutá: zodpovedný za to, že nič čo potrebujem neviem, som vlastne ja sám. Zistil som, že nedokážem excelovať v žiadnom predmete na škole a ak by som ostal obyčajným študentom stal by sa zo mňa priemer našej triedy. Zároveň som pochopil, že ak toto nechcem dopustiť, musím na sebe makať v takých oblastiach, v ktorých ma spolužiaci nikdy nedobehnú. Pretože na trhu práce budeme konkurencia, nie starí známi…

936919_594329733918352_131106479_n

Všetci sa mi smiali…

A tak v deviatej triede na sebe začal intenzívne pracovať. Všetci (doslova všetci – úplne všetci!) sa mi začali smiať, že namiesto toho, aby som chodil do kina chodím na workshopy a diskusie. Že namiesto toho, aby som pozeral porno, čítam knihy. 

Keď sa všetci dozvedeli, že pracujem ako redaktor, ale nedostávam žiadny plat, smiali sa ešte viac. Pretože oni si na čierno dokázali zarobiť 50€ v bare, ktoré v tom istom bare deň na to aj minuli. Čím ďalej tým viac som venoval čas vzdelávaniu a získavaniu skúseností. 5 rokov som pracoval úplne zadarmo bez toho, aby som si vypýtal čo i len peniaze za cestu, stravu či ubytovanie. To už ma všetci pokladali za naivného.

Ako to nakoniec dopadlo?

Po piatich rokoch som mal dostatok skúseností, aby som si za svoju prácu mohol vypýtať slušné peniaze. Odísť pracovať do Bratislavy a neskôr si ako 18-násť ročný zarobiť 150€ za víkendové školenie. A pred rokom nastala chvíľa, keď som si dokázal vypýtať a obhájiť za hodinovú konzultáciu 30€. Pretože si cením svoje skúsenosti a dokážem ich iným ľuďom odovzdať tak, aby vďaka marketingu zarábali.

s mapou v ruke

Čo si zobrať z dnešného blogu?

– sú dva typy ľudí: reaktívni a proaktívni
– je na vás, kým chcete byť
– ak ste sa rozhodli byť proaktívni, príjmite zodpovednosť
– premieňajte svoju myseľ, aby ste problémy videli ako príležitosti
– pripravte sa na to, že sa vám budú smiať alebo vás budú nechápať
– uvedomte si, že ak ľuďom nedávate hodnotu, nemajú vám za čo zaplatiť
– niekedy je zadarmo viac ako za peniaze

A čo sa dozviete zajtra? Ako sa obklopiť správnymi ľuďmi. Prezradím vám ako si vybrať kľúčových 15 ľudí, vďaka ktorým dokážete zmeniť seba aj svoju budúcnosť.

PONDELOK: Rozbehni sa za 7 dní (klik!)
UTOROK: Obklop sa správnymi ľuďmi (klik!)
STREDA: Začni sa vzdelávať (klik!)
ŠTVRTOK: Vyber si mentora a začni podnikať (klik!)
PIATOK: Predaj sa! (klik!)
SOBOTA: Zbieraj feedback a zdokonaľuj (klik!)
NEDEĽA: Užívaj si (klik!)

Počas tohto týždňového mini seriálu ma môžete sledovať na Facebooku, prečítať si predchádzajúce články alebo (objednať konzultáciu klik!), v ktorej vám individuálne poradím a ukážem ako rozbehnúť seba, svoj projekt či firmu.

Ak vás dnešný blog inšpiroval, zazdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a pomôžte im rozbehnúť sa :)

Pin It on Pinterest