Počuli ste už dosť negatívnych správ. Dnes sa pozrieme na to, akú transformáciu zažije naša spoločnosť v najbližšom období a zamyslíme sa nad tým, čo nás môže táto epidémia naučiť…
Zdalo sa, že to bude len chvíľka. Deti si oddýchnu od školy, my pár dní prečkáme v home office a po víkende sa všetko vráti späť do normálu.
Zrejme sme sa mýlili. Doma zostaneme niekoľko týždňov, bez rúška nebudeme môcť ani vyniesť smeti a ekonomika sa otrasie v základoch.
Poďme sa však na túto desivú situáciu pozrieť inak
Rozmýšľali ste nad tým, ako táto trpká skúsenosť zmení našu spoločnosť? Je možné, aby bola epidémia koronavírusu na konci dňa pre nás prínosom?
Nechcem podcenovať túto vážnu situáciu, ktorej každý z nás čelí, ani vám nanútiť „pozitívne myslenie“. Práve naopak, rešpektujem nariadenia a opatrenia orgánov. Som si vedomý ničivej sily epidémie, ktorá nás už teraz stojí nevinné ľudské životy.
V tomto blogu vám však chcem ponúknuť niekoľko zamyslení, inšpirácií a nových pohľadov, ktoré nám môžu pomôcť pripraviť sa možno na najväčšiu zmenu v spoločnosti, ktorá nás čaká za uplynulých 30 rokov.
Nebude to priemyselná revolúcia, ani technologická, bude to transformácia celej našej spoločnosti pre ktorú zatiaľ nemám názov.
Čo sa zmení?
Pravdepodobne väčšina oblastí nášho života. Zaniknú stovky a tisícky firiem. Vzniknú úplne nové startupy, služby, platformy či nové komunity. Štátna správa, organizácie aj firmy sa budú transformovať.
Zrodia sa noví lídri. Nie tí z bilboardov, z Hollywoodu ani z Nového Času. Ale skutoční lídri, pretože tí nevznikajú za ideálnych učebnicových podmienok, ale predovšetkým v krízových momentoch.
Práve teraz zachraňujú ľudské životy, hľadajú nové protilátky na šíriaci sa vírus, šijú rúška tým, ktorí ich nemajú, učia deti zadarmo, pomáhajú prežiť firmám, ktoré krachujú.
Prečítajte si aj: Keby si tak poznal/a svoju hodnotu (klik!)
Skúška blahobytu
V nasledujúcich mesiacoch s najväčšiu pravdepodobnosťou zistíme, že k nášmu životu nepotrebujeme každý deň nový outfit a každý týždeň vycestovať za dobrodružstvom do novej krajiny.
Nebudeme kupovať zbytočnosti, ktoré po jednom použití vyhodíme.
Začneme si viac vážiť veci a ich hodnotu.
Ak epidémia prinesie finančnú krízu alebo recesiu (čo je vysoko pravdepodobné) so žiadosťou o pomoc sa obrátime v prvom rade na svoju rodinu a priateľov. Upevnia sa tým vzťahy, na ktoré sme roky zabúdali.
Prečítajte si aj: Žijeme pseudoživoty (klik!)
Vrátime sa ku komunitám a spoločenstvám
Začneme si pomáhať. Vymieňať si oblečenie, spotrebiče, nábytok.
Vrátime sa späť k našim „kmeňom“ a prirodzeným komunitám. Či už to budú rodiny, spoločenstvá alebo susedstvá. Pochopíme, že instanté facebookové vzťahy s priateľmi po celom svete nikdy nenahradia skutočné vzťahy s našimi blízkymi, ktorí majú pre nás otvorenú svoju náruč.
Prečítajte si aj: Ak chceš zmeniť svet, choď domov a miluj svoju rodinu (klik)
A ono sa to už deje. Mladší ľudia ponúkajú pomoc starším susedom s nákupom potravín a liekov. Študenti (medicíny) poskytujú lekárom v prvej línii pomoc s opatrovaním ich detí (a to bez nároku na honorár).
Ak ľudia vidia, že niekomu v ich okolí chýbajú rúška, spúšťajú šiace stroje, aby ich vyrobili a venovali. Aké to je krásne (a prirodzené zároveň).
