Každý z nás rád sníva a plánuje, dáva si predsavzatia a ciele, no len málokto sa na nich po roku opäť pozrie. Tak som sa odhodlal zrekapitulovať rok 2017, vybrať tie najkrajšie momenty, najťažšie rozhodnutia a výzvy, ktorým som čelil.

O tom, že rok 2018 bol pre mňa rokom odvahy ste sa mohli dočítať v predchádzajúcom blogu (klik). Dnes vám chcem priblížiť, čím som žil uplynulých 12 mesiacov.

V tomto blogu sa dozviete:
– čo boli tohtoročné highlighty
– v čom som pohorel
– čo som sa naučil
– aké je školenie roka
– aký je event roka

Tak poďme na to…

Tohtoročné highlighty

#1 Zrušil som kanceláriu

Síce ťažkým, ale za to veľmi dobrým rozhodnutím, bolo zrušiť svoju kanceláriu na Robotníckej, keďže väčšina ľudí, ktorá pracovala na našich kampaniach, robila externe a ja som väčšinu času od januára trávil na Sliači.

#2 Odsťahoval som sa

Som mega hrdý na to, že tento rok sa mi podarilo odsťahovať sa od rodičov do vlastného nájmu. Síce z toho neboli dvakrát nadšený, stálo to zato! Už sa len donútiť upratovať a pozvem vás na návštevu :)

#3 Stage managerom na Godzone konferencii

V apríli sa v Banskej Bystrici konala Godzone konferencia s názvom „Celým srdcom“ a ja som mal príležitosť vyskúšať si, aké je to riešiť stage management. Síce ma to riadne bavilo, no dnes už viem, že to nie je job pre mňa a skladám klobúk dole pred ľuďmi, ktorí sa tomu venujú. Toľko stresov som už dlho nezažil…

#4 Viedol som úspešnú kampaň Eriky Jurinovej

Na kampaň, ktorú sme pre Eriku pripravili, som fakt hrdý! Niet pochýb, že je veľkým zázrakom, veď vyhrať o 14% nad podpredsedom vládnej strany, to nie je len tak. A získať druhý najvyšší počet preferenčných hlasov (82.034), to je tutovka!

#5 Stopom cez strednú Európu

Povedal by som, že toto je TOP dobrodružstvo roka! Blog o našom dvojtýždňovom roadtripe si prečítate tu (klik). No aj tak vypichnem pár zaujímavostí. Určite tak skoro nezabudnem na to, ako sme si stopli poľského kamionistu a skoro sme skolabovali od strachu, rovnako ako nezabudnem na tie nádherné západy slnka či jedinečný chill out na Balatone. Aj o tom bolo 3 000 prestopovaných kilometrov.

#6 Ako som skoro skrachoval

Veľkou školou života pre mňa tento rok boli 4 frenšízy spravodajských portálov zo siete Dnes24, ktoré som prevádzkoval. I napriek tomu, že sa nám podarilo množstvo úspechov (kvalita spravodajstva, nárast návštevnosti, efektívny facebook marketing), som zistil, že rozbeh médiá je nesmierne stratová záležitosť. Minimálne v prvých mesiacoch, ako hovorí Rado Ceglédy z TV Rimava, platí to aj počas prvých 3 rokov. I keď najprv som si naivne myslel, že médium si reklamou na seba dokáže zarobiť už od začiatku, mýlil som sa. Preto som v apríli ukončil tento projekt, čo považujem za veľmi dobré rozhodnutie (a drahú skúsenosť).

#6 Mentoring s Mariánom Kolníkommarián kolník mentoring školenia vzdelávanie

Keď nám Marián Kolník na školení projektu Zmeňme.to hovoril, že podľa najnovších techník trvá mentoring jedno ,maximálne dve stretnutia, neveril som vlastným ušiam. Veď ako dokáže človek za 2 hodiny vyriešiť svoj problém, objaviť svoj potenciál či nájsť svoju víziu? Čudoval som sa, až kým som si to nevyskúšal na vlastnej koži. Mentoring s Mariánom Kolníkom ma dostal! Odpovede na svoje otázky som dostal ani nie za 20 minút nášho stretnutia! Really.

