Dnes vám prinášam posledný blog nášho seriálu. O čom bude? O tom ako cieľ skutočne dosiahnuť a prečo sa nebáť oddychovať. Okrem iného vám prezradím aj prekvapenie, ktoré som vám sľúbil… 

V pondelok som si pre vás pripravil výzvu – chytiť sa nových nápadov, svojej túžby dosiahnuť viac, než sa vám doteraz podarilo a zmeniť svoj život. Upozornil som vás, že to nebude jednoduché, ale povedal som, že je to možné.

Poďme si preto zrekapitulovať 7 krokov, ktoré sú kľúčové pre rozbehnutie akejkoľvek myšlienky:

1. V prvom rade potrebujete zmeniť svoju myseľ

Pozerať sa na svet a príležitosti inou optikou. Staňte sa proaktívnymi ľuďmi, ktorí prijímajú zodpovednosť za rozhodnutia ktoré urobili a za život, ktorý žijú. Jedine vy dokážete zmeniť svoj život, nikto iný. A je na vás či sa preto rozhodnete, alebo sa budete vyhovárať na počasie či peniaze.

2. Obklopte sa správnymi ľuďmi

S pozitívne naladenými priateľmi a kolegami to ide ľahšie. Preto si vyberte 5 ľudí, ktorí budú vašou inšpiráciou a od ktorých sa môžete neprestajne učiť. Nájdite si 5 priateľov na rovnakej úrovni ako ste vy, aby ste spolu mohli rásť a kráčať za svojimi cieľmi. Na to, aby ste nespyšneli a naučili sa odovzdávať svoje skúsenosti, vyberte si 5 ľudí, ktorých budete za sebou ťahať.

3. Začnite sa vzdelávať

Vytvorte si svoj vzdelávací plán a krok po kroku si naplánujte, čo sa budete učiť a kedy. Napíšte si zoznam 10 kníh, ktoré do konca roka prečítate a zoznam 10 školení, ktoré do konca roka navštívite.

4. Nájdite si mentora a začnite podnikať

Mentor je osoba, ktorá si už prešla cestou, ktorú sa vy len chystáte zdolať. Preto vám môže pomôcť kráčať rýchlejšie, upozorní vás na problémy či príležitosti vo vašom okolí. Teraz v štvrtom kroku by ste už mali byť pripravený pozerať sa na problémy ako na veci, ktoré majú riešenia. A ak nájdete riešenie problému, za ktorý vám budú ľudia ochotní platiť, stávate sa podnikateľom. Ak vidíte problémy a prinášate spoločnosti riešenia, môžete rozbiehať nespočetne veľ nápadov, projektov, organizácii či firiem.

Excellent on customer survey5. Predajte sa!

Keď sa už niečomu venujete, je dôležité vedieť sa odprezentovať. Ukážte svojmu okoliu na čom pracujete a zvýšte hodnotu svojich nápadov. Vytvorte si osobnú značku, vďaka ktorej si vás budú ľudia pamätať.

6. Zbierajte feedback a zdokonaľujte sa

Keďže osobnostný rozvoj je dlhodobý proces, nezabúdajte na spätnú väzbu. Pýtajte si ju od svojich priateľov či kolegov, aby ste sa mohli posúvať ďalej. Namiesto kritiky dávajte ľuďom spätnú väzbu, ktorá bude motivovať a posúvať.

7. Nájdite si čas na oddych

Možno sa vám to zdá ako vtip. Hlavne od človeka, ktorý o dovolenkách a oddychu príliš nebloguje. Tento posledný bod bol výzvou aj pre mňa samotného. Aj preto som si na začiatku týždňa kúpil permanentku na kúpalisko. Rozhodol som sa zmeniť aj svoj životný štýl. Každý deň chodím plávať, včera som bol na 12 kilometrovej túre a dnes som okrem iného sadol aj na bicykel. Od zajtra začínam každý deň cvičiť…

A viete čo? Od momentu, keď som začal dbať o svoje zdravie, kondičku a športovanie sa moja produktivita a efektivita práce zvýšila. Prestali bolesti chrbta, oveľa menej prokrastinujem a viac sa usmievam. Po prvom týždni aktívneho športovania vidím veľký prínos pohybu aj v mojej pracovnej oblasti.