Školstvo a vzdelávanie
Historickú a dlhoočakávanú reformu školstva zrejme neprinesie nový minister, ani nová vláda, ale následky koronavírusu. Tisícky detí sú aktuálne doma a spôsob učenia sa zásadne mení. Klasické prednášky pred tabuľou nahrádza online vzdelávanie.
Školy začínajú používať Google classroom (ktorý tu je už pekne dávno, no až dnes po ňom siahli), učitelia zadávajú žiakom namiesto prepisovania učebníc do zošitov projekty, experimenty a praktické úlohy.
Formálne školské vzdelávanie strieda neformálne a zážitkové učenie sa. Čo sme nedokázali na školách presadiť my, prináša krízová situácia. Zrazu je normálne robiť doma pokusy, komunikovať s učiteľom cez Skype či pustiť si inšpiratívny talk z TED.com.
Prečítajte si aj: Historická príležitosť zmeniť školstvo, 7 zásadných zmien, ktoré nevyhnutne potrebujeme (klik)
Byrokracia mizne
Ak ste sa potrebovali vypísať na PNku, dostať od úradu nejaké potvrdenie alebo schváliť váš nápad na nový projekt, častokrát ste museli pobočku danej inštitúcie navštíviť osobne a vypísať kopu zbytočných papierov. Zrazu to ide aj bez toho.
Úrady odporúčajú, aby občania čo najviac úkonov vybavovali online, množstvo potvrdení zrazu netreba a zamestnávateľov poteší, ak v rámci homeofficu vôbec niečo vymyslíte, aj bez toho, aby ste k tomu spracovali štósy papierov a zakladali ich do šanónov.
A to sme len na začiatku krízovej situácie. Len v tejto chvíli viem minimálne o 3 programátorských tímoch, ktorí deň noc robia na tom, aby sa procesy na úradoch a firmách dali zvládnuť aj online.
Komunikácia sa mení
Klienti, agentúry či firmy. Všetci tvrdili, že ak chceme spolupracovať musíme sa „nevyhnutne“ stretnúť, lebo to je „dôležité“ vybaviť osobne.
Neviem ako vy, ale ja som celkom rád, že sa mi tento týždeň zrušilo cca 15 meetingov, z ktorých minimálne polovica vôbec nebola opodstatnená.
Dnes všade navôkol vidíme, že dohodnúť na spolupráci sa dá aj online. Ušetríme tým čas strávený na cestách, drahé účty v reštauráciách, dáme si jeden Skype a je vybavené. Tímové porady presunieme na Zoom a všetky výstupy hodíme na iCloud.
Transformácia firiem, organizácii aj procesov
Raz dávno som volal na call centrum jednej taxislužby s prosbou či by mohli vyzdvihnúť jeden balík a boli by ochotní ho zaviesť na druhú adresu. Poslali ma viete kam. Aktuálne taxislužby na Slovensku prestávajú prepravovať ľudí a začínajú voziť potraviny a zdravotnícke pomôcky.
Myslím si, že väčšina firiem, ak nie všetky, budú musieť po korona víruse prehodnotiť čo je ich „core business“. A všetko ostatné, čo ich stojí zbytočný čas a peniaze, budú musieť škrtnúť. Preriedia sa tak produktové porfóliá a firmy tak budú ponúkať naozaj to, v čom sú dobré.
Vzniknú nové a inovatívne startupy
Budú sa fokusovať na donášku jedla, robotizáciu, automatizáciu, lokalizáciu, personalizáciu. Ak sú to na vás príliš vzdialené pomenovania, chlipnite si kávu a čítajte ďalej.
Niektoré spoločnosti sa chopia príležitosti, nájdu dieru na trhu a čiastočne alebo úplne zmenia svoje portfólio. Vlastne, deje sa to už teraz. Firmy, ktoré šili oblečenie, šijú rúška, vydavateľstvá, ktoré predávali knihy, vydávajú e-booky a mohli by sme pokračovať
Mimochodom, rozmýšľali ste nad tým, ako sa zmení vaša firma?