#7 Šiesty ročník Hug Day / Medzinárodného dňa objatí

Neveril som, že sa dám presvedčiť na koordináciu ďalšieho ročníka dňa objatí. Tento event je však srdcovka a ja som veľmi rád, že mi s ním tento rok pomohla Nikola Pacholíkova zo Žiliny, vďaka ktorej sa Hug Day 2017 uskutočnil vo viac ako 30 mestách na Slovensku a taktiež aj v zahraničí (klik!). Trhli sme tento rok aj jeden rekord, a to v počte zapojených dobrovoľníkov, ktorých bola neuveriteľná tisícka.

#8 Srdcom v spoločenstve

Už v januári, keď som si písal sny a plány na nasledujúcich 12 mesiacov, som vedel, že si medzi ne musím zaradiť okrem práce aj vzťahy, oddych a rozvoj. Preto som veľmi rád, že som sa rozhodol investovať čas aj do nášho Spoločenstva SP na Sliači, vďaka ktorému môžem duchovne rásť a byť súčasťou jedinečnej Generácie KIOBK.

#9 It´s up to you!skolenie

To je názov najžiadanejšieho školenia o osobnom rozvoji, ktoré som tento rok realizoval vo viacerých mestách na Slovensku. Keďže milujem vzdelávanie a mám veľkú vášeň pre prácu s mládežou, ďakujem vám za všetky pozvania. V roku 2017 som aj vďaka vám zrealizoval neuveriteľných 19 školení (spolu s komerčnými školeniami pre biznis sektor). Druhou najžiadanejšou témou školení bol Facebook a Linkedin marketing, treťou zas tímová práca.

#10 Narodeniny Rady študentov mesta Banská Bystrica

Tento rok bol čas aj na oslavy. Jednou z nich bolo krásne 5. výročie Rady študentov, ktorú sme spolu s ďalšími aktívnymi mladými ľuďmi v roku 2012 zakladali. Dnes túto skvelú organizáciu vedie Aďa Maková, a ja verím, že vďaka tímu, ktorí má okolo seba, bude príležitosť osláviť aj prvú desaťročnicu.

#11 Prečítal som kopu skvelých kníh

Neviem presne koľko ich bolo, ale som z nich nesmierne povzbudený! Poznáte ten pocit, keď sa prechádzate v uličkách kníhkupectva, v rukách sa vám náhle ocitne nová kniha a vy zacítite jej zázračnú vôňu…Čo si budeme hovoriť. Za všetky vyzdvihnem aspoň tieto dve: Hľadanie zmyslu života (od Viktora E. Frankla) a Náš ľadovec sa potápa (od Johna Kottera), o ktorej som napísal aj blog (klik). kknihy

V čom som a naopak pohorel?

Dlabal som na svoje zdravie a cvičenie

I keď moje ambície a predsavzatia boli obrovské, ani prstom som nepohol. No dobre, nejaké pokusy chodiť na plaváreň alebo pravidelne behávať tu boli, no vydržali sotva deň. Preto ak máte nejaký nápad, ako zlomiť tento challenge, vaše rady sú vítané!

Pracoval som po nociach

Niekedy som mal pocit, že deň má 48 hodín. Teda aspoň som si to prial. Najlepšie to vystihol náš grafik, ktorý mi raz napísal, že sa mu ani neoplatí obliekať na tie dve hodiny do pyžama. Nuž, spánok je jedna z vecí, ktoré chcem v budúcom roku dať do poriadku.

Nemal som čas na svoju firmu Mavio Media

Ako mnohí z vás viete, uplynulý rok som všetku svoju energiu investoval do Godzone projektu na Sliači a do agentúry GD IDENTITY, v ktorej som mal na starosti našich klientov a partnerov. Stíhať preto obidve firmy naraz bola opäť ilúzia. Čaká ma však nejaký ten čas, kedy sa chcem zamýšľať nad svojou víziou v biznise, tak s vami budem tento progres rád zdieľať aj na tomto blogu.

