V apríli tohto roku sme začali prevádzkovať 4 spravodajské portáli a to si vyžaduje istú dávku úsilia, nasadenia a kvalitnej prípravy. Naše weby úspešne už 2. mesiac po sebe rastú, okrem iného za to vďačíme aj populárnym rozhovorom. Ako taký rozhovor vzniká vám dnes prezradím v blogu. Presnejšie pozrieme sa na to, aké dôležité je nahrať rozhovor, ktorému neskôr budete aj rozumieť…

Aby ste boli v obraze, len doplním, že weby, ktoré prevádzkujeme sú: Bystrica24.sk, Zvolen24.sk, Žilina24.sk a Študent24.sk. Dnes je mojou úlohou koordinovať ich obsah, marketing a obchod. Prvý mesiac som sa však s chuťou pustil do tvorby samotných príspevkov, aby som si po niekoľkých rokoch pripomenul, aké je to byť novinárom.

Pár pekných trapasov

Najviac zo všetkého ma baví stretávať zaujímavých ľudí a tvoriť rozhovory. Na konte mám samozrejme aj pekných pár trapasov, ktoré len ťažko zamlčím. Pamätám si na rozhovor s organizátormi podujatia Medzinárodná výstava mačiek. Na nahrávanie som ako študent využíval svoj mobil, pretože to bolo veľmi jednoduché, avšak nepraktické. Počas realizácie rozhovoru mi na tomto podujatí asi 3x zazvonil mobil a nahrávanie sa prerušilo. Ten trapas vám neprajem zažiť.

Alebo, keď keď na tlačovom brífingu vedenia mesta držíte v ruke svoj mobil a na jeho displeji sa zrazu objaví vaša mama :D O tom, že v tej najnevhodnejšej chvíli mi na mobile došla pamäť, baterka alebo sa mobil svojvoľne vypol ani nehovorím.

Preto bolo moje rozhodnutie  jasné – s nahrávaním na mobil končím. Mobil som tak vymenil za diktafón. Ten prvý bol značky Olympus – not bad, ale rýchlo sa pokazil. A tak som hľadal zariadenie, ktoré by vyriešilo moje problémy. Keďže vygoogliť moje číslo trvá tak 3 a pol sekundy, využila to spoločnosť Philips, v ktorej zastúpení mi volali, aby mi predstavili diktafóny Voice Tracer Philips. Poznáte ma – o parametre viem asi toľko ako o matematike (nič).

dvt2500_philips-voice-tracer_rft_rgb

Kvalita zvuku je kľúčová

Preto som len súhlasil, že diktafóny vyskúšam a ak budem spokojný, ozvem sa. Prvé tri rozhovory som mal popravde strach – predsa len neviete, či vám náhodou nové zariadenie nezlyhá. Keď som si záznam spätne vypočul bolo som veľmi milo prekvapený – počul som každé slovo, každé citoslovce, jednoducho všetko (o čom som na mobile mohol len snívať).

A tak som so zvedavosti otvoril mail, ktorý mi poslali spolu s diktafónmi, aby som si o nich čo to naštudoval. ,,Philips získal prestížnu cenu iF Design Award za minuloročnú novinku Voice Tracer 2500.“ Pozriem na diktafón – Voice Tracer 2500. What´s the hack? Okej, už viem prečo sa ma na vzhľad diktafónu pýtal každý tretí respondent. A tak som si uvedomil, že mám v rukách diktafón, ktorý vybrala medzinárodná porota spomedzi 4783 produktov.

Teší ma, keď sa niekto dokáže vyhrať s dizajnom produktu, no pre mňa to nie je kritérium podľa ktorého sa rozhodujem pre výber zariadenia. A tak si tento diktafón zaslúžila naša redaktorka Ivka, ktorá ho pravidelne využíva (predsa len – ženy si potrpia na estetike a vzhľade viac než my muži).

dvt6000_philips-voice-tracer_f_rgbJa som si do rúk preto zobral druhú novinku od spoločnosti Philips, a to Voice Tracer DVT6000, ktorý je navrhnutý pre záznam zvuku z väčšej diaľky ako inovatívna technológia s funkciou AutoZoom+, ktorá automaticky zaostrí hlas respondenta a zameria sa práve naň. Pri hlučných eventoch, ako napríklad beh Farbám neujdeš, kde je vôkol vás milión ľudí, to proste oceníte.

Pre každého

Ak sa pýtate, ako je to možné, že som do rúk chytil nejakú novú technológiu (ja, čo som ešte pred pár mesiacmi používal starý Sony Ericsson Xperia),  tak je to vďaka tomu, že túto technológiu dokážem intuitívne ovládať. A keďže to dokážem ja, tak to už zvládne ktokoľvek.

A tak si diktafón Voice Tracer DVT6000 nosím so sebou nielen na rozhovory, ale aj na prednášky a školenia. Vďaka nemu vám prinášam na Bystrica24.sk aktuálne rozhovory s výnimočnými osobnosťami a postrehy z eventov a konferencií na mojom blogu jaroslavdodok.com.

Prečítajte si aj:

Ako vyťažiť z nevýhody? Naučí vás to bystrická kaviareň…

Získal som ocenenie Bloger roka, ako poďakovanie som pre vás vybral 10 top článkov

Pin It on Pinterest