Rozhodol som sa s vami podeliť o môj knižný výber. V dnešnom blogu nájdete niekoľko výnimočných kníh, ktoré ma nielenže obohatili a inšpirovali, ale zmenili tiež môj pohľad na svet, prácu či osobný rozvoj.

Biznis/osobný rozvoj: 

Support – Ako vybudovať úspešný biznis, Michal Truban

Žiadny Americký sen, ani náročné ekonomické teórie nepoužiteľné v praxi. Ale poctivá kniha od Michala Trubana, v ktorej nájdete inšpiratívny príbeh spoločnosti Websupport. Naučí vás ako vybudovať úspešný biznis i napriek tomu, že robíte jednu chybu za druhou. Dozviete sa tiež o tom ako sa stať jednotkou vo svojom segmente, ako sa pustiť do zahraničnej expanzie, ale aj o tom, ako firmu odovzdať.

7 návykov skutočne efektívnych ľudí – Stephen R. Covey

Poviete si: ,,Jaro, veď túto knihu si nám už odporúčal.“ Máte pravdu. No nemôžem inak. Do čítania tejto knihy som sa pustil už po tretíkrát, pretože ponúka princípy osobnej vízie, osobného vedenia, riadenia, vzájomnej závislosti, medziľudských vzťahov, empatickej komunikácie, tvorivej spolupráce a vyrovnanej sebaobnovy. Všetky tieto princípy neuveriteľným spôsobom pomáhajú v akejkoľvek práci, ktorej sa venujete.

Manažment, riadenie zmien v organizácii:

Náš ľadovec sa roztápa, John Kotter

Pred pár mesiacmi som objavil fascinujúci príbeh o kolónii tučniakov kráľovských. Aj keď ide o bájku, ktorá sa odohráva na Antarktíde, nie je to rozprávka pre deti, ale jedna z najdôležitejších príručiek pre dnešných lídrov a manažérov. Vlastne pre nás všetkých. Popisuje metódu ôsmych krokov, vďaka ktorým sa vám vo svojej organizácii či firme podarí uskutočniť akúkoľvek zmenu. Malú ochutnávku z tejto knihy nájdete na mojom blogu (klik!).

Takto to u nás nerobíme, John Kotter, Holger Rathgeber

Desať rokov po úspešnej knihe Náš ľadovec sa roztápa, v ktorej dvojica autorov vysvetlila na príbehu tučniakov, ako viesť ľudí v časoch turbulentných zmien, prichádza John Kotter a Holger Rathgeber s novým a rovnako zaujímavým príbehom o tom, ako zmeniť výzvy na príležitosti. Dej sa tentokrát odohráva v nehostinných podmienkach Kalaharskej púšte, kde žije kolónia surikát – s množstvom pravidiel a zákonov, rozdelená na skupiny, ktorých lídri sú zodpovední za prežitie.

Duchovná literatúra:

Odhodlaní zmeniť svet, Július Slovák

Prvá kniha inšpiratívneho lídra, ktorý vedie na Slovensku Spoločenstvo SP aj Godzone projekt. Príbeh o tom, ako vznikal podivuhodný „movement“, ktorého súčasťou sú desiatky tisíc mladých ľudí. Julo Slovák píše vo svojej knihe o tom ako čeliť strachu, ako prevziať zodpovednosť za naše vzťahy, aj za našu budúcnosť, ako žiť v odvahe a v odhodlaní. Kniha je úžasným svedectvom o tom, ako Boh koná v našej krajine skrze príbehy mladých ľudí.

Kniha Radosti, Jeho Svätosť Dalajlama, Arcibiskup Desmond Tutu, Douglas Abrams

Stretne sa budhistický mních, juhoafrický arcibiskup a americký novinár. Nie, to nie je začiatok vtipu, ale zoznam autorov tejto publikácie. Kniha stavia na 8 pilieroch radosti, štyroch pilieroch mysle, ktoré viac presadzoval Dalajlama a štyroch pilieroch srdca, na ktoré zas viac naliehal Desmond Tutu. Cieľom knihy nie je vytvoriť akýsi recept na šťastný život, ale inšpirovať ako radosť vniesť do života v tých najrôznejších situáciách.  Malú ochutnávku nájdete opäť na mojom blogu (klik!)

