Hovorí sa, že ľudia píšu knihy vtedy, keď sa chystajú vstúpiť do politiky a blogy, keď hľadajú nových klientov. Ja sa vám tento mýtus alebo ak chcete, túto paradigmu pokúsim vyvrátiť.

Keďže aktuálne čítam novú knihu Michala Trubana, Support, ktorý sa točí okolo Progresívneho Slovenska a vyzerá, že bude mať dočinenia s politikou, môžete namietať.

No bez ohľadu na to či Michal vstúpi do politiky alebo nie, spravil dobré rozhodnutie, že napísal knihu. Ponúkol (nielen) začínajúcim podnikateľom dobrý návod, teda skôr osobnú skúsenosť, ako to chodí v biznise, špeciálne v tom slovenskom. Preto som presvedčený, že Mišo by knihu vydal tak či tak.

No a prečo píšem blogy ja?

Dôvodov je viac, poďme sa na ne pozrieť.

1. Tvorím si svoj názor

Blog je tou najlepšiu platformou, prostredníctvom ktorej si dokážete triediť svoje myšlienky a nahlas rozmýšľať. Nie je vždy ľahké vyjadriť svoj postoj.

Niekedy píšem o jednej téme aj tri, štyri, či dokonca päť blogov. A to bez toho, aby som ich publikoval – píšem ich pre vlastnú potrebu. No a v momente, keď si myslím, že som tému dobre uchopil a mám v nej viac jasno, ju rád odpublikujem.

2. Učím sa

Svoj blog využívam ako efektívny nástroj učenia sa. Viete, že rád čítam knihy a behám po školeniach či konferenciách. Preto vždy, keď ma niečo inšpiruje alebo podnieti, zapisujem si to do svojho bloku (toho papierového, žiadny evernote, sorry).

Keďže som presvedčený o tom, že chcem neustále napredovať a rozvíjať sa, zapisujem si skúsenosti iných ľudí, ich myšlienky a ponaučenia. Potom z nich rád tvorím blogy –  to je môj spôsob učenia sa.

3. Zlepšujem kvalitu svojho contentu

Pre tých z vás, ktorí neviete, môj prvý blog si prečítalo presne 38 ľudí. Ani tie ďalšie nezaznamenali astronomický úspech. Skôr astronomický počet pravopisných a štylistických chýb. O pár mesiacov na to však už môj blog naštívilo podstatne väčšie množstvo ľudí. A zrazu si jeden článok čítalo viac ako 100 000 ľudí. Minulý rok bol môj blog nominovaný do súťaže Bloger roka 2015, kde získal 2. miesto v kategórii Ekonomika, biznis, spoločnosť.

dodok jaroslavČím nechcem povedať, že som naj najlepší, ale skôr podotknúť, že blog  je jedna z oblastí, do ktorej sa snažím veľa investovať. V dnešnom svete, kde sme si zvykli, že je všetko hneď tu a teraz, sa vytrvalosť jednoducho nenosí. Práve preto som začal blogovať, aby som si dal záväzok neustále zvyšovať kvalitu svojej práce či už v copywritingu alebo tvorbe PR článkov.

4. Získavam spätnú väzbu a množstvo tipov

Áno, vďaka svojmu blogu objavujem svet. Doslova. Rovnako ako mám rád písanie, mám rád čítanie. Rád sa ako bloger inšpirujem ostatnými. Najnovšie sa neviem odtrhnúť od článkov Kamila Aujeského, Step with fashion, Jaya Hudáčka, atď. Zároveň si rád prečítam aj názor svojich priateľov čitateľov a fanúšikov.

V komentároch dostávam veľa ďalších tipov na rôznorodé témy. Linky na projekty články, e-learningy či podujatia. Takto ste mi napríklad odporučili 60 výnimočných kníh.