Preto sa občas nezabudnite zastaviť a načerpať inšpiráciu či oddýchnuť si.

936919_594329733918352_131106479_nAký význam mal tento 7 dňový seriál?

Možno ste ho sledovali počas celého týždňa, možno ste si prečítali len tento posledný článok. Mojou motiváciou bolo ukázať vám zákulisie nielen osobnostného rozvoju ale aj rozbiehania nápadov. Tak ako sa do nich púšťam ja. Pretože viacerí z vás ste sa ma pýtali aké prvé kroky som spravil ešte ako študent, odpoveď som sa rozhodol uverejniť v týchto 7 blogoch.

Čo ešte potrebujete vedieť?

Že rozbiehať svoj nápad nie je jednoduché a netrvá to pár dní. Teda v prípade, že túto výzvu prijímate prvý krát. Preto sa nestresujte, ak sa vám za tento týždeň nepodarilo nič rozbehnúť. Ak sa tieto princípy o ktorých som písal naučíte, progres vás neminie. No budú chvíle, keď sa niečoho budete musieť vzdať preto, aby ste dosiahli svoj cieľ. Pretože tak ako nevybojovaná láska ani odfláknutá práca nemá žiadnu hodnotu.

Prečo sa to väčšine z vás nepodarilo a asi ani nepodarí?

Nie som ten, ktorý by mal dávať nejaké prognózy. No zároveň vám ani nebudem ťahať motúz popod fúzy. Žijeme v realite, čo však neznamená, že si nemôžeme každý deň plniť svoje sny. Každý z vás ma neskutočne veľký potenciál. S ním však neviem spraviť nič ja ani moji kamoši v Austrálii. Ten, kto ho môže využiť ste vy.

A preto som presvedčený o tom, že veľkému množstvu z vás sa žiadny nápad nepodarilo rozbehnúť. Pretože vám chýbala vytrvalosť, trpezlivosť a nová optika. Určite ste si našli milión päťsto dôvodov prečo ste si nestihli prečítať môj blog, napísať zoznam 15 ľudí, prečo ste sa nezačali vzdelávať a ani ste neoslovili mentora. Pretože ešte stále máte myseľ reaktívneho človeka, ktorý sa vyhovára na okolie. Takže sa pekne krásne vráťte k blogu č. 1. komprax

A ešte jedno odporúčanie pre tých, čo to myslia vážne:

Prečítajte si knihu 7 návykov skutočne efektívnych ľudí. A som si istý, že sa vám váš život podarí prekopať od základov.

Hlavu hore, pretože chyby a pády nás robia silnejšími. Ak potrebujete poradiť, máte akúkoľvek otázku alebo potrebujete nájsť tú správnu cestu pre seba, neváhajte ma kontaktovať, rád sa s vami stretnem na individuálnej konzultácii. 

Ak vás môj seriál inšpiroval alebo niekam posunul, neváhajte mi napísať a podeliť sa so mnou o vašu skúsenosť: jaroslavdodok@gmail.com – áno aj od vás potrebujem spätnú väzbu. :)

PREKVAPENIE

Nebojte sa, nezabudol som. Mám pre vás aj nejaké to malé prekvapenie a možno ich bude viac. V najbližšom období pre vás pripravujem 2 e-booky, ktoré si exkluzívne budete môcť stiahnuť na mojom webe.

Prvý blog bude obsahovať výber tých najinšpiratívnejších článkov a najcennejších rád, ktoré vám môžem zhrnúť na pár stránkach. Ten druhý bude o osobnej značke, ktorý pripravujeme spolu s Lukášom Mikuláškom.

A do tretice ešte jedno prekvapenie:  S Jarom Červinkom a Danielom Csúrom rozbiehame nové občianske združenie, ktoré bude vychovávať mladých lídrov, sieťovať šikovných ľudí po celom Slovensku a odovzdávať know how v oblastí líderstva a práce s mládežou.

Máte sa na čo tešiť!  

Prečítajte si aj: 7 médií, ktoré sa oplatí sledovať (klik!)

5 začiatočníckych chýb, ktoré som urobil ako podnikateľ (klik!)

Pin It on Pinterest