Čo som sa tento rok naučil?ja

Poznám hodnotu svojej práce

Dlho som bojoval s tým či to, čo robím, za niečo stojí alebo nie. Či to robiť zadarmo a ako vlastne určiť svoju cenu. Veľa som sa tak tento rok naučil o hodnote svojej práce.

Viem, kde sú moje hranice

Sú veci, ktoré sa z knižiek o manažmente a osobnom rozvoji jednoducho nedozviete. A tou vecou je aj stanovovanie hraníc o tom, do akých projektov vstúpite, koľko času do nich investujete a koľko času si nájdete na regeneráciu. Na túto tému mám už pripravených pár blogov, ktoré budem postupne publikovať.

Chváliť ľudí

Pri tomto bode len toľko, že čím viac ľudí vôkol seba chválite, tým lepšie. Prečo si to myslím, sa dozviete tu (klik). Mimochodom Lukáš, vďaka za túto lekciu!

Slúžiť som vízii niekoho iného

Pred rokom a pol som stál pred otázkou či ďalej rozvíjať moju firmu Mavio Media alebo ísť na nejaký čas na Sliač do Godzone projektu. I napriek tomu, že sme v Mavio Media získavali čoraz viac zákaziek, mi niečo v mojom vnútri hovorilo, že je čas učiť nasledovať víziu niekoho iného. A tak som strávil skvelý rok na Sliači, mal som možnosť učiť sa od Jula Slováka, úžasného lídra a otca.

ŠKOLENIE ROKA – Marker CSskolenie marker cs

Tento rok som absolvoval niekoľko úžasných školení. Zo všetkých najviac ma posunulo dlhodobé školenie pre pracovníkov s mládežou Marker CS. Mimochodom, zostáva posledných pár dní na prihlásenie sa do nového ročníka.

Preto ak sa chcete naučiť ako pripraviť vzdelávanie, ako pracovať so skupinovou dynamikou, chcete si zlepšiť komunikačné a prezentačné zručnosti, porásť v projektovom manažmente alebo sa dozvedieť viac o trendoch v oblasti práce s mládežou, klikajte TU!, deadline je 19. decembra. 

Okrem Marker CS musím vyzdvihnúť aj školenie či skôr workshop Ivana Ježíka o storytellingu, ktorý som absolvoval v uplynulých týždňoch ako aj vzdelávanie na tému mentoringu v rámci projektu Zmeňme.to.

EVENT ROKA – Global Leadership Summitkonferka gls

Za najlepší tohtoročný event musím označiť konferenciu GLS v Košiciach, ktorá priniesla jedinečné skúsenosti a inšpirácie od takých svetových kapacít, akými sú Sheryl Sandberg (prevádzková riaditeľka Facebooku) či Bill Hybels (zakladateľ Willow Creek Comunity Church).

To, čo oceňujem na GLS-ku je súbor follow up aktivít, ktoré sa diali hneď po prednáškach (napr. diskusie s ostatnými účastníkmi konfery, čas pre seba alebo pracovný zošit s praktickými úlohami z prednášok).

Medzi ďalšie skvelé eventy tohto roka musím zaradiť Godzone tour 2017 – Odhodlaní zmeniť svet, Campfest, Galavečer Bloger roka, Oceňovanie dobrovoľníkov Srdce na dlani, Bubble day, Honfest či Slovak barista cup.

Takto vyzeral rok 2017 v kocke

Množstvo skvelých podujatí, projektov a školení. Nesmierne veľa stretnutí a priateľstiev. Som vďačný za rok, ktorý som prežil. A teším sa na ten nasledujúci, ktorý bude veľkým prekvapením, ale o tom, niekedy neskôr…

ĎAKUJEM každému z vás, ktorý bol súčasťou čo i len jednej chvíle v tomto roku. Vďaka taktiež za vašu priazeň môjmu blogu, veľmi sa teším, že si naň občas kliknete a aj vďaka vám bol už 2x nominovaný na ocenenie Bloger roka, pričom raz ho aj získal.

Prečítajte si aj:

ROK ODVAHY: 10 rozhodnutí, vďaka ktorým som dokázal postaviť strachu (klik!)

Čo som sa o podnikaní naučil počas stopovania (klik!)

A čo ak zlyhám? (klik!)

Pin It on Pinterest