Marketing a reklama
Pravdou je, že firmy s istotou pristúpia k okresávaniu marketingových rozpočtov. Viete, že v reklame a marketingu pracujem, preto sa prosím nezľaknite, ale z takéto škrtanie budgetov vítam.
Áno, krátkodobo to bude peklíčko na prežitie celého tohto segmentu, ale z dlhodobého hľadiska to bude mať svoj prínos. Aký?
Agentúry, ktoré marketing robiť nevedia proste zaniknú, lebo klienti im prestanú platiť. Videá sa nebudú feedbackovať pol roka, ale zostrihajú sa za 2 dni, lebo firmy budú chcieť vidieť ako im marketing čo najrýchlejšie prinesie výsledky.
Klienti si konečne dajú poradiť, ako by ten copytext mal vyzerať, prečo by na grafikách nemali byť tony textu a prečo sa naozaj, naozaj, naozaj neoplatí vo väčšine prípadov dávať príspevky na Facebook medzi jednou a treťou hodinou poobede.
Prečítajte si aj: 12 bezplatných nástrojov, ktoré môžete využiť v marketingu (klik)
Consulting na vzostupe
Ešte významnejšiu rolu vo firemnom sektore zohrajú marketingoví konzultanti, pretože firmy budú chcieť po kríze (a už aj počas nej) vedieť ako čo najrýchlejšie naštartovať predaj.
A ani zďaleka sa to nebude týkať len firemného prostredia. Žiaľ ľudia budú zmätení a zúfalí (strata práce, finančné problémy, zmena životného štýlu) a budú vyhľadávať poradenské služby či už psychológov, mentorov alebo koučov.
Zamestnanosť
V základoch sa otrasie aj naša ekonomika. Štát si pravdepodobne uvedomí ako veľmi je závislý na nemeckom dopyte a automobilovom priemysle. Koniec koncov mohli by aj dane klesnúť (toto je viac prianie, než predpoklad).
Tým, že mnohé firmy museli poslať svojich zamestnancov domov, znížili tým aj svoju výrobu aj produkciu. Čo znamená nižšie obraty a zisky, a teda pripraviť sa budeme musieť aj na prepúšťanie a zvýšenie nezamestnanosti. To ma samozrejme neteší a je mi ľúto všetkých, ktorý o zamestnanie prídu, no je to fakt a musíme sa naň pripraviť.
Zníženie minimálnej mzdy?
Na trhu práce sa tak po niekoľkých „suchých rokoch“ objavia aj schopní zamestnanci, z ktorých si firmy budú môcť opäť vyberať. Posledné obdobie to bolo skôr naopak – zamestnanci si vyberali firmy, pre ktoré budú pracovať.
Pravdepodobne sa zníži minimálna mzda, z čoho sa osobne nesmierne teším, lebo jej súčasná úroveň je pre podnikateľský sektor neudržateľná (ako to budeme vidieť aj v nasledujúcich dňoch a týždňoch). Z pohľadu zamestnanca to je skôr smutná správa, než akýsi prínos, no k naštartovaniu ekonomiky to bude nevyhnutné.
Ľudskosť a láskavosť
Myslím si, že všetky tieto dôsledky nás budú viesť k dvom kľúčovým hodnotám. K ľudskosti, pretože sme na ňu akosi pozabudli. Teraz získame novú príležitosť pomáhať si, prejaviť si vzájomne lásku a stáť jeden pri druhom.
Tiež nás to privedie k hľadaniu zmyslu života. Viem, bude to ťažké a pre niektorých možno bolestivé. No zistíme, že zmysel nášho života nespočíva v materiálnych veciach, v ziskovosti, papieroch či formalitách. Ale v tom nakoľko dokážeme žiť svoje osobné poslanie, vážiť si seba, druhých a veriť, že náš život je v Božích rukách.
Ak vás tento blog zaujal, môžete ho zdieľať, prípadne ma sledovať na Facebooku, kde sa snažím inšpirovať k pozitívnym zmenám alebo na Instagrame, kde nájdete zákulisie mojich aktivít, ktorým sa venujem.
Prečítajte si aj:
- Kto som a čomu sa venujem? (klik)
- Keby si tak poznal/a svoju hodnotu (klik)
- Ak chceš zmeniť svet, choď domov a miluj svoju rodinu (klik)