Followni ma na Facebooku (klik)

5. Vďaka blogu spoznávam nových ľudí

Byť online je fajn, no byť offline je luxus. Môže potvrdiť 10 z 9 slovenských marketérov. Preto milujem osobné stretnutia. Vďaka svojmu webu www.jaroslavdodok.sk som mal príležitosť zúčastniť sa na galavečeri Bloger roka a networkovať. Taktiež som začal spoznávať množstvo mladých inšpiratívnych ľudí…

inspirativne-osobnosti-20166. Príležitosť spájať sa

Ak chceš ísť rýchlo, choď sám, ak chceš ísť ďaleko, choď s niekym. Hlboká myšlienka. Keď sme pripravovali druhý ročník celoslovenského dňa objatí, napísal som o ňom pár blogov. Na základe nich sa mi začali ozývať ľudia z rôznych kútov Slovenska, že sa chcú do tejto iniciatívy zapojiť a pomôcť mi. Bol to neopísateľní pocit. Vďaka tomu Hug Day nebol o mne, ale o viac ako 600 člennom tíme, s ktorým som mohol spolupracovať.

7. Pozitívne ovplyvňovať

V prvom rade seba a v druhom rade ľudí, ktorí moje riadky čítajú. Najlepšie by som to mohol ilustrovať na seriáli, ktorý vznikol z týždenného dobrodružstva v Žakovciach. S 300 bezdomovcami, alkoholikmi a bývalými väzňami. Táto skúsenosť bola pre mňa tak silná, že som o nej napísal jeden blog, jeho pokračovanie a prednedávnom aj poslednú časť.

Každý deň si tieto články prečíta minimálne 150 ľudí. Od momentu, kedy som ich publikoval mi prišlo 12 mailov so záujmom navštíviť Žakovce a otázkou ako sa stať dobrovoľníkom alebo misionárom.

8. Zdieľam svoje skúsenosti

Sú poklady, ktoré si nosím v srdci alebo schovávam pod posteľou (teda to nerobím, ale možno s tým začnem) a sú veci, ktoré rád zdieľam. Keď sa niečo kľúčové naučím alebo v niečo fakt pohorím, rád o tom napíšem, aby podobnú chybu nespravili ostatní.

jaroslav dodok marker cs školenie neformálne vzdelávanie práca s mládežou erasmus+

Viac foto nájdeš na mojom Instagrame (klik)

9. Vytváram si vlastnú knižnicu

Okrem fyzickej knižnice si tvorím aj tú online. Predstavuje pre mňa nekonečné množstvo zážitkov a nevyčísliteľnú hodnotu. Je ňou tento blog. Rád sa po pár mesiacoch vrátim k tomu ako si napríklad vytvoriť osobný akčný plán, ako dávať ľuďom spätnú väzbu alebo si pripomínam, čomu vďačím za to, že môžem robiť prácu, ktorá ma baví.

10. Podklady ku školeniam

Ako už možno viete, mám veľkú vášeň pre neformálne a zážitkové školenia. Keď sa na ne pripravujem, veľmi dobre mi poslúžia články, ktoré som napísal. Prípadne ich posielam účastníkom na konci školenia, aby sa mohli ďalej rozvíjať a objavovať svet inšpirácie.

+ Zarábam

Ale áno, čo si budeme klamať. Z času na čas sa nájde niekto, kto vidí v mojom blogu hodnotu a chce ju oceniť. Požiada ma o publikáciu článku, za ktorú je ochotní zaplatiť. Milióny to síce nie sú, každá maličkosť však poteší. Čosi zožere hosting, čosi doména a čosi vypijem ja (kávu, of course).

Potrebuješ pomôcť s copywritingom? (klik)

No všetky tieto dôvody by nestačili na to, aby som nielen začal, ale hlavne vydržal blogovať už šiesty rok. Chýba ešte jedna veľmi dôležitá vec.

Blogovanie ma skutočne baví!

Keď píšem, tak relaxujem. Vychutnávam si kávu, snívam, filozofujem, teším sa, učím sa, užívam si to! Je naozaj skvelý pocit, stráviť sobotné dopoludnie vo WordPresse a netrpezlivo čakať na moment, kedy budú moje zápisky publikovateľné.

Blog je niečo, čo ma poháňa, čo mi neustále pripomína, že mám rásť, objavovať a pomáhať iným získať to, čo som dostal ja.

Prečítajte si aj:

 Si to, na čo sa pozeráš a nad čím rozmýšľaš (klik!)

Najkrajšie myšlienky a citáty, ktoré som si zapísal v roku 2016 – VÝBER (klik!)

Pin It on Pinterest