Boh za teba bojuje do poslednej chvíle – Marián Kuffa

Životopisný portrét kňaza, ktorý sa na nič nehrá. Miluje ľudí tak, ako to potrebujú, nie ako si zaslúžia. Je známy ako „farár zo Žakoviec“. Pred dvomi rokmi som sa ho rozhodol sám navštívil, takže pár dychberúcich príbehov nájdete aj tu (klik!). V jeho knihe však nájdete ďaleko viac. Dvestostranový rozhovor začínajúci sa jeho detstvom, pokračujúci obdobím dospievania, časom v seminári a prvými okamihmi pobytu na spustnutej žakovskej fare. Pomedzi autentické príbehy dávkuje svoj návod na svätosť.

Politika/spoločnosť:

Vlastnou hlavou, Marek Vagovič

Túto knihu určite nečítajte pred spaním, mohla by vás zdeprimovať a vystrašiť. Na svojich stranách ponúka príbeh Slovenska tak, ako ho (ne)poznáme. Nahliada do zákulisia politiky, pomenúva najväčšie kauzy, odhaľuje podozrivé financovania a rozhodnutia. Jednoznačne odporúčam!

Kotleba, Daniel Vražda

Knihu som si kúpil dva týždne pred voľbami, aby mi dodala komplexný obraz o osobe, ktorá na štyri roky obsadila banskobystrickú župu. Kým väčšina z nás pozná Kotlebu ako predsedu kraja, v knihe sa dozviete o jeho minulosti, ktorá siaha až na sásovské sídlisko.

Rozhovory:

Môj bláznivý život, Štefan Hríb, Marin Mojžiš

Ak máte niekedy pocit, že Števovi Hríbovi prd rozumiete, tak vás pozývam k tejto knihe rozhovorov. Myslím, že vďaka nej pochopíte, prečo vznikol .týždeň, ako sa tvorili veľké reportáže, kto zhasol Lampu, prečo chcela redakcia .týždňa ovplyvniť voľby a hlavne, aký život vedie Štefan Hríb.

Svet, geografia: 

Atlas zemí, které neexistují, Nick Middleton

Perfektné dielo skúseného novinára a geografa z Oxfordskej univerzity, ktorý sa rozhodol zmapovať na 240 stranách 50 štátov, ktoré vlastne neexistujú. Príbehy zabudnutých národov, ktoré sa usilujú o svoje uznanie, dopĺňa autor krásnymi mapami aj početnými faktami.

Sci – fi literatúra: 

Zlaté jablká slnka, Ray Bradbury

Na záver malé prekvapenie. Tento rok sa mi do rúk dostala aj neobyčajná kniha veľkého vizionára a fantastu Raya Douglasa Bradburyho. Najskôr bude poznať asi ako autora románu 451 stupňov Fahrenheita. V knihe Zlaté jablká slnka však nájdete nenútené a za to veľmi výnimočné poviedky, ktoré si so sebou určite zoberiete k šálke dobrej kávy.

A sme na konci môjho skromného výberu. Verím, že vás tieto knižky inšpirujú, ukážu vám nové obzory, a podnietia vás v novom roku k veľkým krokom. Ak máte pocit, že tu nejaká kniha chýba a určite by si zaslúžila našu pozornosť, pokojne mi napíšte do komentára.

Prečítajte si aj: 

60 výnimočných kníh, ktoré ste mi odporučili prečítať (klik!)

Prečo som sa rozhodol pre sabbatical? Začínam svoje 4 mesačné volno (klik!)

Náš ľadovec sa rozpúšťa: Príbeh, ktorý zmenil tisícky ľudí, organizácií a firiem (klik!)

Pin It on Pinterest